Замість Леніна в Черкасах хочуть бачити пам’ятник Петлюрі, Бандері чи Дашкевичу.

У Черкасах останнім часом відбувається чимало змін. Починаючи від весняно-літньої пори року, яка прикрашає наше місто і закінчуючи питаннями міського голови.Агентство стратегічних досліджень (АСД) продовжує цікавитися актуальними темами у жителів Черкас.

Концепція нашого дослідження полягає в тому, що ми не стали чекати замовника, як це роблять багато соціологічних груп, а пішли від зворотного. Завдяки волонтерській співпраці з ВГО «Молодий народний рух» (Черкаська область) Агентство стратегічних досліджень поцікавилося у містян актуальними питаннями, які назбиралися за останній час.

Безперечно, питанням №1 постала тема міського голови міста. Тому, цікаво було дізнатися думку громадян з цього приводу. На запитання «Чи має для Вас значення те, хто буде мером нашого міста?» більшість черкащан (25, 6%) вважає, що це має бути«будь-хто законний» (не важливо від прізвища). Екс-мера Сергія Одарича підтримують 16, 1% черкащан (найбільше з усіх), незважаючи ні на що. Хоча й антирейтинг його теж високий – 14, 2% черкащан сказали «тільки не Одарич».

Серед інших осіб, які викликають симпатію на посаді міського голови найбільше звучав Віктор Білоусов (чинний виконуючий обов’язки міського голови), а також пропозиції «черкащанин», «молодий», «жінка» і Булатецький. Ця позиція разом набрала 10, 4%.

Людей, яким байдуже хто в місті буде мером і комуне байдуже, виявилося приблизно порівно: 17, 1% (байдужі)/16, 5% (не байдужі).

Ще одним важливим політичним питанням, яке тримаємісто в напрузі ще з осені, а саме - питанням перевиборів на 194 окрузі, АСД також поцікавилося у черкащан. Проте, зацікавленість містян у цьому політичному питанні виявилася менш активною. Адже, більшість опитаних - 39, 2 % сказали, що«взагалі немає сенсу робити перевибори». І лише 19, 3% респондентів підтримали обов’язкові перевибори на цьому окрузі.

Що ж до симпатій лідерів, то 13, 3% черкащан сказали, що «Булатецький і так переміг» і перевиборів не потрібно проводити. А якщо перевибори робитимуть, то підтримають його 7, 9%, а Жуковську – 9, 8%. Тобто сумарно пан Булатецький попереду. Проте,є позиція «Інший варіант», яка набрала більше ніж Булатецький і Жуковська при умові, якщо перевибори будуть - 10, 4 % і містить категорії, а не конкретні прізвища: «черкащанин», «хто не буде красти», «молодий». Хоча черкащани й вагаються назвати конкретного кандидата під категорією «Інший варіант», але стартові позиції для ймовірного третього гравця на 194 окрузі, погодьтеся, уже непогані.

Питанням перевиборів на ще одному близькому 197окрузі АСД не займалося, оскільки опитування проводилося лише в м. Черкаси.

 

Пам’ятник Леніна

У зв’язку з появою на посаді в.о. міського голови Черкас комуніста Віктора Білоусова у ЗМІ почастішали заяви, підкріплені самим паном Віктором, щодо відновлення в місті пам’ятника «вождя всіх пролетарів»Володимира Леніна. Тим більше, що на це є рішення суду. Тому, Агентство вирішило поцікавитися таким важливим культурним питанням у самих жителів міста,чи потрібен їм Ленін?

На що абсолютна більшість опитаних 55, 7%відповіла, що відновлювати пам’ятник Леніну в місті не потрібно. Ще 11, 7% черкащан вважають, що доцільніше кошти, закладені на пам’ятник (у майбутньому),витратити на важливіші проблеми: дороги, лікарні, пенсії, озеленення і «дірки в бюджеті». Ще 7,9 % респондентів хочуть, щоб було як є зараз або були встановлені пам’ятники: Дашкевичу, Петлюрі, Бандері, Дарту Вейдеру (герою з х/ф«Зоряні війни») або «заслуженій людині». Вочевидь, піднята тема комуністичного вождя викликає зворотну реакцію у населення, яке починає шукати альтернативу у вигляді пам’ятників «некомуністичних» героїв.

Серед прихильників відновлення пам’ятника Леніну на Соборній площі виявилося 15, 8% опитаних. Ще 8,9 % респондентів підтримують відновлення Леніна, але тільки не в центральній частині міста. Серед пропозицій встановлення пам’ятника найбільше звучали такі: будь-який парк або колишній Першотравневий парк (нині Соборний парк), острів на Дніпрі.

 

Перейменування вулиць

Ще одне цікаве культурне питання – перейменування вулиць міста, актуалізувалося цієї весни в Черкасах, коли міська рада перейменувала вул. Енгельса на вул. Чорновола.

Хоч українське суспільство залишається консервативним у цих питаннях і скоріш не готове до змін, ніж готове, та цікаво,що черкащани у питанні перейменування вулиць висловились майже порівну (40, 5%схвалюють перейменування вулиць, 43 % - негативно ставляться).

Щодо появи вулиці нашого земляка Чорновола замість Енгельса, більша частина черкащан (42%) схвалює це, а 33 % - поставилися негативно.

Байдужих до цього питання людей виявилося не так і багато – 17 %.

І хоч з моменту перейменування вулиці пройшло небагато часу, але ми поцікавилися змінами, які там відбулися. Цікаво, що 36%помітили зміни (перш за все, дорога), а 37% не помітили змін.

Таким чином, Черкаси продовжують жити цікавим активним політичним і культурним життям. Звісно, рівень життя – це питання чи не найголовніше сьогодні, про що неодноразово кажуть респонденти під час кожного опитування. Але попереду ще багато чого потрібно змінити, щоб цей рівень піднімати. А щоб краще розуміти потреби громади потрібно ними цікавитися і обмінюватися думками. Агентство стратегічних досліджень (АСД) буде й надалі виконувати свою місію – цікавитися у жителів міста й області, насамперед, їх думкою.

*Дослідження проведено 25 – 30 травня 2013 р. в м.Черкаси. Вибірка становила 800 осіб серед дорослого населення (18 р.+) за квотним статево-віковим поділом. Метод опитування – класичний face-to-face (на вулицях міста). Гранична похибка становила близько 3%. Виконавець – Агентство стратегічних досліджень (АСД).

Останні новини