Як черкащани "розводять" черкащан спекулючи на темі АТО
Акція по збору пластикових кришечок нібито для виготовлення протезів учасникам АТО набуває всеукраїнських масштабів, хоча насправді є «лакшері-ідеєю», а якщо говорити прямою мовою - новим видом шахрайства.
Ідея збору пластикових кришечок була запущена столичним благодійним фондом "Овес" та розповзлася по всій країні. На Черкащині її пропагує та реалізовує громадська кампанія «Діємо Разом» та депутат Черкаської обласної ради Світлана Трофімова (до того ж голова виборчого штабу місцевого партійного проекту ВО «Черкащани».)
Трохи більше місяця тому активний піар на цій нібито корисній справі під назвою «Добро жменями» розпочався активно і в Черкасах. Ось відео з сюжету телеканалу ВІККА, де Світлана Трофімова свято вірячи у справу заявляє, що «ми можемо допомогти учасникам АТО звичайними кришечками». В сюжеті також висловлюється ідея залучення до збору шкіл, соціальних установ тощо.
Дана інформація проходить як по провідному телеканалі області так і по ряду місцевих ЗМІ.
- Все що потрібно від черкасців – кришечки від харчових продуктів (води, газованих напоїв, соків, молока). Вони можуть бути будь-якого розміру, але мають бути чистими. - Кришечок треба дуже багато. Приміром, для протеза руки потрібно зібрати 500 тисяч кришечок, а для протеза ноги – 850 тисяч. Ця цифра дуже велика, але якщо кожен черкасець, або хоча б кожна сім'я віддасть проекту одну кришечку в день, то за тиждень місто зможе забезпечити принаймні два протези. Долучитися до проекту дуже просто – потрібно помістити кришечку в спеціальний контейнер, - пояснює благодійниця, депутатка та кординатор руху Діємо Разом Світлана Трофімова.
І процес пішов, досить активно. На сторінці в Фейсбуці групи «Діємо Разом» поступово збільшується кількість пунктів збору кришечок нібито на протези учасникам АТО.
Ось наприклад слізна історія коли 83-річна бабуся на Смілянщині зібрала 1000 кришечок.
Збирають в кафе, одним словом процес допомоги учасникам АТО іде. При цьому щоб допомогти практично ж нічого не потрібно.
Нині акція доходить і до районів, ось наприклад скрін із сьогоднішньої замітки на сайті газети Нова Доба.
Та чи роблять з кришок протези???? – Відповідь на це питання дає журналістське розслідування колег з Мелітополя. І відповідь ця однозначна – не роблять.
Проте на старті активної публічної роботи фонду «Овес» та його волонтерських груп саме на цьому робився акцент, згодом вони змістилися, щоб виглядати більш правдиво.
- Цепочка выстроена таким образом: пластиковое сырье собирают и сдают переработчику. Он пока один — ООО «Бровары-Вторма». Предприятие отобрано в результате тендера и готово давать за пластик хорошую цену. Переработчик уверяет, что видит в этом не бизнес-проект, а возможность помочь бойцам АТО. Средства за пластик он пересылает на счет фонда, а мы их направляем на изготовление протеза для конкретного бойца. Продолжается поиск переработчиков в разных регионах.
Протезы будут изготавливать в Польше, есть договоренность с одной из мастерских Кракова. Конкретнее сказать не могу, так просил сам мастер, потому что повышенный интерес к нему отвлекает от работы. Этот же поляк говорит: «Я обучу учеников из Украины». Мастер готов даже предоставить нам технологии, чтобы можно было наладить производство здесь, что, безусловно, снизило бы расходы. Но тут дело за государством, которое должно лицензировать эту деятельность. – цитує проект-менеджера фонду «Овес» Ольгу Іванову газета Факти від 29 липня цього року.
Згодом ідея виготовлення протезів невідомим польським майстром була відкинута і офіційна версія залишилася такою - Кришечки здають заводам-переробникам, а виручені кошти акумулюють на рахунку благодійного фонду та спрямують на купівлю протезів для воїнів АТО, адресно по кожному окремо взятому випадку.
Таким єдиним «переробником» який працює з фондом є підприємство з м. Бровари «Бровари-Вторма».
Директор відділу закупівель «Бровари-Вторма» Віталій Ковалевський погоджується, що приймати на користь бійців в АТО можна не лише кришечки, але і металолом, склотару, пінопласт тощо.
- Крышечки – это просто красиво. Они не занимают большого объема, в отличие от бутылок, они разноцветные и легкие. Это лакшери-идея. Все хотят сдавать крышечки, - говорить в коментарях журналістам Віталій Ковалевський.
Чи можна на заявлені 500-800 тис. кришечок придбати протез?
За інформацією яку зібрали журналісти, вага однієї стандартної кришечки від дволітрової пластикової пляшки складає 2 грама. Виходить що пів мільйона кришечок - це одна тонна сировини вартістю всього 10 тис. грн. Закордонний протез коштує від 400 тис. грн. Тобто заявленої волонтерами кількості кришечок явно недостатньо.
Благодійний фонд «Овес», або сучасна фірма «Рога и Копита»
Як встановили журналісти благодійний фонд «Овес» офіційно зареєстрований на початку березня цього року. Вже під кінець весни «благодійники» взялися активно розкручувати «кришкову програму». При цьому жодної іншої діяльності фонд не проводить.
На офіційному сайті фонду відсутня звітність по зібраних ресурсах, а більшість сторінок які інформують про його роботу «в стадії розробки».
Засновницею фонду «Овес» є киянка Тетяна Руденко, яка добре відома як засновник і керівник так званого «Кредитного Майдану».
На минулорічних виборах до Верховної Ради вона балотувалася під №3 від «Блоку лівих сил». Цю партію повязують з колишнім соціалістом, а згодом регіоналом Миколою Рудьковським.
Насамкінець додамо, що ми не проти екологічних ідей, збору коштів учасникам АТО та інших форм благодійності. Однак категорично засуджуємо такі от спекуляції та ігри на ранах українського суспільства заради отримання комусь піару, а комусь успіхів у розвитку бізнесу. Все ж сподіваємося, що черкаські волонтери та Світлана Трофімова несвідомо потрапили в дану аферу, а державні органи в освіті, в соціальній сфері зроблять висновки та не дадуть використати армію школярів, соціальних працівників у вузьких інтересах окремих осіб.