Як альтернативно нагріли Черкащину в сезоні 2020-2021 (Рейтинг)

Чорнобай і Сміла з найвищими тарифами на теплопостачання з альтернативних джерел, Канів — з найнижчими.

Видання Кропива уклало рейтинг тарифів на теплопостачання від приватних фірм, що виробляють теплову енергію з альтернативних джерел (паливні пелети, брикети) для бюджетних установ регіону, в опалювальному сезоні 2020-2021. 

В Черкаській області на бюджетні установи почали активно заходити приватні інвестори з 2014 року. Під приводом зменшення споживання газу та посилення “енергонезалежності” від агресора Російської Федерації, кількість приватних надавачів послуг з теплопостачання на основі альтернативних джерел теплової енергії зростала. При цьому, бюджетні установи не самостійно встановлювали піролізні котли, а органи місцевої влади віддавали таке право приватним інвесторам, які тоді, вже на комерційній основі, мали можливість монопольно постачати тепло, що звичайно, не сприяло зменшенню витрат бюджетних коштів на теплопостачання.

П'ять років боротьби за “енергонезалежність” на Черкащині господарську діяльність вели понад два десятки фірм. Ми ж, для аналізу взяли ті, які здійснювали діяльність у крайньому опалювальному сезоні. Географія поширення по регіону: Сміла, Золотоноша, Чорнобай, Чигирин, Канів, Городище, Корсунь-Шевченківський, Умань, Жашків, Звенигородка, а також низка бюджетних установ у восьми районах області. Повний, докладний перелік бюджетних установ які отримували теплопостачання на альтернативних видах палива, замовників та фірм-постачальників можна переглянути за посиланням

Відзначимо, що розмір тарифу для приватників встановлюють органи місцевої влади. При цьому мають враховуватися так звані “середньозважені тарифи”, які чотири рази на рік оновлюються Державним агенством з енергоефективності та енергозбереження у розрізі областей. При цьому вартість тепла не може бути більшою 90% вартості визначеного середньозваженого тарифу”. 

Відтак, граничний розмір тарифу на теплопостачання у жовтні-грудні 2020 року при врахуванні “середньозваженого тарифу” — 2111 грн. за гігакалорію з ПДВ, 1759 грн. за гігакалорію без ПДВ.

В рейтинговій таблиці №1 укладаємо діючі для бюджетних установ тарифи на жовтень-грудень 2020 року, постачальників та відхилення від граничного розміру тарифу.


Граничний розміри тарифу на теплопостачання у січні-квітні 2021 року при врахуванні “середньозваженого тарифу” — 2097 грн. за гігакалорію з ПДВ, 1747 грн. за гігакалорію без ПДВ. 

В рейтинговій таблиці №2 укладаємо діючі для бюджетних установ тарифи на січень-квітень 2021 року, постачальників та відхилення від граничного розміру тарифу.

Довідково:

Теплотворна здатність однієї тонни деревних пелет складає 4700 КВ, при ККД піролізного котла 90%, корисна теплотворна здатність складає 4230 КВ.

Щоб перерахувати корисну теплову енергію з однієї тонни деревних пелет в гігакалорії: 4230 КВ множимо на коефіцієнт 0,8598 і ділимо на 1000 = 3,64 гігакалорії. (Формула)

Відтак, одна тона спалених деревних пелет дасть 3,64 гігакалорії, а для отримання 1-ї гігакалорії необхідно спалити 275 кг деревних пелет.

При вартості деревної пелети у 3 тис. грн. за тонну (оптом може бути дешевше), вартість отримання 1-ї гігакалорії для приватної фірми складе 825 грн. (без врахування адміністрування та заробітної плати).
 

Таблиця №1 з тарифами жовтень-грудень 2020
Таблиця №2 з тарифами січень-квітень 2021

Останні новини