Влада планує зробити нестерпним життя маленького села на Черкащині

В Лисянському районі є невеличке село Босівка. Його населення складає близько 800 осіб. Звичайне собі невелике село, яких тисячі по країні і сотні на Черкащині. Село із своїми проблемами які не вирішуються десятиліттями – це повальне безробіття, низький рівень медичного обслуговування й освіти, виїзд молоді та багато інших проблем які характерні для більшості сіл, які розташовані далеко від великих міст. Молодь за можливості покидає такі села, а хто залишився – виживають як можуть, переважно завдяки веденню господарства, вирощування худоби. 

Однак і так не просте життя Босівчан ускладнює непересічна проблема яка почала виявлятися більше року тому, а вже зараз набула форм загрозливої невідворотності. Мова йде про природнє багатство цього регіону покладами бентонітової глини. Неподалік знаходиться і найбільше в Україні та одне з найбільших в Європі родовищ бентонітових глин – Дашуківське. Такі природні багатства навпаки мали б дати нове життя селам які оточують поклади, оскільки бентонітові глини широко використовуються в різних галузях промисловості, але реалії сьогодення зовсім інші.

Попри увіщування губернатора області Сергія Тулуба про соціальну відповідальність бізнесу, великі промислові підприємства працюють задля власного прибутку та без жодної вигоди для громад. Яскравим прикладом тут може послужити село Босівка, більше 16 га землі яка знаходиться у підпорядкуванні сільської ради хоче освоїти підприємство ПАТ «Завод обважнювачів» під розробку нового кар’єру. Фото кординат земель. 

При цьому підприємство не хоче брати на себе жодних довгострокових соціальних зобов’язань, натомість селяни втратять пасовища для випасу худоби та отримають цілий ряд проблем.

Про це листом в редакцію повідомили жителі села Босівка.

- В нас на території села хочуть зробити самозахват землі, тобто незаконне заволодіння нею для подальшого відкриття кар’єру бентонітових глин. Всі жителі села проти цього тому, що заберуть пасовища, для худоби, постане питання із нестачею питної води, яка необхідна в повсякденному житті людини, так як кар’єр буде у верхній частині села, а також відбудеться руйнування внутрісільських доріг при транспортуванні бентонітової глини великовантажними автомобілями, та створення негативної екологічної ситуації, - йдеться у листі. 

Як запевняють селяни дане питання вже неодноразово піднімалося і на сесіях сільської ради і на сесіях Лисянської районної ради та на зборах громади села. Рішення було однозначним – відмовити у наданні дозволу на розробку кар’єру. Відповідні рішення були надані на прохання редакції. Так Босівська сільська рада таке рішення прийняла 14.02.2012 року.

15 березня 2012 року Збори громади села також прийняли рішення про відмову мотивуючи це вже вищеназваними причинами.

16.05.2012 року рішення про відмову прийняла і Лисянська районна рада.

Однак для великого капіталу маленькі люди – це те саме, що й пил з бентонітової глини, тому ПАТ «Завод обважнювачів» звернувся за погодженням дозволу на розробку кар’єру до владних вседержателів обласного рівня.

Очевидно, що в кабінетах Черкаської ОДА вдалося домовитися дуже швидко і вже на останню сесію Черкаської обласної ради винесено проект відповідного рішення.

Немає особливих сумнівів, що на найвищому рівні все домовлено і регіоналівська більшість проголосує за надання дозволу. Очевидно ми почуємо, увіщування про соціальну відповідальність, а жителі маленького села отримають дуже небажаний подарунок під Новий рік.

Щоб більш прояснити ситуацію ми звернулися за коментарем до голови Босівської сільської ради. Він підтвердив, що проблема із можливим відкриттям кар’єру існує та запевнив, що нас, що ПАТ «Завод обважнювачів» не пропонував гідних умов соціальної співпраці.

- Проблема можливого відкриття кар’єру для нас зараз чи не найгостріша. Жителі села виступають одностайно проти його відкриття. Розробку хочуть вести у безпосередній близькості до села. Я б назвав чотири великі проблеми які ми отримаємо у разі його роботи. По-перше – це забезпечення питною водою. Вже зараз є проблеми через замулення річки Босівка, якщо взяти, що кар’єр буде трохи вище села, то ми взагалі залишимося без питної води. По-друге – це остаточне знищення сільських доріг, які й так не в кращому стані, а з роботою великих вантажних автомобілів їх взагалі не буде. По-третє – жителі села які переважно займаються тваринництвом і за рахунок цього виживають втратять пасовища, а відтак джерело існування. По-четверте – при видобуванні буде велика кількість пилу під час теплої пори року, та велика кількість грязі під час дощів. Таким чином ми отримуємо лише проблеми, в той же час підприємство не пропонує жодних адекватних умов співпраці і не хоче брати на себе конкретні довготривалі соціальні зобов’язання, - повідомив у коментарі Павличук Володимир Миколайович, Босівський сільський голова.

Намагалися ми зясувати і позицію ПАТ «Завод обважнювачів» яке зареєстроване у Донецькій області в м. Костянтинівка, а на Черкащині працює його філія. 

Ми зконтактували з центральним офісом, але там не надали контакти представників фірми на Черкащині, мотивуючи це тим, що не змогли з ними зконтактувати. Самі ж від коментарів відмовилися.

Підготував: Олександр Безпрозванний  

Останні новини