В центрі Черкас археологи розкопали артефакти

Усі експонати археологи уже перенесли до черкаського археологічного музею, інформує "5-й канал".

Ці розкопані ями між багатоповерхівками 300 років тому були подвір'ям гончара. На глибині пів метра археологи знайшли гончарний горн із залишками вже випаленого і побитого посуду. Імовірно, глиняна пічка для обпалювання кераміки завалилася, а майстер її не полагодив.

Це подвір'я було на краю тодішнього міста, яке простягалося вздовж лінії Дніпра. Тоді Черкаси були регіональним центром Речі Посполитої. До знахідки горна науковці вважали, що весь посуд тієї доби був імпортним.

- На території міста Черкаси – це перший горн, із знахідкою такого горна ми можемо із впевненістю казати, що Черкаси у 18 столітті існував якийсь місцевий осередок гончарства, – каже старший науковий співробітник інституту археології НАН України Дмитро Куштан.

На початку розкопок археологи сподівалися знайти тут продовження могильника черняхівської культури 4 століття, який копали поруч, утім знайшли речі на тисячу років старіші.

Повністю збережених експонатів археологи не знайшли. Але виявили частини речей, за якими їх можна повністю відновити. Ось ці уламки кераміки знайшли у горні, пізніше реконструктори музею створять із цього трьохсотрічного конструктора справжній горщик.

Ці експонати могли б бути назавжди втраченими для вивчення історії міста, якби археологи не забили на сполох, коли територію у центрі міста обнесли будівельним парканом. Вчені переконані половину історії Черкас втрачено через забудову без попередніх археологічних досліджень.

Ці розкопки – поодинокий випадок, коли забудовник погодився фінансувати археологічне дослідження території, де має намір зводити багатоповерхівку. Краєзнавці кажуть, частіше цей етап будівництва просто ігнорують.

Останні новини