В країні триває повзуча русифікація, в Черкасах мовна стабільність

Незважаючи на Революцію Гідності і патріотичний підйом в Україні триває повзуча русифікація. Такими є підсумки аналітичного огляду «Становище української мови в Україні в 2014-15 роках», - інформує рух добровольців "Простір Свободи".

Документ, презентований 8 липня у Києві, базується на даних державної статистики, соціології та власних моніторингових досліджень, здійснених волонтерами в усіх регіонах України.

Порівняно з минулими роками зменшилася частка україномовних газет та журналів, російська мова продовжує домінувати національному в теле- та радіоефірі. Трохи зміцнилися позиції української мови в освіті. Мовна ситуація в сфері послуг дуже залежить від регіону – на Сході та Півдні російська виразно домінує, але права україномовних клієнтів часто порушуються і в Центральній Україні включно з Києвом.

Місто Черкаси яке як обласний центр у дослідженні представило Черкащину опинилося в серидині рейтингу рівня україномовності. Так за даними дослідження 52% жителів Черкас спілкуються вдома українською мовою, 19% – російською, а 25% – обома мовами.

Традиційно найбільш україномовні західні регіони країни, а російськомовні східні та південні. Лідером україномовності визнано Луцьк (97% україномовних), а російськомовності – Харків (84% російськомовних).

Особливість нинішнього огляду полягає в тому, що він охоплює аналіз мовної ситуації в Україні в час революції, російської збройної агресії і окупації Росією частини території України (період із початку 2014 до середини 2015 року). Тому результати по Севастополю, Сімферополю, Донецьку і Луганську отримати не вдалося.

 

Останні новини