Війна за землю між екс-регіоналом і атовцями та слід кіпрських патріотів

Вже близько двох тижнів триває публічне протистояння навколо виділення землі учасникам АТО в адміністративних межах села Кузьмина Гребля на Христинівщині. Про схеми, інтереси учасників протистояння далі у нашому матеріалі. 

У протистоянні зійшлися народний депутат, екс-регіонал Антон Яценко, учасники АТО, держгеокадастр, буфером виступає Черкаська ОДА. Коротка передісторія, так близько 90 учасників АТО з Черкас наполягають на виділенні землі за 200 км. від обласного центру в селі Кузьмина Гребля, натомість народний депутат спираючись на думку місцевих жителів свого підкормленого округу №200 вважає, що краще ці землі надати місцевим учасникам АТО та працівникам соціальної сфери. Також нардеп вбачає у категоричних вимогах надати землю саме в Кузьминій Греблі елементи шахрайської схеми.

На фото екс-регіонал, депутат з фракції "Відродження" Антон Яценко саме він відчайдушно намагається заблокувати схему по наданню землі атовцям з Черкас у Христинівському районі. 

В будь-якій незрозумілій ситуації йди на лікарняний

Цілком законна спроба учасників АТО отримати землю в Христинівському районі ніяк не увінчається успіхом. Після втручання в ситуацію екс-регіонала Антона Яценка, начальник держгеокадастру Дмитро Мироненко не знає, що робити, а представники Черкаської ОДА займають нейтральну позицію.

Не вирішення питання підписів наказів на надання зазначених земельних ділянок призвело до перекриття на годину однієї з головних вулиць м. Черкаси - вул. Смілянської.

Ще більше тижня тому, коли учасники ходили на розмову в Черкаську ОДА їм обіцяли, що накази врешті-решт підпишуть. Однак час минув, а начальник Держгеокадастру в області пішов на лікарняний, підписувати підготовлені документи нікому.

На фото Дмитро Мироненко очільник обласного Держгеокадастру, ще тиждень тому обіцяв що документи будуть підписані, але пішов на лікарняний. 

За інформацією прес-служби Черкаської ОДА на нараді з питань врегулювання виділення землі учасникам АТО було прийнято рішення звернутися до Держгеокадастру прискорити вирішення питання і зокрема призначити уповноваженого посадовця який матиме право підпису на вже готові документи на отримання землі. У прес-службі ОДА наголосили, що підписи відповідних наказів виключна компетенція обласного управління Держгеокадастру яке напряму підпорядковане головному відомству в столиці. В той же час на зустрічах з атовцями заступник губернатора Віталій Коваль заявляв, що потрібно враховувати думку місцевих жителів та народного депутата, мовляв його обрали люди.

Лікнеп про схеми

Нині під час виділення землі учасникам АТО можна досить часто почути казки, що той чи інший фермер чи сільгосптовариство йдуть за зустріч і готові розпаювати землю для виділення військовим. Зазвичай на такі кроки йдуть коли земля є «проблемною», тобто знаходиться в судових тяжбах і таке інше і є пряма загроза в користувача втратити на неї право.

Вже зараз вимальовуються законні схеми за допомогою яких можна захистити своє право на користування проблемною землею і навіть отримати у користування нові наділи із земель запасу оминувши конкурси та аукціони. А при хорошій організації справи навіть купити землю за відсутності ринку сільськогосподарської землі.

Для реалізації цих схем потрібно просто знайти відповідну кількість учасників АТО та оформити відповідну землю на них, попередньо домовившись про отримання її в оренду в цих же учасників АТО. Досить часто для учасників АТО – це найпростіший спосіб реалізувати своє право на отримання землі. Такі «благодійники» беруть на себе всю тяганину з документацією та проблемами її проходження в держгеокадастрі.

Проблемна земля

Фактично статус такої «проблемної землі» мають 219 га у адміністративних межах с. Кузьмина Гребля яку обробляє ТОВ «Зоря» і саме виключно цих земель вимагають учасники АТО з Черкас.

Так згідно даних єдиного державного реєстру судових рішень Господарський суд Черкаської області рішенням від 11.04.2016 року унеможливив оренду даних земель до 2022 року ТОВ «Зоря» та фактично право користування земельними ділянками завершувалося б цього року збором врожаю в разі вступу в дію судового рішення.

Такого результату було досягнуто за позовом прокурора Христинівського району, який вимагав скасування розпоряджень Христинівської РДА за якими ТОВ «Зоря» користується даною землею та вимагав повернення землі до державного резерву.

Господарський суд Черкаської області частково задовольнив позов прокурора і скасував ряд розпоряджень Христинівської РДА та договір суборенди, однак не прийняв рішення про негайне повернення земель до державної власності. З матеріалів судової справи випливає, що відповідні розпорядження та договір суборенди скасовані через те, що земля яку нині орендує ТОВ «Зоря» отримало в суборенду у СВК «Зоря» за договором суборенди від 22.02.2012 року, а 07.11.2012 дія договору була подовжена до 2022 року. (до цього право оренди землі СВК «Зоря» належало до 08.11.2015 року). Натомість 20.09.2011 року СВК «Зоря» було визнано банкрутом тому не могло передавати землі ТОВ «Зоря». Також суд відзначив, що має бути рішення суду першої інстанції про повернення землі в державну власність по факту завершення дії договору.

Наразі справа знаходиться на апеляції в Київському апеляційному господарському суді, подали апеляційну скаргу представники ТОВ «Зоря». Перша апеляційна скарга була відхилена, однак другу взято до розгляду 12 липня цього року. Чим закінчиться розгляд справи в апеляційній інстанції покаже час і рішення суду, але те що земля яку вимагають учасники АТО є проблемною залишається фактом. Віддавши землю до кінцевих рішень судів учасникам АТО, ТОВ «Зоря» цілком може розраховувати на збереження легального контролю над землями. Більше того навіть має право придбати її в учасників АТО, оскільки землі для ведення особистого селянського господарства цілком законно можуть продаватися, на них не поширюється дія мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення.

Сліди кіпрських патріотів

Засновниками ТОВ «Зоря» є Бондаренко С.О., Бойко О.О. та Шилюк І.В. Найбільш цікавою виглядає саме особа Шилюка Ігора Вікторовича, адреса м.Київ, Голосіївський район, ПРОСПЕКТ 40-РІЧЧЯ ЖОВТНЯ, будинок 130/57, квартира 15.

Окрім цього Ігор Вікторович є керівником ТОВ «Сігнет Холдинг» та ТОВ «Сігнет Агро» (займається вирощуванням с/г культур) основним засновником якого є кіпрська компанія АНТЕУС ЛІМІТЕД Адреса засновника: 1060, МІСТО НІКОСІЯ, ВУЛИЦЯ АФРОДІТІС ,БУДИНОК 25, ОФІС №204, КІПР.

Шилюк Ігор Вікторович є засновником та власником фермерського господарства «Агріком» яке зареєстровано у селі Ширмівка, Погребищенського району, Вінницької області.

За даними сайту «Посіпаки» є помічником народного депутата від БПП (154 виборчий округ, Рівненська область) Дехтярчука Олександра Володимировича на громадських засадах.

Замість висновків

Чим закінчиться протистояння – укріпленням авторитету нардепа на окрузі в разі зриву надання земель, чи перемогою учасників АТО з Черкас покаже вже найближчий час. Найскладніше в цій ситуації начальнику обласного держкомзему Дмитру Мироненку, коли документи вже готові і тиск йде з обох сторін. Але загалом варто відзначити, що навіть така ініціатива як надання землі учасникам АТО перетворюється на спроби вирішення чи то бізнесових чи то рейтингових питань.

Від редакції додамо, що сподіваємося на якнайшвидше підписання готових документів на землю учасникам АТО. В умовах коли йде боротьба амбіцій щодо підвищення впливовості та авторитету екс-регіонала на окрузі з одного боку та стоїть питання отримання земель у власність атовцями хоча із застосуванням цілком законної але схеми, з іншого боку ми безперечно на боці учасників АТО. А вислови заступника губернатора Віталія Коваля щодо потреби прислухатися «до місцевих громад» виглядають доволі цинічно та вибірково. Там де питання стосувалося наділення земель структурам підконтрольним губернатору Юрію Ткаченку, думку громади не сильно святкували, а керувалися чисто законодавчими схемами. То чому ж така лояльність до колишнього регіонала, але це риторичне питання, відповідати на нього не обовязково.

Звичайно, що й атовці які отримають землю швидше за все одразу ж її продадуть, але право на це вони мають і то вже їхня справа, що робити з землею.  

Останні новини