В Черкасах розповідали про що говорять архіви КДБ.

В приміщенні міської бібліотеки ім.Лесі Українки проведено лекцію-зустріч "Про що говорять архіви КДБ". Відбулася вона за ініціативи громадської організації "Центр визвольного руху", керівником якої є Володимир Вятрович, та за підтримки Черкаської обласної організації Народного руху України. З присутніми зустрівся директор Сумського державного архіву Геннадій Іванущенко.

 - Архівні матеріали, які містять інформацію про злочини, про переслідування, про залякування повинні бути розсекречені, а громадянам має бути забезпечено доступ до матеріалів справ, - наголосив науковець.

З виступу присутні дізналися, що загальна кількість справ, що стосуються визвольниї боротьби 1918-1991 років налічує понад 800тисяч одиниць.. Нажаль, вони не знаходяться в одному місці. Найбільше їх в галузевому державному архіві СБУ, де перебуває 109 тисяч справ, решта розкидані  по  регіональних архівах, що значно ускладнює пошуки. Значно міняється і можливість доступу до матеріалів - все залежить від того, хто знаходиться при владі. Великої уваги заслуговує колекція конфіскатів, тобто документів, яка налічує понад 250 тисяч одиниць.

 - Великої шкоди завдало знищення архівів в 1944,1953, 1954 та 1990 роках, коли велика кількість справ зникла. Про деякі з них ми дізнаємося з інших документів, які на  них посилаються, деякі зникли чи знищені частково. Щоправда типова безвідповідальність врятувала багато документів, які мали б бути знищені. Зараз головне завдання науковців оприлюднювати документи, посилатися на них в працях, розміщувати в інтернеті. Як тільки документ оприлюднять, то його не можна буде знищити безслідно, адже ви знаєте, що є указ Кабміну про знищення архівних документів, які пошкоджені. Це ж варварство, під яке можна підганяти будь-який потрібний чи непотрібний документ, - відзначив пан Геннадій.

 Дослідник пообіцяв вже сьогодні безкоштовно передати 12 примірників книги "Право на правду", яка є посібником для тих хто працює в архівах, до бібліотечних закладів міста Черкаси.

Останні новини