В Черкасах обирали нову міськраду (Соціологія)

З 7 по 10 квітня 2015 року Дослідницько-аналітичний центр “Енігма” провів опитування думки виборців м. Черкаси стосовно місцевих виборів, запланованих на 2015 рік. Було запитання і щодо виборів депутатів Черкаської міської ради.

Перед тим як перейти до власне результатів опитування, відзначимо, що воно носить деякі ознаки формуючого опитування (тобто таке метою якого є вплив на формування громадської думки – ред.) Зокрема не вказується замовник дослідження, не надаються дані про явку виборців, не надається інформація про результати опитування всіх респондентів та тих які взяли б участь у виборах.

Загалом же тенденції які прослідковуються в результатах опитування порівняно обєктивні, але є явні перекоси. Що без проблем дає можливість встановити замовників дослідження. 

Методом особистого інтерв’ю опитано 800 респондентів, що мешкають у різних районах міста за вибіркою, що репрезентативна для населення Черкас віком від 18 років. Статистична похибка вибірки не перевищує 2,2%.

За яку політичну силу ви готові проголосувати на місцевих виборах?

Блок П.Порошенка “Солідарність” – 15,5 %
Самопоміч – 14,4%
“Батьківщина” – 12,5 %
Радикальна партія Ляшка – 10,4 %
Свобода – 9,1 %
Опозиційний блок – 8,3 %
Партія вільних демократів – 4,2 %
Народний фронт – 2,9 %
УДАР – 1,9 %
Інші партії – 3,7 %
Не визначився – 17,1 %

За результатами опитування яскраво прослідковується значно занижений рейтинг «Народного Фронту» та порівняно завищений партій «Самопоміч» та «Опозиційний блок». Цілком очевидно, що і замовника цього «свята соціології» виступали місцеві менеджери цих партій.

Рейтинг блоку Петра Порошенка виглядає цілком об’єктивним, президентська партія, більш менш розвивається місцева організація.

Партія «Батьківщина» ще тримає певний рейтинг за рахунок лідера партії Юлії Тимошенко. Місцеві ж партійці та керманичі як кажуть залягли на дно, без особливих шансів на якийсь успіх. Продовження такої страусиної місцевої політики неминуче призведе до втрати і цих відсотків.

Популістська Радикальна партія та трохи менш популістична ВО «Свобода» тримаються на достойному рівні. Проте рейтинг радикалів в Черкасах має знизитися, бо нічого не роблять взагалі. «Свобода» ж зберігає і медіа і громадську активність в силу своїх можливостей тому свої 8-9 % завжди візьме.

Рейтинг Опозиційного блоку явно завищений як мінімум у два рази, що вказує на дану силу як одного із замовників опитування.

Суттєво занижений і рейтинг Партії Вільних Демократів міського голови Сергія Одарича, яка на минулорічних виборах взагалі здобула перемогу по партійним спискам. Це також опосередковано вказує, що замовниками дослідження виступали саме опоненти мера. Найпростіша схема за якою можна вирахувати рейтинг цієї політичної сили – це рейтинг мера поділити на два. За даними ж цього дослідження рейтинг мера на рівні 27% підтримки.

Як ми вже відзначали явно заниженим виглядає рейтинг «Народного Фронту». Партія яка здобула тотальну перемогу на Черкащині на останніх парламентських виборах за визначенням не може мати поданих 2,9% підтримки. Хоча дійсно як такої команди і партійної структури в Черкасах немає, але агресивна рекламна кампанія та шалені кошти можуть дати набагато суттєвіший результат.

Явно завищеним виглядає і рейтинг «Самопомочі» у 14,4%. Партія яка не брала участі в минулих виборах до міської ради, яка фактично немає структури, а всіх своїх членів може помістити на здоровому дивані може розраховувати лише на всеукраїнський бренд та дешеві технології підкупу.

Ситуація з плачевним рейтингом «УДАРу» виглядає логічно, партія саморозчинилася. При вливанні коштів результат можна суттєво покращити.

Не варто забувати і про місцеві проекти, які не увійшли в опитування, але суттєво можуть перекроїти рейтинг електоральної підтримки черкасців. Одразу можна назвати серед таких проект Миколи Булатецького, або ж нову місцеву партію «Черкащани».

Також не слід забувати про 17%, які ще не визначилися зі своїми електоральними вподобаннями. Очевидно їх вибір буде зумовлений конкретними списками кандидатів, які будуть виставляти партії.

Кінцевий результат багато в чому будуть визначати і зміни до виборчого законодавства. Нині прохідний барєр 3%, але він може зрости та й формування партійних списків та мажоритарної складової нині в процесі жорстких обговорень на найвищому рівні.
 

Останні новини