Користувацький вхід

Уродженець Драбова встановив 18 світових рекордів.

Василь Григорович Романюк народився 30 січня 1910 року в містечку Драбові. В 1918 році пішов на навчання у перший клас Драбівської семирічної школи, яку закінчив в 1926 році. Працював у радгоспі. У Червоній Армії з 1928 року. У 1931 році закінчив Орджонікідзенське піхотне училище, згідно наказу був призначений у 45–й стрілецький полк, який базувався у м. Херсоні. В полку командував кулеметним загоном.

В 1932 році одружився. Після закінчення авіаційного училища був направлений штурманом в м. Ростов-на-Дону в 21 авіабригаду, - повітряним спостерігачем, де несподівано захопився парашутним спортом. 10 квітня 1934 року з борту важкого бомбардувальника ТБ–3 здійснив свій перший стрибок з парашутом.

У роки Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 рр. брав участь у підготовці офіцерів-десантників, диверсантів та бойових операціях,  - перебуваючи в структурі військової розвідки, - продовжував уважно слідкувати за розвитком парашутної техніки. 10 лютого 1942 року 4-й повітряно-десантний корпус, в якому він служив, увійшов до складу військ Західного фронту.

Заступник начальника відділення з льотних випробувань і парашутної підготовки — старший інструктор-випробувач парашутів і катапульт установок Науково-дослідного інституту ВПС СРСР полковник Василь Романюк здійснив 3 475 стрибків, більшість з яких були експериментальними — при польотах на надзвукових швидкостях і зі стратосфери. Він вперше почав робити стрибки з парашу­том методом катапульту­вання.

25 вересня 1945 року він здійснив затяжний стрибок із стратосфери. Спортсмен покинув літак на висоті 13 108,5 метрів, у вільному падінні пробув 167 секунд і розкрив парашут на висоті 1 000 метрів. Було перекрито всі існуючі досягнення, як по висоті, так і за тривалістю падіння з нерозкритим парашутом. У 1957 році встановив нове досягнення, стрибнувши з висоти 13 400 метрів з негайним розкриттям парашута.

Всього Василь Романюк встановив 18 світових рекордів і ряд висотних рекордів. Василь Григорович першим в історії авіації виробив методику управління тілом під час вільного падіння. Він першим у світі залишив літак у стратосфері і, не розкриваючи парашута, за 167 секунд пролетів понад 12 кілометрів. Він перший відшукав способи безпечного стрибання з літаків великих швидкостей, катапультування із сучасних реактивних літаків.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 9 вересня 1957 року за випробування парашутної техніки і проявлені при цьому мужність, відвагу і героїзм, полковнику Романюку Василю Григоровичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі «Золота Зірка» (№ 11104). Він став першим серед парашутистів-випробувачів, удостоєний цього високого звання.

У 1951 році закінчив Військово-повітряну академію. З 1964 року полковник В. Г. Романюк — в запасі. Помер 1993 року, похований в Підмосков"ї.

Ярослав Нищик

Останні новини