Користувацький вхід

У визначений законом термін Черкаська ТВК не змогла оголосити результати виборів - перерахунок триває

Черкаська міська територіальна виборча комісія не змогла у визначений законом термін оголосити результати виборів міського голови Черкас та депутатів міської ради. Така ситуація склалася у зв’язку з перерахунком голосів на значній кількості дільниць.

Так станом на 24.00 30 травня всупереч встановленому законом 5-денного терміну з дня виборів не було оголошено результати – перерахунок триває на спірних 30 дільницях і очевидно, що триватиме можливо ще декілька днів як мінімум. Оскільки до 1 години ночі 31 травня вдалося перерахувати лише дві дільниці. Під час перерахунку різниці між даними протоколів і наявними бюлетенями за кандидатів не виявлено. Впевнено перемагає Сергій Одарич. 

Як пояснюють юристи, представники партій та кандидатів у ТВК, не оголошення результатів виборів у визначений законом термін не тягне за собою визнання виборів недійсними. Більше того, саме законодавство виписано так, що якщо керуватися законом, а не політичною доцільністю то результати не можуть бути не встановлені. 

- Згідно чинного законодавства, вибори не можуть бути визнані недійсними. Недійсними вони можуть бути визнані на окремих дільницях і все. Тоді результати мають встановити по решті дільниць які залишися. Те що вийшов термін оголошення результатів, це звичайно може бути підставою судових позовів, але я так гадаю, що це лише затягування процесу оголошення визнання виборів. Перерахунок голосів який триває, очевидно що не дасть суттєвих змін у результатах кандидатів у мери. Він може вплинути на розподіл депутатських мандатів серед мажоритарників де був невеликий розрив і де може вирішити все кілька голосів. В разі визнання виборів на окремих дільницях недійсними – це може вплинути і на результати по партійним спискам, але не суттєво, - розповідає юрист партії «УДАР» Назар Крупка. 

Такої ж думки і представник Партії Вільних Демократів Микола Кудрявцев, який визнає, що не оголошення результатів у визначений законом термін – це порушення, але вони не є підставою для того щоб повністю «перекреслити вибори». 

- Вихід за межі встановленого законом терміну ще не є підставою “перекреслити вибори”. Проте це є порушенням, яке триває. Причому тривати може не один день. Вони чекають чогось іншого. Я не вірю в те, що комісія просто так наробила собі горя. Це, ймовірніше за все, очікування чи якогось суду, чи ще чогось, - пояснює Микола Кудрявцев. 

Спілкуємося і далі в кулуарах з депутатами, колишніми і нинішніми, представниками партій. Більшість окрім звичайно представників команди Одарича визнають, що дійсно були задіяні брудні технології, однак і визнають те, що в рамках виборчого закону фактично неможливо визнати вибори недійсними. 

Один з депутатів який переміг і на цих виборах, на прохання не публікувати прізвище розповідає.

- Оцей перерахунок нічого не дасть, максимум – це затягування часу. Зараз деякі говорять, що от були використані нові технології фальшування. Я з цим не погоджуюся. Які нові технології? Звичайно, що був у певній мірі застосований підкуп, але головна технологія – це на підконтрольних дільницях ще за декілька днів до виборів підготували бюлетні, списки, відривні талони і поклали їх до купи виборчих бюлетенів в потрібний момент – це стара ефективна технологія. А перерахунок я вам кажу нічого не дасть, бо ті хто це робив відповідну кількість бюлетенів поклали по всіх видах місцевих виборів і за мера і за депутатів по списку і по мажоритарці по цифрах все буде співпадати, - розповідає депутат. 

Учасники процесу погоджуються, що з морально-етичного боку цілком можна стверджувати, що вибори були брудні, однак довести те що відбулося принаймні зараз це неможливо. Більшість вважають, що потрібно оголошувати результати, а правоохоронцям розслідувати оголошені ними справи які вони відкрили. 

- Я не можу давати оцінку виборам у морально-етичній площині. Я цілком точно можу сказати, що результати потрібно встановлювати у законодавчому полі, для того щоб їх не встановити підстав юридичних немає, а правоохоронці нехай займаються розслідуванням відкритих справ, - констатує юрист Назар Крупка. 

Очевидно можна зробити знову невтішний висновок, що переможцями фактично стали ті не хто дотримувався закону, а хто його зміг вдало обійти, але це також треба уміти. В той же час результати виборів поставлені під сумнів насамперед у суспільній свідомості. Також цілком очевидно, що можуть вони бути змінені в Черкасах лише методами політичного та громадського тиску, а не в законодавчому полі. І тут постає дилема – визнати при владі тих хто цю владу здобув із застосуванням брудних технологій, але в рамках законодавства, чи вимагати якісного оновлення методами суспільного та громадського тиску які вже суперечать законодавству. Як буде подивимося у найближчі дні. 

Хоча приклади того як плювали на результати вибори і визнавали їх такими що не відбулися вже є – той же Микола Булатецький, який переміг на виборах 2012 року до Верховної Ради, але його перемога так і не була засвідчена ЦВК, а вибори визнали такими, що не відбулися через неможливість встановити результати, хоча така можливість була (вся виборча документація була збережена). Хоча перемога Миколи Булатецького ні в кого не викликала сумнівів. 
 

Loading...