Тиждень діагностики раку шкіри: не займайтесь самолікуванням, звертайтесь до спеціалістів!

За словами головного позаштатного дерматовенеролога ГУОЗ та МК Черкаської ОДА Костянтина Осауленка, ультрафіолетове сонячне випромінювання є основною причиною раку шкіри.

Ця хвороба має латентний період від 20 до 30 років, а це означає, що виникнення пухлин може бути пов’язане з тим, що людина робила, чи який спосіб життя вела 20-30 років тому.

– Поширені види раку шкіри – немеланомні: базальноклітинний та плоскоклітинний рак – та меланома. Перші два різновиди зазвичай лікуються до того, як починають поширюватися. Меланома – найбільш небезпечний вид раку шкіри порівняно із двома названими раніше, оскільки може спричиняти метастази та швидко поширюватися на інші частини тіла через шкіру або лімфатичну систему, – повідомив Костянтин Федорович. – Варто відзначити, що світлошкірі знаходяться у вищій групі ризику захворіти на меланому, ніж смугляві люди. Така людина швидше отримує сонячні опіки і саме тому вона має більше шансів захворіти на меланому. У смуглих та темношкірих людей ця хвороба трапляється рідше. Однак меланома у них виникає в особливих місцях: на долоні, підошві та нігтях.

Крім того, у підвищеній групі ризику захворіти на меланому перебувають і люди, які значну частину свого дня проводять на сонці. Зокрема, це ті, що працюють в полі.

За словами Костянтина Осауленка, до групи підвищеного ризику слід також додати і людей, які люблять відпочивати в інших країнах.
 – У наш час багато людей їздять відпочивати влітку за кордон – на так звані «гарячі» курорти. Але такий відпочинок є вкрай небезпечним. У нас світла шкіра, яка через різку зміну кліматичного поясу є абсолютно непідготовлена до пекучого південного сонця. Тому часто люди отримують опіки, а один опік – це серйозне збільшення ризику виникнення меланоми, – заявив головний дерматовенеролог області.
 Для того, щоб не пропустити наявність меланоми, варто знати кілька характерних рис цього захворювання:
– асиметричність форми – краї мають неправильну, іноді зубчасту форму;
– зміна забарвлення – колір меланоми зазвичай відрізняється наявністю сірого, чорного, блакитного, рожево-червоного та інших відтінків;
– зміна розміру – для меланоми характерні розміри більше 6 мм у діаметрі.
– Тому при появі будь-яких новоутворень на шкірі зі схожими симптомами краще звернутись до спеціаліста відповідного направлення, а не займатись самолікуванням, – наголосив Костянтин Осауленко.

Довідково:
Нагадаємо, з 13 по 19 травня триває Всеукраїнський тиждень діагностики раків шкіри.
У рамках заходу українці мають змогу безкоштовно обстежитись на наявність меланоми та немеланомних пухлин у понад 700 державних та приватних клініках України. Прес-служба ГУОЗ та МК.

Останні новини