Темна конячка вималювалася як можливий переможець "жирного тендеру"

Декілька тижнів тривають баталії навколо тендеру з поставок продуктів харчування у дошкільні заклади міста Черкаси. І скоріше не турбота за діточок, а серйозні фінансові бариші тендеру у 206 млн. грн. привернули увагу бізнес-депутатів та представників громадськості. 

Нині ж після баталій в які включилися депутати міської ради які мають власний безпосередній бізнес-інтерес, вимальовується новий імовірний переможець тендеру ФОП Медвежонкова І.В., яка не має відповідного досвіду поставок товарів, а відповідне право займатися такою підприємницькою діяльністю отримала вже в ході тендерних процедур.

Нагадаємо, що в останній день перед запровадженням державних закупівель через систему «Прозоро», департамент економіки та розвитку міської ради оголосив тендер по старій процедурі. Загалом участь у торгах взяли 11 субєктів господарської діяльності.

Нині акцептовано найдешевшу пропозицію багаторічного переможця таких тендерів ТОВ "Каштан-плюс" і має бути заключений договір з постачальником. Постачальник переможець запропонував найнижчі цінові пропозиції на поставку визначеного переліку товарів у 133 одиниці – 2693 грн. Як ми вже повідомляли перемогу вдалося здобути завдяки відвертим маніпуляціям з ціновими пропозиціями. Так якщо коротко нагадати – то практично по кожній групі товарів були встановлені як занижені ціни так і реальні або ж завищені – товари позначені по заниженій вартості ніхто постачати не збирався, але їх внесли для перемоги в тендері.

Більше того наше видання має у розпорядженні додаткову угоду яка заключена 15 лютого 2016 року, в рамках рамкової угоди від 2014 року. Її аналіз підтвердив, що вартість постачання продуктів харчування ТОВ «Каштан-плюс» відбувається за вигідними для постачальника, а не комуністичними цінами. Подекуди вартість продуктів навіть суттєво завищена від ринкової ціни. В цьому році до освоєння ТОВ «Каштан-плюс» передбачено 31 млн. 316 грн. Ми зробили таблицю та розмістили в ній пропозиції ТОВ «Каштан-плюс» які були надані в останньому переможному тендері, та реальні ціни на ці ж види товарів по яких вже було здійснено поставки в цьому році. В результаті вийшла досить цікава, але очікувана тенденція. Ціни реальних поставок товарів вищі, а подекуди значно вищі від запропонованих пропозицій у переможному тендері.

У відповідь на такі тендерні махінації для перемоги з боку ТОВ «Каштан-плюс» на сесії міської ради було утворено тимчасову депутатську комісію яка мала б розібратися в тендерних справах. Її очолив депутат черкаської міської ради від ВО «Батьківщина» який має прямий конфлікт інтересів по питанню які розглядала комісія. Зокрема як мінімум два учасника скандальних торгів – ТОВ «Хлібний дім - Україна» та ФОП Щербина Є.С. – пов’язані з депутатом.

Перше публічне засідання комісії показало, що фактичними її кураторами є голова комісії який має прямий конфлікт інтересів Юрій Тренкін, та відомий підприємець екс-кандидат у мери від «Укропу» Андрій Бортник.

Озвучуючи перші результати роботи комісії Юрій Тренкін доповів, що лише аналіз виконання замовлень у 2016 році ТОВ «Каштан-плюс» комісії вдалося встановити, що ціни на продукти які реально купуються завищені. Так сумарні витрати протягом 2016 року завищені на суму близько 5 млн. грн. – зокрема на придбання яєць на 1 млн. 96 тис. грн., м'ясо свинини – 260 тис. грн., продукти молочної групи – 1 млн. 200 тис. грн.

Також Юрій Тренкін, щоб уникнути конфлікту інтересів заявив, що знімає з тендерних пропозицій заявки пов’язаних з ним компаній ТОВ «Хлібний дім - Україна» та ФОП Щербина Є.С.

В результаті комісія прийняла рекомендоване рішення заключити договір постачання продуктів з переможцем ТОВ «Каштан-плюс», але перелік продуктів які будуть замовлятися буде тепер корегуватися за участю членів комісії.

Підтримав пропозицію комісії і підприємець Андрій Бортник, який надавав комісії юридичні консультації.

– Пропозиція фірми “Каштан-Плюс”, в якій ідеться, що оригінальні соки по 3 гривні, а потім з’ясовується, що поставляти його ніхто не збирається, бо дітям це непотрібно, – це явне перекручування документації, це шахрайство. За таке треба виганяти з тендера та не надавати можливість брати участь в наступних торгах. Це не моя позиція, це закон. Або ти виконуєш вимоги законодавства, або отримуєш негативний відгук. Вони тут “зжульнічали”. Позиція депутатів така: по них (цінах, – ред.) повинна здійснитись поставка. Проведення тендеру через ProZorro не вирішить суті питання: вони ці самі ціни можуть запропонувати і через систему електронних закупівель. Якщо ціна запропонована – повинна бути здійснена поставка, позиція депутатів – правильна. Для міста такі ціни будуть однозначно вигідні, цим треба скористатись. Якщо риба належної якості по 10 грн, то є сенс його замовляти. Нас попросили дати правову оцінку та здійснити економічний аналіз. Показати простою мовою, в якому місці інтереси громади могли бути порушеними, на що слід звернути увагу. В разі виконання договору, місто тільки виграє. Моя думка, що цей тендер скасовувати непотрібно, якщо є постачальник, який хоче поставлять, то, звичайно, треба цим тільки користуватись, - коментував ситуацію виданню Інфоміст Андрій Бортник. 

Натомість представник ТОВ «Каштан-плюс» заявив, що готовий виконувати договір і забезпечити поставки такі на які будуть подані заявки.

За умов які склалися, завдання депутатської комісії буде контролювати, щоб у замовлення йшло все різноманіття товарів, в тому числі і по явно заниженим цінах. Що в результаті призведе до відмови постачальником виконувати умови договору, оскільки тривалий час постачати продукти по збитковій ціні буде неможливо і призведе до банкрутства.

Якщо ж нинішній переможець тендеру розуміючи, що не зможе працювати у збиток і не домовившись з депутатською комісією відмовиться від укладання угоди, то його місце займе нікому до цього невідома вже згадувана нами ФОП Медвежонкова І.В., яка підкреслимо ще раз не мала відповідного досвіду. При цьому тендерна документація цього разу була виписана так, що позитивні відгуки учасникам не потрібно було подавати.

Саме пропозиція ФОП Медвежонкова І.В. за ціною 3816 грн. є найдешевшою, якщо як заявив Юрій Тренкін пов’язані з ним компанії виходять з розіграшу. Відзначаємо, що за такий перебіг подій виступали і голова комісії Юрій Тренкін і консультант від громадськості Андрій Бортник.

Як повідомляє видання Інфоміст, важливою особливістю є те, що аби взяти участь у тендері, четверо підприємців-учасників змінили вид діяльності у державного реєстратора, додавши оптову торгівлю продуктами вже в ході розкриття тендеру. Серед цього квартету і наша «темна конячка» ФОП Глухов А. В., ФОП Медвежонкова І. В., ФОП Квасюк А. М., ФОП Рева Р. В.

Трьох підприємців із вказаного квартету було знято з оцінки тендерних пропозицій оскільки вони відмовилися виправляти арифметичну помилку в документації. Натомість ФОП Медвежонкова Ірина погодилася виправити помилки в документах.

Відзначимо, що подібні маніпулятивні схеми з не виправленням копійчаних арифметичних помилок використовувалися суб’єктами господарювання із бізнес-орбіти підприємця Андрія Бортника, в результаті вартість з послуг прибирання зелених зон у м. Черкаси суттєво зростала.

Тож чим завершиться протистояння традиційного переможця тендрів ТОВ «Каштан-плюс» з групою бізнесово зацікавлених депутатів покаже лише найближчий час. Але є очевидним, що йде звичайна боротьба за освоєння значних бюджетних ресурсів. Дійсно вигідним для громади Черкас за таких умов було б повне скасування результатів даного скандального тендеру та принципова зміна умов при розіграші повторного вже через систему «Прозоро».

Насамкінець додамо, що міський голова Анатолій Бондаренко вже публічно заявив, що виступає за скасування результатів тендеру, от чи вистачить політичної волі наступити на інтереси колег по партії? 

 

 

 

Останні новини