Судді в Черкасах "відновили довіру" самі до себе
В Черкасах 17 квітня на зборах суддів Апеляційного суду Черкаської області новим старим головою суду був обраний Володимир Бабенко. Обрання нового голови відбувалося у зв’язку з прийнятим так званим люстраційним законом щодо суддів – це Закон України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні». На прикладі Черкащини він яскраво показав свою недієвість та неспроможність відновити довіру до суддів.
Відповідно до прийнятого закону, наступним за днем опублікування всі голови судів офіційно втрачали свої посади. Нові голови мали бути обрані із складу судів терміном на один рік шляхом таємного голосування.
Фактично новий голова має бути обраний з того ж складу суду. Очевидно, що посаду колишній голова міг втратити не в результаті люстрації, а в результаті внутрішньосудових, корпоративних суперечностей та груп впливів. В Черкаському Апеляційному суді виявилося, що Володимир Бабенко задовольняв переважну більшість суддів, тому його і переобрали, але при закритих для ЗМІ дверях – І про відновлення якої довіри можна після цього говорити?
Якщо вже бути точними то саме обговорення кандидатур відбулося за закритими дверима, а сам процес таємного голосування могли спостерігати представники ЗМІ – однак суті це не змінює. При цьому фото і відео зйомку журналістам заборонили, аргументуючи це тим, що судді не хочуть публікації їх фото в ЗМІ з метою збереження безпеки.
Всього апеляційний суд налічує 46 суддів, присутніх було 44. Найбільше голосів – 24 – набрав Володимир Бабенко. Він вже очолював апеляційний суд Черкаської області із літа 2012 року до прийняття закону 8 квітня цього року, і входив до переліку найвпливовіших осіб області за підсумками рейтингу 2013 року.
Ситуація з обранням голови Апеляційного суду Черкаської області засвідчила наступне:
1. Так званий закон про «люстрацію» суддів прийнятий для випускання пари суспільстві і який по-суті нічого не змінює.
2. Згідно даного закону судова система фактично залишиться такою ж як була за минулої влади.
3. Єдина особливість закону, яка хоча б теоретично має дати шанс на певне оновлення судової системи – це створення так званої тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів. Вона має протягом року розглянути скарги на суддів які мають подавати як фізичні так і юридичні особи.
Відео як в.о. голови суду пояснила небажання пускати представників ЗМІ та громадськості на обговорення кандидатури можна переглянути тут.