Сто років тому чума знищила на Черкащині ціле село.

Коли заходить мова про чуму, як хворобу, що вбила мільйони людей, згадуються часи похмурого Середньовіччя, Інкізиція та лікарі в чорному одязі та в масках птахів. Проте, як виявилося, для Черкащини ця хвороба не є такою далекою.

Хутір Улянино, нині село Маньківського району, виник на початку 20-го століття. А вже 1906 року в селі почалася епідемія чуми. Вона знищила майже всіх жителів населеного пункту, а нечисленні вцілілі перебралися до сусіднього села Багви. Офіційна влада наклала заборону на перебування в цій місцині для жителів, і цю заборону вперше наважились порушити лише 1922 року, коли рятуючись від голоду та продрозверстки, сюди повернулись жителі.

До 1906 року в цій частині Російської імперії вже кілька десятків років не фіксували навіть поодиноких спалахів цієї страшної хвороби. В документах, які збереглися з того часу, найімовірнішою причиною спалаху хвороби, називають випадкове руйнування одного з поховань, де зберігалися останки місцевих жителів, що померли від чуми кількома століттями раніше.

Ярослав Нищик

Останні новини