Шулерство в "прозорих" футболках і без
З 1 серпня проведення державних закупівель передбачено законодавцем виключно в системі державних закупівель «Прозоро».
З імплементацією новації яка покликана мінімізувати корупційні складові та економити публічні кошти при держзакупівлях, в Черкасах та й області існують проблеми. І це проблеми світоглядні, а не суто технічні чи процедурні, останні дві можна вирішити практикою запровадження, а уми не перебудуєш.
Найбільше ці світоглядні основи виявилися на прикладі Черкаської міської ради, яка тривалий час не могла ухвалити рішення про запровадження системи закупівель в допорогових сумах (1,5 млн. грн. роботи, послуги і 200 тис. товари). Згодом рішення про запровадження системи таки ухвалили (допорогові суми склали на роботи 100 тис. грн., на товари 30 тис. грн.), але до сьогоднішнього дня вона не набрала оборотів і закупівлі по ній фактично не проводяться. Трохи кращою виглядала ситуація по області, розпорядженням голови ОДА було поставлено завдання перед розпорядниками проводити закупівлі через систему на товари починаючи з 20 тис. грн., і як рапортували у прес-службі ОДА за рік було зекономлено 5 млн. грн.
Однак час не стоїть на місці і з добровільної запровадження системи прозорих торгів вже стало обов’язковим. Але перевірені бійці фронту державних закупівель не розгубилися і дали «дембельський акорд» - так 29 липня (останній день оголошення закупівель по-старому) став знаковим і дав Черкащині і обласному центру багато цікавих оголошень по тендерних процедурах. Закон не має зворотної дії тож всі процедури по них відбудуться по-старому, а це загалом шалені кошти. Таку активізацію на полі державних закупівель нічим іншим як шулерством назвати не можна. При цьому цим шулерством відзначилися як у Черкаській міській раді так і в Черкаській ОДА.
Шулерство без кутюр
На поприщі державних закупівель в останній день без «прозоро» без футболок та зайвої патетики відзначилася Черкаська міська рада. Відзначаємо лише найжирніші тендери, але наперед скажемо, що тут розмах йшов на перспективу, тендери розраховані на кілька років вперед чим самим потенційні переможці убезпечили себе від «прозоро».
Дороги на наступний рік
Роботи з капітального ремонту вулиці Сурікова – 4 млн. 450 тис. грн., термін виконання – квітень-серпень 2017 року.
Роботи з капітального ремонту вулиці Хоменка – 7 млн. 355 тис. грн., термін виконання – квітень-серпень 2017 року.
Роботи з капітального ремонту вулиці Гоголя (від Небесної Сотні до вул. Смілянської) – 3 млн. 291 тис. грн., термін виконання – квітень-серпень 2017 року.
Роботи з капітального ремонту вулиці Хрещатик (від Університетської до Героїв Чорнобиля) – 6 млн. 947 тис. грн., термін виконання – квітень-серпень 2017 року.
Роботи з капітального ремонту вулиці Гуржіївської – 9 млн. 236 тис. грн., термін виконання квітень-серпень 2017 року.
Роботи з капітального ремонту вулиці Володимира Ложешнікова – 8 млн. 353 тис. грн., термін виконання квітень-серпень 2017 року.
Ліки та харчування на два роки вперед
Закупівля фармацевтичної продукції – 19 млн. 745 тис. грн., термін поставок січень 2017 – грудень 2019 року.
Закупівля продуктів харчування для шкіл, дошкільних закладів які у підпорядкуванні міської ради – 205 млн. 796 тис. грн., термін поставок – жовтень 2016 – грудень 2019 року.
Закупівля продуктів харчування для лікарень у підпорядкуванні міської ради – 12 млн. 590 тис. грн., термін поставки – січень 2017 року – грудень 2019 року.
Суто нові форми розпилу
Послуги з прибирання шкільних приміщень – 29 млн. 581 тис. грн., термін поставки жовтень 2016 – грудень 2018 року. (це фактичнпро дану нову форму освоєння бюджетних коштів ми вже трохи писали, суть проста - роботу технічок хочуь віддати підряднику який на цьому непогано заробить)
Послуги по поводженню з відходами та їх утилізація – 7 млн. 538 тис. грн., термін січень 2017 року – грудень 2019 року.
Послуги з прибирання та підмітання вулиць, очищення зелених зон – 21 млн. 781 тис. грн., термін виконання – жовтень 2016 року – грудень 2019 року. (про орієнтовну схему освоєння коштів за цим тендером можна прочитати тут)
Загалом департамент економіки та розвитку міської ради оголосив тендерів по наведених нами даними на суму понад 316 млн. грн. Відзначимо, що ми обрали найбільш цікаві і такі які показують спробу обійти систему «Прозоро».
«Прозорі» футболки, але суть незмінна.
Фінансові можливості департаментів Черкаської ОДА куди менші потужного бюджету розвитку обласного центру, але і тут знайшлося місце для польоту «шулерської» думки.
І в той час коли губернатор Юрій Ткаченко разом з підлеглими в яскравих футболочках рапортував про обов’язковість системи «прозоро» з 1 серпня, його підлеглі трохи нижчого рівня заклали можливість хоч трохи попиляти бюджетних грошей поза цією системою.
На фото Роман Карманнік, Юрій Ткаченко (в центрі), Ярослав Березань
Так в Черкаській ОДА таким департаментом-лідером став департамент капітального будівництва та містобудування, який в останній день життя «по-старому» оголосив кілька знакових тендерів.
Закупівля офісних меблів – 4 млн. 264 тис. грн., термін поставки – жовтень 2016 року.
Реконструкція запасного футбольного поля Центрального стадіону в Черкасах – 4 млн. 325 тис. грн., термі виконання – протягом 2016-2017 років.
Проведення гідрологічних робіт на річці Рудка (в адмінмежах Степанківлської сільської ради, Черкаського району) – 4 млн. 123 тис. грн., термін виконання – 2016-2017 роки.
Реконструкція Черкаської обласної філармонії – 29 млн. 714 тис. грн. протягом 2016-2017 років.
Реконструкція школи у с. Ліпляве, Канівського району – 5 млн. 805 тис. грн., протягом 2016-2017 років.
Загалом департамент Черкаської ОДА оголосив тендерів поза «прозоро» на понад 48 мільйонів гривень. При цьому найбільш резонансними виглядають тендери оголошені по реконструкції Черкаської обласної філармонії, яку реконструюють вже понад 20 років і це стало хорошим тоном кожної влади. Починав цей процес освоєння державних коштів ще пріснопам’ятний екс-ректор ЧНУ, екс-очільник обласної освіти Анатолій Іванович Кузьмінський.
Також досить цікавим виглядає тендер на гідротехнічні роботи на річці Рудка, якої фактично нині не існує, є лише певна кількість сухих гідротехнічних меліоративних канав.
Насамкінець варто відзначити, що до запровадження «Прозоро» в Черкаській ОДА підійшли більш креативно – одягнули відповідні футболки. Але шулерство, що у футболках, що без них (як у міській раді) залишається шулерством.
Всі дані взяті з Вісника державних закупівель від 29.07.2016 року.