С/г землі як кормова база для топ-посадовців та агрокорпорації

Махінації з виділення в оренду тисяч га земель сільськогосподарського призначення під патронатом Державного агенства земельних ресурсів імовірно відбувалися в кінці 2013 — 2014 роках.

Про це йшлося у відеоблозі Олександра Дубінського, в квітні минулого року.

На підтвердження озвученої інформації, до відеоблогу він підкріпив папку з “даб-файлами” електронного листування між високопосадовцями агрохолдингу “МХП” та юристами які узгоджували механізми передачі земель та обумовлену нібито неправомірну вигоду яка передбачалася “за сприяння” посадовцями агенства. В оприлюдненому листуванні мова йде про передачу земель в період осені 2013-2014 років. За цими матеріалами, які журналіст передав в НАБУ було відкрито кримінальні провадження по ст. 364 ККУ (зловживання владою або службовим становищем) та ст. 368 ККУ (одержання неправомірної вигоди).

За більше ніж рік часу, в реєстрі судових рішень наявна лише одна ухвала що стосується кримінальної справи по ст. 364 ККУ і вона є суто технічною — про передачу клопотань слідчих по справі до Вищого антикорупційного суду.

В електронному листуванні мова йде про сотні і тисячі га земель с/г призначення в Черкаській, Кіровоградській, Київській, Вінницькій та ряду інших областей які розподілялися на користь групи компаній агрохолдингу “МХП”. Куратором національної схеми нібито виступав перший заступник відомства Артем Кадомський (звільнений в жовтні 2014 року). Вартість “сприяння” за оформлення одного га землі сягала від 250 до 300 дол.

Слід Черкащини в листуванні

Ми дослідили електронне листування та виокремили ту його частину, що стосується Черкащини і тут також випливають в якості фігурантів знайомі обличчя — нинішній перший заступник голови Черкаської облради Валентин Тарасенко та народний депутат від 198 округу Сергій Рудик.

Довідково про дійових осіб:

Юрій Мельник — уродженець Христинівського району, Черкаської області, міністр АПК 2007-2010 років, перший заступник голови правління МХП, операційний директор.

Микола Кучер —, уродженець Тростянецького району, Вінницької області, представник топ-менеджменту агрокорпорації, народний депутат 8-9 скликань, обирався по мажоритарному округу № 17 Вінницької області.

Олег Войток — представник юридичних фірм (Зембудконсалтинг, Сота лабс) які надавали юридичний супровід. 

Так до прикладу, 28 лютого 2014 року представник юрфірми “Зембудконсалтинг” Олег Войток надсилає першому заступнику голови правління “МХП” Юрію Мельнику та народному депутат Миколі Кучеру лист з інформаційною довідкою. В цій інформаційній довідці вказуються дані щодо земельних ділянок, розміри “заохочення” та господарські субєкти із структури “МХП” які мають отримати право оренди. Як такий, що займається врегулюванням отримання в оренду земель на Черкащині для ТОВ НВФ “Урожай” значиться заступник директора Валентин Тарасенко. Вже в 2015 році на місцевих виборах він буде обраний депутатом облради від ВО “Черкащани” та стане першим заступником голови облради.

Ще більш цікавою виглядає особа народного депутата від 198 округу Сергія Рудика. В квітні 2014 року постреволюційний кабмін за квотою ВО “Свобода” призначив Сергія Ярославовича головою Державного агенства земельних ресурсів України. Наперед відзначимо, що пропрацював він на цій посаді фактично близько п'яти місяців. За наслідками дочасних виборів в парламент 2014 року був обраний народним депутатом на 198 окрузі.

Працюючи на вказаній посаді не зміг, можливо не встиг, подолати тіньові схеми розподілу земельних ресурсів і вони продовжували працювати й під час його перебування на посаді.

Так в черговій інформаційній довідці (від 19 травня 2014 року)яку відправляв електронним листом Олег Войток вже згадується новий керівник відомства і відповідно вказується на коригування умов виділення земель, вже з врахуванням інтересу Сергія Рудика. З цієї довідки та низки інших випливає, що “інтерес” нового керівника складає 100 дол. з га. та додається формула розрахунку врахування “інтересу”.

Характерна схема для Черкащини і конкретні прізвища

Для освоєння чорноземів Черкащини була обрана тактика надання земель для ведення так званого “фермерського господарства”.

Так, на той час замдиректора юридичного департаменту МХП Олександр Жигаленко листом від 14 листопада 2013 року надсилає Олегу Войтоку інформацію про плани створення фермерських господарств по Черкащині для ПрАТ Урожай та вказуються прізвища підставних осіб на яких будуть створюватися фермерські господарства. Всього таким чином планувалося “освоїти” 1562 га на п'ятьох підставних осіб.

Ми перевірили наявність в оренді, під ведення фермерського господарства, земель у вказаних осіб та власне вказаних осіб. Всі вони повязані з бізнес-структурою МХП. Також станом на 2019 рік за чотирма з них значаться в оренді земельні ділянки для ведення ФГ отримані в період часу з грудня 2013 року по грудень 2014 року.

Довідково:

Черкащенко Вячеслав Юрійович, головний агроном “НПФ Урожай”— 638,29 га.

Корнієнко Віталій Михайлович, очолював Тростянецьку філію “Урожай” на Канівщині — 210,73 га.

Корнієнко Михайло Семенович, колишній директор Кіровської філії “Урожаю”, Корсунь-Шевченківський район — 41 га.

Строкань Анатолій Петрович, колишній директор Звенигородської філії “Урожай” — 87,58 га. 

Самієв Руслан Ешонжонович також обіймав посаду в топ-менеджменті МХП, але на ньому земельних ділянок для ведення ФГ на 2019 рік не було.

Загалом, станом на 2019 рік під ведення ФГ на фігурантів переписки було оформлено близько тисячі га. Відзначимо, що кількість фактично оформлених земель в 2013-2014 роках може відрізнятися через внутрішню вказівку змінювати підставних осіб на реального орендаря. Відповідна рекомендація міститься в одному з листів оприлюдненого електронного листування. Також варто зазначити, що вибіркові витяги показали, що орендна ставка визначається на рівні 4,5 % грошової оцінки ділянок в рік.

Політичне сприяння народному депутату

Наше видання намагалося зясувати позицію народного депутата Сергія Рудика, однак ми не отримали відповіді на інформаційний запит.

Відзначимо, що Сергій Рудик на минулорічних виборах до Верховної Ради на 198 окрузі зміг перемогти висуванку “Слуги народу”. Неабияк перемозі посприяло те, що балотуватися на окрузі відмовився голова обласної організації Радикальної партії Іван Полудень. До того, ще з кінця 2018 року, він розгорнув активну роботу на окрузі через власну благодійну організацію “Фонд соціальних ініціатив Івана Полудня”, яка займалася допомогою населенню у вигляді продуктових наборів.

Перед тим як очолити обласну організацію РПЛ Іван Полудень працював в менеджменті МХП.

 

 

Останні новини