Село, яке чекає свого часу.

Зараз це одне з багатох сіл Черкаського району. Проте колись це село було унікальним. Хоча таким воно є і зараз. Дивним лишається чому на сільська, ні районна, ні обласна влада жодного скликання так і не зрозуміла, які унікальні речі зберігає до цього часу село. Зберігає і подекуди руйнує. Все вимагає коштів. Які можна було б заробити на туристах, але кому потрібна додаткова морока? Місцеве керівництво не хоче братися за таку важку справу. А я б жителям села запропонував не вірити в жодні обіцянки та слова про любов до свого краю. Кожен хто любить свій край робив для його звеличення, а поки, нажаль все зовсім інакше... Село Мошни Черкаського району.

Вперше село згадується в документах під 1494 роком, а вже 1592 року містечко Мошен отримало Магдебурське право. В 1649 році в містечку було 1600 дворів. Пізніше село було спалено та розорено, але поступово відродилося. Саме тут 1823 року місцеві умільці створили перший пароплав на Дніпрі.

В 1840 році під керівництвом архітектора Торічеллі в селі збуловано преображенську церкву.

В 1857 році для католиків, яких в селі було дуже багато, збудований костел, який був діючим до 1921 року. Після цього він зазнав значних добудов та перебудов, але зберіг свою велич.

За наказу тодішнього власника Воронцова, в селі закладено найбільший в Європі англійський парк із збереженням природних умов. Посеред парку було збудовано графський палац. Палац зруйновано, а залишки парку є на Мошногірському кряжі.

Збереглася в Мошнах дерев"яна  будівля колишньої лікарні, яка спроектована самим Городецьким. Це чи не єдина споруда на Черкащині, пов"язана з цим архітектором і при цьому не звучать сумніви стосовно саме його авторства. Сама будівля поступово занепадає та валиться, потребуючи термінової консервації.

Збереглися в селі ще кілька старих будівель, зокрема колишньої Волостної управи

сільського музею, який збудовано ще до революції як сільський клуб

Окремо збереглася і будова колишньої "Еллінської школи"

Як бачимо, замість того щоб примножувати культурну спадщину села, місцева влада неспроможна забезпечити хоча б елементарне збереження пам"яток, а інформацію про них потрібно вивужувати по крупинках, замість того, щоб вона сама мала б потрапляти на очі на кожному кроці.

Останні новини

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx