"Раджу купувати саджанці виключно у місцевих виробників, які нікуди не дінуться після завершення сезону!" - садівник Черкаського району з 20-річним досвідом Микола Володимирович.

Незважаючи на примхи погоди та кліматичні зміни весна все таки прийшла. А з нею і турботи господарів переважно невеличких присадибних ділянок, власників дач та й просто любителів у вільний час активно відпочити на власній невеликій ділянці.

Сьогодні навіть багато городян не відмоляють собі в утриманні невеликих земельних ділянок. Тому тема піднята нашим виданням буде цікава кожному і особливо актуальна в цей весняний час.

Згадується стара приказка, що кожен чоловік має побудувати будинок, виховати сина та посадити дерево. І дійсно вона багато про що говорить.

Сьогодні мова піде про любительське садівництво, яким займається майже кожен черкащанин. Та про те, як все таки обрати ті саджанці плодово-ягідних культур які принесуть задоволення своїм власникам не лише фактом посадки, а й в подальшому хорошим врожаєм, а відтак якісним і екологічно чистим продуктом вирощеним власними зусиллями.

Для отримання компетентних порад ми звернулися до садівника-любителя який вже більше 25 років професійно займається вирощуванням саджанців плодово-ягідних культур.

Поради та коментарі дасть нам садівник який вирощування саджанців перетворив з любительського заняття на справу свого життя. Це садівник з с. Білозіря, Черкаського району – Микола Володимирович.

Микола Володимирович, спочатку трохи передісторії. Розкажіть нам як довго ви займаєтеся вирощуванням саджанців та як це заняття стало вашою справою життя.

На любительському рівні як і багато черкащан я почав займатися вирощуванням саджанців спочатку для власної присадибної ділянки ще в середині 80-х років. В той час для продажу саджанці майже ніхто не вирощував, а отримати гарні саджанці для власного саду було майже неможливо. Тому я розпочав із вивчення елементарної літератури по цій тематиці та вирощування невеликої кількості саджанців для себе та знайомих – за символічну ціну.

Однак після розпаду Радянського Союзу, поряд з основною роботою яка не завжди приносила достатньо коштів в ті кризові роки, я активно зайнявся вирощуванням саджанців і для продажу. І по сьогоднішній день займаюсь цією справою. Так що з впевненістю можу сказати що вже маю колосальний досвід в цій справі.

Тепер переходячи ближче до теми нашої розмови. Зараз вже наступила нарешті весна і багато людей прагнуть оновити свої ділянки новими насадженнями, які ви дасте поради нашим читачам у цьому здавалося б нескладному питанні?

Ну звичайно, що для пересічного читача це питання дійсно виглядає не складним, хоча я як досвідчена людина у цій справі – скажу що це не так. Бо будь-яка справа, чи то будівництво будинку чи вибір саджанців для власної присадибної ділянки – це не проста справа і потребує певних зусиль та часу. Особливо в останній час. Коли ситуація така, що пересічному громадянину треба бути експертом чи не з усіх питань щоб купити якісний товар чи отримати якісну послугу.

І все ж хочу перейти до конкретних порад читачам вашого видання при виборі та купівлі саджанців плодово-ягідних культур.

1. До вибору саджанців потрібно поставитися серйозно і приділити цьому час. Спочатку визначити вільне місце на присадибній ділянці і визначитися з кількістю необхідних саджанців та сортів які плануєте посадити.

2. Проконсультуватися з цього питання у садівника з досвідом, який пояснить які конкретно сорти і види дерев садити. Оскільки є багато нюансів. Так наприклад де вже росла яблуня то там вже не можна садити яблуню. І таких нюансів дуже багато, вони вирішуються безпосередньо з фахівцем при купівлі.

3. Не купувати занадто дешеві саджанці і без хорошого консультативного супроводу. Що це значить? Я скажу так, нормальний саджанець менше 50 гривень не коштуватиме.

Щодо консультативного супроводу – потрібно купувати лише у фахівців які безпосередньо займаються вирощуванням саджанців. Оскільки останні років 10 – продаж саджанців став і сезонним бізнесом для перекупників. Які наприклад скупляють неякісний товар з різних станцій по вирощуванню саджанців по Україні та навіть в Молдові і закидають ними ринки. У таких саджанців дуже мало шансів не те що дати гарний врожай у перспективі, а навіть просто прижитися на новому місці. 90 % таких саджанців гинуть в перший рік після посадки.

4. Ні в якому разі не купувати саджанці у перекупників та саджанців привезених з Молдови та інших регіонів України. Навіть якщо їх саджанці якісні (що буває дуже рідко) вони не пристосовані до наших місцевих погодних і вегетативних умов, якщо говорити професійно – вони не є районованими.

5. Дуже популярними стали серед населення саджанці на карликових прищепах. Але я хочу застерегти черкащан від купівлі таких саджанців. Вони передбачені для інтенсивного садівництва і жодним чином не підходять для невеликих садків на присадибних ділянках. Такі саджанці теж дуже часто гинуть не давши навіть хорошого врожаю. Це відбувається тому, що корінь в таких саджанців знаходиться не глибоко і не витримує наших природних умов.

6. Важливим нюансом є те на якій прищепі прищеплено той чи інший сорт плодово-ягідної культури. Зараз заради того, щоб підвищити ефективність вирощування саджанців. Щоб краще приймалися прищепи, багато виробників переходять на штучно виведені прищепи, які забезпечують майже стовідсоткове прийняття при щепленні чи коліруванні, однак такі саджанці теж недовговічні.

Тому я не практикую використання новостворених прищеп. Я використовую для прищеп вирощений матеріал із кісточок плодів різних культур. Простіше кажучи, щоб було зрозуміло читачу, я прищеплюю сортові культури на звичайні дички тої ж яблуні, груші і так далі. Звичайно приживається лише близько 50% таких прищеп, але вони є якісними і довговічними.

7. Раджу купувати саджанці виключно у місцевих виробників які нікуди не дінуться після завершення сезону продаж і ви зможете спитати в них за якість отриманого товару.

Однак хочу зазначити, що таких продавців які є і виробниками саджанців дуже мало – приблизно 15% від всіх хто продає. Тому раджу саме в професіоналів купувати саджанці, - це буде запорукою того, що вони приживуться і дадуть хороший врожай.

Я от наприклад продаю власні саджанці понад 20 років в Білозір"ї, Смілі Дубіївці, Руській Поляні, Хацьках і навіть з Черкас приїздять люди. І за цей час до мене немає претензій від людей. Є лише вдячність. В той же час, я оперативно можу надати консультацію людям які придбали в мене саджанці по питаннях подальшого догляду за ними і я такі консультації постійно надаю.

8. Отже дещо підсумовуючи, хочу сказати, що при виборі саджанців потрібно дотримуватися тих аспектів які я зазначив ну і звичайно поряд з ними і таких простих речей як зовнішній вигляд саджанця та його кореня. Якщо це «лозинки» без нормального кореня то тут і фахівцем не потрібно бути щоб визначити сумнівну якість саджанця. Але я наголошую, що потрібно купувати саджанці у місцевих виробників із ім"ям та репутацією яка створювалася роками, а не у перекупників. Тому якщо вам не можуть надати ґрунтовну консультацію по посадкі саджанців, знайте – перед вами перекупник.

Дякуємо Вам Миколо Володимировичу за поради нашим читачам.

Якщо Вас зацікавило питання придбання якісних саджанців плодово-ягідних культур які принесуть вам врожай звертайтеся за консультаціями до досвідченого садівника Миколи Володимировича. Ось нижче контакти і координати.
Адреса: Черкаський район, с. Білозір'я, пров. Ломоносова, буд. 8
тел. моб. 0936237806
 

Останні новини