Подорожуємо Черкасами. Відомі невідомі сторінки історії. Частина третя.

Прямую далі до розрекламованого Хрещатика, під час реконструкції якого в 2013 році плануєть освоїти майже 20 мільйонів гривень. Увагу привертає будівля планетарію, що збудована для грабаря-підрядника Лисака, який розбагатів на будівництві залізниць, у 1876 році. До 1914 року будинок належав підприємцю - австійцю Швайгуту, проте через початок війни, своєї власності він позбувся. Певний час тут знаходилась друга чоловіча гімназія Гороновського, а згодом шляховий технікум. Після війни - будинок політосвіти.

Навпроти ще одна стара будівля, яка нажаль втрачає свою автентичність. Це вже початок вулиці Вишневецького.

Кілька цікавих будівель на підході до вулиці Хрещатик. На другому фото будівля, яка належала Лисаку та Гаркавенко. Будинок збудований в 70-х роках 19 століття. В 20-30-х роках в будинку розміщувалась піхотна школа, а згодом піхотне училище. в роки війни німецький, а згодом радянський госпіталі. До передачі сучасного приміщення, в цьому будинку містилося музичне училище

Доречі,  не хотілося б виглядати занудним снобом, але невже ніхто не бачить нависання такого балкону над тротуаром?

Сусідня будівля зберегла сліди боїв за визволення міста в 1943 році. На одній із стін навмисне не сховали під декораціями реальний вигляд. Будівля, побудована в 90-х роках 19 століття, свого часу належала все тим же грабарям Лисаку і Гаркавенку. З утворенням області на першому поверсі знаходилось обласне фінансове управління, а на другому - радіокомітет. Згодом редакція районної газети "Серп і молот". Чорна сторона будівлі має недоглянутий вигляд, а величезні тріщини у фронтоні будівлі лише підсилюють це уявлення.

Через спільну стіну будівля, яка має дещо незвичний фасад як для Черкас. Очевидно що це результат роботи сучасних реставраторів на старому фоні. Хоча для об"єктивності варто визнати, що будівля має незвичний та гарний вигляд.

І вже на розі Вишневецького - Хрещатик бачимо приміщення музею "Кобзаря" Шевченка та організації "Черкасиміськбуд". Це ж треба: такого нагородили в місті з новобудами, а собі обрали таке гарне місце.

Це все навпроти скверу за будівлею Черкаської ОДА.

Для багатьох черкащан піцерія "Хрещатик" стала улюбленим закладом громадського харчування (ну принаймні для мене). Проте виявив для себе, що я, як та мавпа( соромно Ярославе, соромно!!!), жодного разу не підняв голову. Виправляюсь. Будинок купця Бєлакова побудований у 90-х роках 19 століття. За радянського часу молодіжний клуб (от би зараз побачити реакцію тих "корінних черкащан",  у яких при слові "клуб" в мозкові формувався образ, співпівставний із картинами Шевченка).

Через спільну стіну будівля 1912 року, збудована на кошти підприємців Тиверовських.

Через дорогу відділення Національного банку України. Але це вже радянський новобуд.

Поряд приміщення, де міститься кілька банківських установ. Зведено на початку минулого століття на кошти такого собі Щербини як готель "Слов"янський". На кошти "Укрсоцбанку" відреставровано, проте треба пам"ятати що від первинної будови зберігся лише фасад. Решта будівлі, навіть несучі стіни, це вже новобудова.

Поряд сучасні будівлі Філармонії та Податкової, остання виконана в стилі дурості та марнотратства. Ну і зрозуміло що це будівлі з 15-10 річною історією існування.

Кілька будівель належать редакціям газет та видавництву "Республіка". І що цікаво, нові власники не переплановували будівлі та не знищили історичну ауру кварталу.

Навпроти будівля, збудована за проектом Городецького у 1910-х роках, як єврейська гімназія. Згодом - місцезнаходження державних та партійних установ, і лише в 1988 році приміщення передано для дитячої художньої школи імені Данила Нарбута.

Ну і окремо стоїть приміщення Черкаського обласного художнього музею. А тепер для перевірки уважності: скільки старовини на вулиці Фрунзе, а скільки на Хрещатику? Якщо черкаський міський голова такий "переживатєльний" за історичну спадщину міста, то чому ж тоді зайнятися збереженням справжньої старовини? Напевне тому, що як і будь-якій справі, пан Одарич женеться за показухою та популізмом, а не реальним результатом

Останні новини