Подорожуємо Черкасами. Відомі невідомі сторінки історії. Частина друга.

Завершив оповідь про свою подорож я на розі вулиці Фрунзе та Замкового узвозу. Навпроти парку, що знаходиться на місці Черкаського замку є дві цікавих споруди, які вочевидь в радянський час були адміністративними будинками. Головне свідчення цього ялинки, які були невід"ємним символом комуністичного державного апарату. В першому приміщенні збереглися арка та декоративні башточки.

А приміщення що на розі із вулицею Дашкевича чітко помітна добудова третього поверху, адже на незадекорованій тильній стороні будинку помітна сильна різниця в якості та кольорі цегли. Доречі не на користь сучаснішої. Будинок збудований на початку 20-го століття купцем Верлінським. В ньому розміщувався готель "Древняя Русь", а пізніше реальне училище, молодіжний клуб, профспілкові та правоохоронні установи. Саме в ньому знаходилось в 1937 роках управління НКВС, в роки окупації - гестапо, а після війни довгий час міське управліня міліції. Одна з міських легенд говорить про те, що підвали будинку залиті бетоном, адже в них була величезна кількість привидів невинно замордованих людей. Так це чи ні черговий на вахті вдмовився коментувати, але пообіцяв познайомити якщо не з привидами, то з начальником охорони точно.

Перейшовши через дорогу потрапляю на територію парку, де відразу помітно пам"ятний знак, де на камені вигравійовано профіль Богдана Хмельницького. Після осідання свіжого снігу пам"ятник виглядав трохи дивно... Сама історія місця коротко розкрита на інформаційній таблиці: "На цьому місці знаходився Черкаський замок, який за люстраційним описом 1552 року був збудований за три роки з 1549 до 1552 року. На його будівництві окрім жителів Черкас та околиць працювали мешканці з Білорусії, Волощини,Волині."  Ну і не дуже цікава інформація про озброєння та інші припущення.

На території парку старий будинок, що приписаний до Паркового провулку.

Чудову місцину як завжди щось зіпсувало. Цю купу спиляного гілля я бачив ще в жовтні місяці. Схоже що новий парковий сезон черкащани зустрічатимуть серед гір сміття та хмизу.

В середині парку зустрівся пам"ятний знак, присвячений Івану Підкові. Приношу вибачення читачу за перевернуте фото, але мій ЕОМ чомусь сьогодні відмовляється їх перевертати.

З вершини Замкової гори відкривається чудовий краєвид на Кременчуцьке водосховище та колишнє передмістя Черкас.

Біля підніжжя гори, вздовж Замкового узвозу приліпилися будинки старої будови.

та маєтності сучасних грабарів та гробарів.

Так виглядає будівля Обласного краєзнавчого музею

Через дорогу Замкового узвозу знаходиться приміщення Черкаського музичного училища, яке дуже гарно виглядає здалеку і ніякого враження не несе зблизька. Але по порядку.

Прямуючи до музичного училища звернув увагу на боковий грагмент стелли із Богданом Хмельницьким. Це ж який розумник таке написав, а який розумник охороняє збереження цих абсолютно історично необгрунтованих слів?

Прямую до будівлі музичного училища, яке знаходиться в приміщенні колишньої чоловічої гімназії. Сама будівля справляє не досить доглянуте враження, та й архітектурну композицію знебарвлює радянська добудова. Особливої уваги заслуговує какафонія звуків, яка досить чутна навіть ззовні (як можливо перебувати в такій звуковій атмосфері бульше кількох хвилин не уявляю) та двері, які закривають колишній центральний вхід в приміщення. Напевне хтось дуже боїться демонів, і тому намалював пентаграму на них. Стару частину називають творінням Городецького, проте документального підтвердження цього немає.

Цікаво, чомусь ніби-то зовсім близький Пагорб Слави здається дуже далеким.

Навпроти училища знаходиться один із перших післявоєнних будинків, збудований для сімей партійних чиновників.

 

 

Останні новини