Нардеп в погоні за "політичною доцільністю" записав Черкащину в аутсайдери

Владислав Голуб за принципом «політичної доцільності» з трибуни Верховної Ради записав Черкащину в аутсайдери соціально-економічного розвитку, хоча об’єктивні статистичні дані спростовують його особисті висновки.

Минулої п’ятниці народний обранець вчергове використав трибуну Верховної Ради винятково для зведення особистих рахунків з очільником Черкащини Юрієм Ткаченком, на основі особистої неприязні. Так, обранець розкритикував державну кадрову політику та звинуватив очільника Черкащини у тому, що область займає останні місця за соціально-економічними показниками, залученням інвестицій.

Ми не знаємо, якими саме даними послуговувався народний обранець, щоб оголошувати Черкащину аутсайдером соціально-економічного розвитку. Імовірно, або рейтингом якогось комерційного видання, або певних організацій. Ні для кого не секрет, що і ті, і інші часто вигадують свої власні формули для і без того чітких показників – так би мовити «з певною метою». У випадку з Черкащиною: чіткі статистичні дані по головних базових показниках аналізу говорять зовсім інше, ніж Голуб із трибуни. 

На фото Владислав Голуб. 

Не будучи адвокатами обласної влади та роблячи значну поправку на загальну складну як соціально-економічну, так і суспільно-політичну обстановку в країні, з офіційних повних даних, які є за перше півріччя, можна зробити висновок, що Черкащина точно не займає останні позиції, а є середняком у розрізі регіонів. Ми взяли дані Міністерства регіонального розвитку за перше півріччя 2016 року по базових показниках для аналізу. Профільне міністерство зробило рейтинг регіонів по кожному з базових показників. Дані засвідчують певну стабілізацію соціально-економічного розвитку Черкащини, але й показують питання, над якими ще слід працювати. Тож пропонуємо витратити 5 хвилин і ознайомитися з станом справ по кожному базовому показнику. 

Економічна ефективність 

За показником соціально-економічного розвитку «економічна ефективність» Черкаська область посідає 10 місце серед 24 регіонів країни. Такий загальний результат дає аналіз низки базових оціночних показників по аналізу «економічної ефективності». 

Так індекс промислової продукції у відсотках до відповідного періоду попереднього року складає зростання 5,3% - це 9 місце у розрізі всіх регіонів. 

Обсяг реалізованої промислової продукції у розрахунку на одну особу населення 20 тис. 655 грн. (зростання на 3275 грн у порівнянні з відповідним періодом минулого року) – це 8 місце у розрізі всіх регіонів. 

Індекс обсягу сільськогосподарського виробництва відсотків до відповідного періоду попереднього року мінус 0,7% - це 16 місце у розрізі всіх регіонів.

Обсяг виробництва продукції сільського господарства у розрахунку на одну особу сільського населення 5 тис. 508 грн. (зростання на 15 грн. у порівнянні з відповідним періодом минулого року) – це 2 місце у розрізі всіх регіонів. 

Індекс будівельної продукції відсотків до відповідного періоду попереднього року складає мінус 8,7% - це 21 місце у розрізі всіх регіонів. 

Обсяг виконаних будівельних робіт у розрахунку на одну особу населення складає 249,6 грн. (на 2,2 грн більше ніж у відповідному періоді минулого року) – це 18 місце у розрізі всіх регіонів. 

Індекс споживчих цін, до грудня попереднього року, відсотків 105,5% - це 14 місце у розрізі всіх регіонів. 

Інвестиційний розвиток та зовнішньоекономічна співпраця 

За показником соціально-економічного розвитку «інвестиційний розвиток та зовнішньоекономічна співпраця» Черкаська область посідає 12 місце серед 24 регіонів країни. Такий загальний результат дає аналіз низки базових оціночних показників по аналізу «інвестиційного розвитку та зовнішньоекономічної співпраці».

Індекс капітальних інвестицій, відсотків до відповідного періоду попереднього року складає зростання 59,5% - це 4 місце в розрізі всіх регіонів. 

Обсяг капітальних приватних інвестицій у розрахунку на одну особу населення – зростання від 1060 грн. до 1848 грн. – це 14 місце в розрізі всіх регіонів. 

Темп зростання (зменшення) обсягу прямих іноземних інвестицій у відсотках до обсягів на початку року – мінус 1,8% - це 23 місце у розрізі всіх регіонів. 

Обсяг прямих іноземних інвестицій у розрахунку на одну особу населення в доларах США 274,8 доларів – це 11 місце у розрізі всіх регіонів. 

Обсяг експорту товарів у розрахунку на одну особу населення в доларах США 160 доларів (за відповідний період минулого року було 174 долари, але цьогорічне падіння експорту характерне у загальноукраїнських тенденціях, Черкащина не виключення) – це 18 місце у розрізі всіх регіонів. 

Фінансова самодостатність 

За показником соціально-економічного розвитку «фінансова самодостатність» Черкаська область посідає 9 місце серед 24 регіонів країни. Такий загальний результат дає аналіз низки базових оціночних показників по аналізу «фінансової самодостатності».

Темп зростання доходів місцевих бюджетів, відсотків до відповідного періоду попереднього року складає 49,4% - це 15 місце у розрізі всіх регіонів.

Доходи місцевих бюджетів у розрахунку на одну особу населення 1,4 тис. грн. (зростання з відповідним періодом попереднього року на 0,4 тис. грн.), - це 13 місце у розрізі всіх регіонів. 

Темп зростання податкових боргів економічно активних суб’єктів господарювання 6,5 % (на 3,8% менше ніж за відповідний період минулого року) - це 9 місце у розрізі всіх регіонів. 

Ефективність ринку праці 

За показником соціально-економічного розвитку «ефективність ринку праці» Черкаська область посідає 15 місце серед 24 регіонів країни. Такий загальний результат дає аналіз низки базових оціночних показників по аналізу «ефективність ринку праці». 

Рівень безробіття у відсотках до економічно активного населення 10,7% (відбулося зростання безробіття на 0,8 % у порівнянні з відповідним періодом минулого року) – це 14 місце у розрізі всіх регіонів. 

Рівень зайнятості економічно активного населення 54,6% - це 12 місце у розрізі всіх регіонів. 

Індекс зростання реальної заробітної плати до відповідного періоду минулого року 5,9% - це 14 місце у розрізі всіх регіонів. 

Сума заборгованості з виплати заробітної плати, відсоток до загального фонду оплати праці 2,3% (відбулося зменшення заборгованості за відповідний період минулого року заборгованість складала 3,7%) – це 13 місце у розрізі всіх регіонів. 

Розвиток інфраструктури 

За показником соціально-економічного розвитку «розвиток інфраструктури» Черкаська область посідає 22 місце серед 24 регіонів країни. Такий загальний результат дає аналіз низки базових оціночних показників по аналізу «розвиток інфраструктури».

Обсяг прийнятого в експлуатацію житла, у відсотках до відповідного періоду попереднього року мінус 29,4 % - це 23 місце у розрізі всіх регіонів.

Обсяг прийнятого в експлуатацію житла у розрахунку на 10 тис. населення в квадратних метрах 245,8 кв. м. (345,7 кв.м. за відповідний період минулого року) – це 22 місце у розрізі всіх регіонів. 

Обсяг вантажообороту автомобільного та залізничного транспорту на тисячу населення зріс до 2352 тис. тонн кілометрів (2261 у відповідний період минулого року) – це 13 місце у розрізі всіх регіонів. 

Відновлювана енергетика та енергоефективність 

За показником соціально-економічного розвитку «відновлювана енергетика та енергоефективність» Черкаська область посідає 22 місце серед 24 регіонів країни. Такий загальний результат дає аналіз низки базових оціночних показників по аналізу «відновлювана енергетика та енергоефективність». 

Частка оснащення багатоквартирних будинків приладами обліку теплової енергії, відсоток від загальної кількості які підлягають оснащенню 31,5% (відбулося зростання з 20,2% за відповідний період минулого року), - це 20 місце у розрізі всіх регіонів. 

Частка сумарної потужності котелень на альтернативних видах палива, відсоток до загальної потужності котелень, 2,7% - це 16 місце у розрізі всіх регіонів.

Частка домогосподарств, які уклали кредитні договори в рамках підвищення енергоефективності, відсоток від загальної кількості домогосподарств 0,48% (за відповідний період минулого року 0,05%) – це 8 місце у розрізі всіх регіонів. 

Висновки 

Підводячи невеликий підсумок, варто відзначити, що політичні заяви окремих народних обранців дуже часто далекі від об’єктивної реальності. Черкащина залишається у більшій мірі аграрним регіоном з соціально-економічним розвитком на рівні «середняка». У результаті децентралізаційних процесів відзначаємо суттєве зростання місцевих бюджетів, поступове зменшення податкової заборгованості економічно активних підприємств, стабілізацію ринку праці. Варто додати, що інвестування регіону йде переважно за рахунок внутрішнього інвестора, показники тут досить пристойні. Із внутрішнім інвестором на Черкащині успішно працюють. Над показниками зовнішнього інвестування ще треба працювати, але в розрізі показників інших регіонів вони виглядають як середні. Негативний вплив на зовнішнє інвестування справляє фактичний стан війни. Особливої додаткової уваги потребують заходи з енергоефективності та розвитку інфраструктури.
 

Останні новини