На Фунта-ігромана повісили 3 млн. дол. за вкрадене у держави зерно
На раніше судимого жителя столиці повісили 3 млн. доларів за викрадене у державного Аграрного фонду України зерно кукурудзи.
За версією слідства та державного обвинувачення організована група осіб шляхом шахрайських схем протягом весни 2011 року викрала та продала приватним фірмам близько 15 тис. тонн кукурудзи на суму понад 24 млн. грн.
Однак після судових процесів до реального строку ув’язнення засуджено раніше судимого Фунта-ігромана, на нього ж повісили і борг перед аграрним фондом у розмірі понад 24 млн. грн. (на час здійснення оборудок 3 млн. дол.)
Зерно врожаю 2010 року аграрним фондом було передано на зберігання ТОВ «ТОП Грейн», яке зберігало його на площах ПАТ «Христинівський завод комбікормів і круп», що знаходиться в м. Христинівка, вул. Гоголя 19.
В організовану злочинну групу за версією слідства входили директор ТОВ «ТОП Грейн» Яковенко Едуард Валентинович та його заступниця Хорошко Світлана Миколаївна які приймали зерно на зберігання, а в березні 2011 року формально полишили свої посади, але фактично продовжували керувати процесом викрадення зерна. Новий директор (з березня 2011 року), раніше судимий житель столиці Петлай Олексій Анатолійович, який являючись номінальним директором, формально рахувався на вказаній посаді, повинен був створювати вигляд здійснення організаційно-розпорядчих функцій. На той час директор ПАТ «Христинівський завод комбікормів і круп» Бирко Петро Миколайович та менеджер-зернотрейдер ТОВ «АНПЕ» Мельник Сергій Михайлович також є фігурантами злочинної групи.
Діяльність ще одного підозрюваного Малецького Дмитра Вікторовича слідчі визнавали як не повністю обізнаного з намірами членів злочинної групи, його завданням було підшуковувати де можна реалізовувати здобуте майно.
Головними і ключовими організаторами схеми слідство визначило екс-директора та екс-заступника ТОВ «ТОП Грейн» - Яковенка Е.В. та Хорошко С.М. Через своїх знайомих в Києві Яковенко Е.В. намагався знайти номінального директора для проведення оборудки.
На роль «Фунта» фактично погодився раніше судимий Петлай О.А., який страждав алкоголізмом та ігроманією. Під час гри в гральному клубі у 2010 році він познайомився з чоловіком який позичив йому гроші на гру, а потім через невчасне повернення поставив його «на рахунок» який дійшов до 1 млн. грн. Проте чоловік не вимагав їх коли зявилася така можливість працевлаштування та навіть координував його дії (хоча як підозрюваний чи свідок по справі не проходить, що може свідчити, що саме він звів його з потрібними людьми – ред.)
Організатор групи Яковенко Е.В. оплатив лікування Петлая О.А. від алкогольної залежності, після чого він став до виконання номінальних функцій директора ТОВ «ТОП Грейн».
Щоб відсутність зерна не була виявлена на елеваторі будувалися спеціальні муляжі відсіків (перегородки з ДСП) де нібито зберігалося зерно, за цей напрямок відповідали директор ПАТ «Христинівський завод комбікормів та круп» Бирко П.М. та менеджер ТОВ «АНПЕ» Мельник С.М. Також перед початком вивезення зерна працівників відправили у відпустку та змінили охорону з місцевих на приватну.
В ході судового процесу державне обвинувачення не змогло довести суддям існування організованої злочинної групи. Частково вину визнав лише призначений «Фунт» який посилався на складні життєві обставини та не повне розуміння своєї діяльності на посаді директора ТОВ «ТОП Грейн».
Головні ж організатори, за версією слідства, повідомили суд що на час шахрайських оборудок не здійснювали керівництво товариством та вийшли з керівних органів бо вирішили зайнятися іншими бізнесовими проектами.
В результаті Придніпровський суд у вересні 2016 року засудив до реального позбавлення волі строком на 8 років лише «Фунта». Ще одного фігуранта Малецького Д.В. було засуджено за підробку документів, але звільнено від покарання за строком давності. Основні ж фігуранти були повністю виправдані.
Під час апеляційного розгляду справи Апеляційний суд Черкаської області відхилив апеляції прокуратури залишив вирок суду першої інстанції чинним та задовольнив цивільний позов Аграрного фонду в частині стягнення з «Фунта» 24,9 млн. грн.
Нині Яковенко Е.В. та Хорошко С.М. є засновниками ТОВ «Двінт». Яковенко Е.В. як під час проведення оборудки так і нині є одним із засновників ТОВ «ТОП Грейн» разом з Ветряковим Ю.М. Останній займається реалізацією проектів у сфері зеленої енергетики, зокрема будівництво міні-ГЕС. А сам Яковенко вже фігурував як експерт з енергетичних питань в галузі зеленої енергетики.