Користувацький вхід

На Чорнобаївщині конфлікт між селянами та орендарем дійшов до крові

Днями в селі Лящівка Чорнобаївського району місцевий житель Володимир Рудик кинув дві гранати в директора місцевого СТОВу Федора Скрипку та його дружину – нападник загинув постраждалі в лікарні. 

Конфлікт знайшов своє продовження і вже син постраждалих Сергій Скрипник та юрист СТОВу Михайло Новіков розповіли своє бачення ситуації яка склалася не прес-конференції. Натомість сільський голови с. Лящівка виклала своє бачення у коментарі нашому виданню. Працівники міліції займають свою позицію «по середині» між конфліктуючими сторонами.

Як розповіли представники СТОВу вони орендують близько 3 тис. га землі та останні кілька років зіткнулися зі спробами рейдерського захоплення побудованого бізнесу та майнового комплексу.

На фото Михайло Новіков та Сергій Скрипка

- 29 жовтня був здійснений напад на моїх батьків. Але це лише верхівка айсбергу кампанії по дискредитації товариства та моїх батьків, бажанні зламати їх бізнес і фактично здійснити рейдерське захоплення. Все почалося з 2010 року з листівки за підписом місцевих підприємців в тому числі нині керуючого справами Черкаської ОДА Юрія Сушка та Лебеденського насіннєвого заводу. В листівці йшлося про обєднання зусиль задля соціального розвитку села. З того часу почалися спроби тиску на СТОВ та чинилися перешкоди у господарській діяльності, цей весь процес курувала сільський голова Антоніна Карасовська. Так а в сільській раді відмовляли у наданні довіреностей для тих пайовиків які хотіли продовжити співпрацю з СТОВ. Такий собі громадянин Джулай організував збирання паїв під себе, - розповів син постраждалих Сергій Скрипка.

З цією листівкою 2010 року повязують початок своїх під представники орендарів. (Відзначимо що ЛНЗ не має орендованих земельна в с. Лящівка - ред.)

За останні кілька років сільгосппідприємство та його власники зазнавало тиску – підпали сіна, соломи, спроби підпалу домоволодіння, вандалізм на кладовищі.

Вандалізм на цвинтарі, памятники батьків постраждалих були побиті перед Трійцею. 

Найбільш кричущий випадок – це побиття 11 жовтня 2014 року директора СТОВ Федора Скрипку та вимагання і отримання невідомими особами 10 тис. доларів.

- У загиблого нападника з 2009 року не було майнових відносин і зв’язків з СТОВ, пай він забрав, а судова тяганина завершилася у 2009 році коли йому було виділено майно з майнового комплексу в натурі його пайова частка. Володимир Рудик це чотири рази судима людина, без засобів на існування, яка постійно вживала алкоголь, це не зовсім адекватна людина. Дійсно була ситуація коли він був побитий, наше Стов до побиття не має жодного відношення. Я можу припустити, що це могли оці організатори Карасовська, Джулай сказати йому що саме ми побили, щоб спровокувати його гнів щодо нас. І питання де він міг взяти гранати? Сьогодні і Карасовська і Джулай намагаються подати це як конфлікт між Рудиком і Скрипником, хоча це далеко не так – це системно створене конфліктне середовище протягом кількох років, - стверджує Сергій Скрипка.

Юрист СТОВу запевняє, що події які відбувалися кілька років – це планомірна робота по захопленню бізнесу.

- Певними особами ведеться планомірна робота щоб відібрати майновий комплекс та організований сільськогосподарський бізнес. Всього було 900 пайовиків, цією планомірною роботою вдалося вибити 100 пайовиків. Вони нині здали свої паї в організоване паном Джулаєм «Лящівська Нива». Замах на вбивство – це вершина спрямованого наступу та плану дій групи осіб за попередньою змовою. До цього йшли підпали, напади на домоволодіння, вандалізм. За жодним із фактом в тому числі і по побиттю директора СТОВ справу не передано до суду, - розповів Михайло Новіков.

Натомість в селі Лящівка про орендарів відгукуються не найкращим чином. Сільський голова с. Лящівка Антоніна Карасовська погодилася прокоментувати тліючий конфлікт нашому виданню.

- Дійсно конфлікти з родиною Скрипників у селян вже давно. Важко все переповісти, бо це кількарічна історія в якій були і погрози і тиск і фальшування. Якщо сказати одним реченням то якби відносилися до людей порядно то і не було б цього. Головне для цих людей земельні паї які вони вирішили утримувати будь-якою ціною, для цього навіть спробували створити цілу систему соціального тиску. Так дитячий садок який працював при СТОВ приймав лише дітей працівників господарства, якщо щось скажеш проти чи звільняєшся то доступу вже до нього нема. На сьогоднішній день вони прихватизували дитсадок на ньому висить великий замок, а діти ходять у дитсадок при школі, деякі батьки возять дітей в інші села. Як ви вважаєте це нормально? Це характеризує орендарів?

Ще один приклад тиску на власників паїв – відімкнули водогін воду з якого отримували найнезахищені верстви села, пристарілі пенсіонери, в них немає 20 тис. грн. вибити колонку. Перед виборами висунули вимогу голосувати за свого кандидата на сільського голову тоді мовляв буде відновлено водопостачання. Всеодно люди обрали мене із значною перевагою – це оцінка моєї робити і роботи орендарів, - розповідає приклади роботи орендрів на соціальну сферу села Антоніна Іванівна. 

Сільський голова навідріз відкидає звинувачення у підбурюванні Володимира Рудика до нападу, але підтверджує що в селі були непоодинокі випадки побиття неугодних людьми наближеними до СТОВ.

- У громадянина Рудика давно був конфлікт з орендарем, були і судові тяганини і відмічу, що не лише у нього у багатьох селян, до сотні селян з боєм забирали свої паї. Також тут варто додати побиття, свого часу побили одного чоловіка, ті ж люди побили весною цього року і Рудика, жорстоко побили, але ніхто не поніс покарання, - розповідає Антоніна Іванівна.

Представник головного слідчого управління УМВС в Черкаській області також не зміг остаточно прояснити причини та суть конфлікту.

- По всім озвученим фактам порушені кримінальні провадження, нажаль не всі злочини розкриваються. Порушено 5 кримінальних справ в тому числі і по вандалізму. По ситуації 11 жовтня 2014 року не так все однозначно, спочатку була одна заява про нанесення тілесних ушкоджень, а ще через місяць було повідомлено що в той день було ще й вимагання 10 тис. доларів. Особи учасники тих подій встановлені, проводиться розслідування. Зараз можемо сказати, що протиріч по справі дуже багато і дійсно є конфлікт в селі, - розповів заступник начальника слідчого управління Гусаченко Дмитро Володимирович.

Замість висновку варто додати, що головною причиною конфлікту який вилився в криваву розправу стало найдорожче і єдине що є у селян - це земля. Очевидно і те, що вислови представників СТОВ, що в селі немає конфлікту з селянами, а є конфлікт з невеликою злочинною групою людей - це теж як мінімум нісенітниці. Загострення конфлікту могли б недопустити правоохороні органи, однак в них робота із оперативним розслідуванням різних епізодів одного конфлікту не складається. 

Останні новини