На Черкащині "випарувалося" 15 млн. грн. стараннями БПП-шника з Ізраїлю

На Черкащині група осіб підозрюється в надмірному освоєнні державних коштів на суму понад 15 млн. грн. У цій справі, яка як виявилося тягнеться роками, СБУ затримало одного з організаторів схеми.

Днями прес-служба СБУ відрапортувала, що затримано черкаського підприємця, який чотири роки перебував у розшуку за привласнення 15 млн. грн. Видання «Кропива» вирішило вивчити дану справу та зясувати що й до чого. Як виявилося реальна ситуація у розслідуванні дійсно показової справи, не така й ефективна для державних інтересів. І судячи з аналізу зібраної інформації за допомогою відкритих в тому числі і платних джерел (платні послуги державних реєстрів), огляду судових рішень, справа йде до опускання «кінців у воду». Але про все по порядку та з реальними прізвищами. 

Суть оборудки

Для проведення будівельних робіт з ліквідації ДВАТ «Шахтоуправління «Ватутінське» ТЕЦ «Юрківська», що у Звенигородському районі яка поетапно тривала з 1999 року в держбюджеті були заплановані кошти. Замовником цих робіт виступала Олександрійська дирекція по реструктуризації вугільних підприємств ДП «ЦЗК «Вуглеторфреструктуризація». Було проведено тендер і у червні 2011 року акцептовано тендерну пропозицію ЗАТ «Скарабей» вартістю 13,1 млн. грн. 

Як встановили слідчі, на час розробки проекту тендерної документації – головний корпус ТЕЦ «Юрківська» вже був розібраний. Зазначені кошти були освоєні в червні 2011- грудні 2012 роках шляхом залучення субпідрядника ТОВ «Черкаси-мегастрой». Протягом цих же років продовжувалося укладення додаткових угод з іншими субпідрядниками і загальна сума витрат по об’єкту склала 21,7 млн. грн. 

Висновком будівельно-технічної експертизи встановлено, що під час проведення будівельних робіт по проекту ліквідації ДВАТ Шахтоуправління Ватутінське ТЕЦ Юрківська завищено вартість робіт на суму 15, 48 млн. грн. 

Реалізовувалася схема за участі низки осіб, суб’єктів господарської діяльності та керівника Олександрійської філії з ліквідації шахт. 

Фігуранти 

Головними і фактичними втілювачами схеми були громадяни Сташевський Олександр Миколайович та Пінчук Дмитро Юрійович. З боку замовника ДП «ЦЗК «Вуглеторфреструктуризація» сприяв у реалізації схеми начальник Олександрівської філії Воробйов Віктор Миколайович. 

За інформацією слідства яка зібрана за кілька років розслідування (перше провадження відкрито у липні 2013 року) громадяни Сташевський О.М. та Пінчук Д.Ю. здійснювали фактичне керівництво реалізацією схеми. Для цього придбали у жителя столиці ЗАТ «Скарабей» яке згодом було реорганізоване в ТОВ «Скарабей +». Факт продажу засвідчили розпискою про передачу доступу до документів та рахунків ЗАТ «Скарабей». Даний суб’єкт господарської діяльності взяв участь та переміг в тендері, згодом укладав договори субпідряду на інші фірми, через які безготівкові кошти переводилися в готівку. Фактично зазначені в проекті роботи були виконані раніше до проведення тендеру, частково виконувалися інші роботи, а громадяни Сташевський та Пінчук забезпечували її виконання шляхом пошуку працівників з місцевого населення. 

Також у схемі були задіяні номінальні директори «Скарабей», а їх за час оборудки було три. 

Коробченко Тетяна Валеріївна – директор ЗАТ «Скарабей» з березня по грудень 2011 року. – нині вже четвертий рік перебуває в міжнародному розшуку по даній справі. 

Максимов Вячеслав Ярославович – директор ТОВ «Скарабей+» з грудня 2011 по вересень 2012. 

Кравченко Володимир Іванович – директор ТОВ «Скарабей+» з вересня по грудень 2012 року. 

Судові справи та кримінальні провадження 

За майже чотири роки слідства по даній справі відкрито три кримінальні провадження та навіть є вже один вирок суду. 

У березні 2015 року Придніпровський районний суд виніс вирок фактичному виконавцю функцій директора ТОВ «Мегастрой-Черкаси» Чуйко Наталії Олександрівні, вирок вступив в законну силу. Саме цей суб’єкт господарської діяльності був залучений до виконання робіт по субпідряду на першому етапі освоєння державних коштів і брав активну участь в реалізації схеми. Кошти перераховувалися з рахунків ЗАТ «Скарабей» на рахунки ТОВ «Мегастрой-Черкаси», а потім на інші суб’єкти господарської діяльності з ознаками фіктивності для переведення коштів в готівку. Громадянка Чуйко уклала угоду з слідством і їй було присудження покарання у вигляді штрафу в сто неоподаткованих мінімумів (1700 грн.)

Також за кримінальним провадженням відкритим у 2013 році передано обвинувальний акт стосовно фігурантів схеми - Сташевського Олександра Миколайовича, Максимова Вячеслава Ярославовича, Кравченка Володимира Івановича, Воробйова Віктора Миколайовича. Обвинувальний акт направлено до суду у 2015 році, однак реального руху справи по розгляду по суті не відбуваються. Судові засідання два роки переносяться через неявку свідків. Такий перебіг подій може свідчити про затягування фактичного судового розгляду по суті з метою закриття справи за строками давності. Щодо зазначених осіб обрано міру запобіжного заходу особисте зобов’язання. Частково арештовано майно фігурантів. 

Окрім того із кримінального провадження зразка 2013 року, у лютому 2015 року виділено ще два провадження. Так одне з них стосується уродженки м. Чернівці Коробченко Тетяни Валеріївни, яка перебуває в міжнародному розшуку і ухиляється від співпраці з слідчими. 

Ще одне провадження у 2015 році виокремлено стосовно днями затриманого СБУ у Хмельницькій області Пінчука Дмитра Юрійовича. Після тривалого переховування, йому обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту. 

Подвійне життя яскравої особистості схеми 

Із всіх фігурантів найбільш яскраво виглядає постать саме Сташевського Олександра Миколайовича. Він був депутатом Канівської районної ради від Партії Регіонів у скликанні 2010-2015 років. На місцевих виборах 2015 року перебуваючи фігурантом кримінальної справи вже балотувався до Черкаської обласної ради від Блоку Петра Порошенка по округу №5 на Драбівщині, але депутатом не був обраний. На виборах позиціонувався як юрист міжнародного приватного права, доктор філософії міжнародного права МКА, доктор наук у галузі державного управління, благодійник і волонтер АТО. 

Окрім організації відмиву державних коштів слідчі підозрювали його в налагоджуванні збуту наркотичних речовин. Так у січні 2014 року Сташевського піймали на спробі реалізації 100 грамів амфетаміну в Черкасах. 

З березня 2014 року і до сьогоднішнього часу значиться як в.о. керівника державного підприємства «Шахта імені 60-ччя Великої Жовтневої соціалістичної революції» в м. Жданівка, Донецької області (нині окупована територія – ред.) 

За даними слідства окрім українського громадянства має ще й паспорт держави Ізраїль, з пропискою у місті Рішоле-Ціон. 

У 2016 році заснував благодійний фонд Олександра Сташевського, який переважно провадить свою роботу на Драбівщині. Там же у селі Перервинці, Драбівського району значиться директором ТОВ «Перервинці» яке займається агробізнесом.

 

 

Останні новини