На Черкащині вигадали "вічний двигун" з відмивання коштів (Ексклюзив)

На Черкащині під патронатом представників Блоку Петра Порошенка різного штибу фірма-прокладка «ліквідовує» екологічну катастрофу. В пожежному режимі до Нового року вже освоєно близько 5 млн. грн. чекають освоєння ще 8,5 млн. грн. 

Про те як в Золотоніському районі, Черкаської області під прикриттям владної партії та її членів фактично працює «вічний двигун» з освоєння бюджетних коштів і піде мова в нашому рослідуванні. Безвідмовна схема працювала ще за минулого режиму, нині ж її розвивають з новою силою під благими намірами ліквідації екологічної катастрофи яка дійсно має місце.

Щоб зрозуміти як діє схема необхідний невеликий екскурс в минуле. У 2002 році на очисних спорудах у місті Золотоноша сталася велика аварія внаслідок якої неочищені стоки фактично хлинули у місцеві річки Суха Згар, Кропивна та Золотоношка з них вони потрапляють у Дніпро і до цього часу. В той же час поблизу міста Золотоноша проводиться будівництво нових очисних споруд які мають вирішити питання очищення стоків з міста повністю.

На сьогодні за інформацією Черкаської ОДА іде будівництво другої гілки очисних споруд. До етапу очищення річок які постраждали внаслідок тривалого скидання неочищених стоків мали б стати вже в новому році, після завершення будівництва очисних споруд в місті Золотоноша. Про це офіційно заявляв губернатор Юрій Ткаченко.

Для збільшення клікніть на фото.

Однак одна справа заявляти, а друга – робити, особливо коли в питанні освоєння чималих коштів перетинаються інтереси народних депутатів владної партії.

Ми побували на об’єктах проведення робіт з очистки русел річок 30 грудня минулого вже року та назбирали доволі багато матеріалу, який засвідчує звичайний факт відмивання коштів, а не вирішення проблеми.

І дійсно стан річок Суха Згар, Кропивна, Золотоношка вражаючий. В селі Хвильово-Сорочин через яку протікає Суха Згар навіть у мороз неможливо близько підійти до води – одразу починає тоншити від смороду.

На фото річка Суха Згар в самому селі Хвильово-Сорочин. 

Та й водою назвати те, що в ній тече не можна. Незважаючи на мороз в річці під шаром льоду іде бродіння тут найскладніша екологічна ситуація.

Будь-кого зустрівши на вулиці і поставивши запитання щодо стану водойм, розповість, що проблема хронічна, а влітку тут взагалі неможливо жити. Ще одна проблема – через грунти шкідливі сполуки з водойм потрапляють до криниць. При цьому мешканці з подивом дізнаються, що на очищення річки вибив гроші народний депутат Владислав Голуб. І дійсно на самій річці в селі, роботи по очистці станом на 30 грудня 2015 року не проводилися. Місцеві не особливо вірять, що очистка щось змінить.

- В 2012 році русло річки в нас чистили, але це нічого не змінило, вона знову смердить і замулилася, проблема в тому, що потрібно спочатку припинити скидати неочищені стоки, а потім вже чистити, - розповідає нам місцевий житель.

Очищення річок без налагодження ефективної роботи очисних споруд – це безглуздий крок і витрата на вітер бюджетних коштів переконаний еколог МБО «Екологія-Право-Людина»

- «Це просто освоєння бюджетних коштів і не більше, оскільки таке очищення дасть ще гірший екологічний результат – стоки швидше будуть потрапляти в Дніпро, а проблема так і не вирішиться. Мине ще два роки і знову треба буде чистити річки і викидати на це гроші. Річки потрібно чистити лише після налагодження ефективної роботи очисних споруд, - зазначає Петро Тєстов.»

Однак комплексного підходу до вирішення проблеми обласна влада в спайці з народним депутатом Владиславом Голубом запропонувати не змогла, натомість було вирішено будь-якою ціною освоїти вибиті нардепом 5 млн. грн. вже в цьому році. Про це далі.

Інформаційна підготовка афери

З вищенаписаного слідує, що величезна проблема на рівні екологічної катастрофи має місце і є штучно створеною внаслідок службової бездіяльності чи недбалості. Однак ні обласна влада ні районна влада не збиралися її вирішувати комплексно – головне завдання було перетягти на себе та освоїти кошти які вибив народний депутат по 197 округу від БПП Владислав Голуб.

Кошти досить великі у розмірі 5 млн. грн. тому задля їх пожежного освоєння було увімкнуто інформаційну підготовку відвертої афери із закопування 5 млн. грн. яке не дасть бажаного результату.

До інформаційної підготовки були задіяні представники Блоку Петра Порошенка, особи уповноважені представляти інтереси народного депутата Владислава Голуба на Черкащині. За допомогою роздування проблеми у ЗМІ в правильному руслі. (свідомо чи несвідомо долучилися навіть антикорупційні ЗМІ)

Це передусім голова громадської організації «Форум розвитку Черкащини» Ігор Калашник, він же помічник народного депутата Владислава Голуба, голова Золотоніської РДА Олександр Лісовий також помічник Голуба. Щоб легітимізувати свої прагнення залучили і місцевого еколога Людмилу Ткаченко (на останніх місцевих виборах балотувалася до Черкаської міської ради від БПП так само як і Ігор Калашник – ред.) також вона помічниця нардепа Олега Петренка від БПП.

Десант у вигляді Людмили Ткаченко, Ігора Калашника та журналістів прибули на осередок екологічного лиха річку Суха Згар в селі Хвильово-Сорочин.

Посил був простий і зрозумілий – дрібні чиновники РДА з тендерного комітету заважають освоєнню грошей які з таким непосильним трудом вибив народний депутат Владислав Голуб.

Як вже в грудні пояснював голова РДА і помічник Голуба Олександр Лісовий справа зрушилася з місця і висловив надію у коментарі каналу UBR, що гроші таки будуть освоєні.
Влада дає добро

Тиск дав результат і Золотонішська РДА виграла конкуренцію у департаменту капітального будівництва Черкаської ОДА право освоїти кошти.

Право на освоєння коштів Золотонішською РДА визнав і губернатор, який вже змінив свою думку та на координаційній нараді дав наганяй своєму заступнику Юрій Сасу, щоб той особисто рвав кігті на Золотоніщину і контролював швидкість освоєння коштів, щоб жодна копійка не повернулася назад до держбюджету.

Якщо сайт Прочерк точно передав слова губернатора то таким чиновникам які не освоять кошти буде не солодко, як кажуть "вплоть до увольнения"

Як показав подальший розвиток подій з цим завданням чиновники впоралися на ура.


Дерибан за спрощеною процедурою

Порозуміння представників БПП із Черкаської ОДА та представників нардепа Владислава Голуба на місцях треба було легітимізувати. З цим також не виникло проблем, дерибан провели за спрощеною процедурою.

В оперативному порядку Золотоніська РДА провела тендер із застосуванням переговорної процедури.

За таких умов тендер фактично не проводиться, а проведення робіт замовляється у підрядника визначеного замовником без конкурсу. Небажання проводити відкритий тендер чиновники РДА мотивували тим, що інакше не встигнуть виконати роботи до кінця року та надзвичайною екологічною ситуацією.

Щоправла пару років тому прокуратура Чернігівської області в схожій ситуації виявила , що «відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 39 Закону України «Про здійснення державних закупівель» «невстигання» освоїти гроші та провести роботи протягом бюджетного року не мhttне можуть вважатися належними передумовами для застосування процедури закупівлі у одного учасника і аналогічний тендер відминили. По факту, стан екологічної катастрофи вже триває роками!

Витяг із обгрунтування застосування спрощеної схеми тендерної процедури - в звязку з погіршенням стану річок. 

При цьому роботи мали виконуватися до завершення 2015 року та протягом 2016 року згідно календарного плану. А загальна вартість робіт визначена у більше ніж 13,5 млн. грн. Тобто 5 млн. потрібно освоїти у 2015 році, решту якщо буде отримано із бюджету – протягом 2016 року.

За результатами закупівлі договір було укладено 9 грудня 2015 року. Залишалося три тижні щоб провести роботи на 5 млн. грн. Погодні умови цілком дозволяли їх проводити. Щасливим переможцем стала Компанія "Магік". Зараз важко сказати, що чиновникам сподобалося саме в цій компанії, але це очевидно мають вивчати в подальшому правоохороні органи. 

Перші гроші на рахунок виконавця робіт заходять 16 грудня 2015 року авансовим платежом – це майже 1,5 млн. грн.

Другий транш проходить 30 грудня на суму 3,4 млн. грн., при цьому звертаємо увагу, що акти виконаних робіт закрито 29 грудня (це при тому, що 30 грудня під час поїздки нашого кореспондента роботи проводилися, але про це далі)

Таким чином було повністю виконано завдання губернатора по освоєнню коштів у 2015 році.

Поглиблення екологічної катастрофи за державні гроші

Виїзд на місце проведення робіт 30 грудня довів, що насправді екологічна проблема не вирішується, а навпаки поглиблюється.

За декілька кілометрів від с. Хвильово-Сорочин вода нічим не краща. 

Виконані роботи на місці засвідчили, що виконуються заради освоєння коштів та з сумнівною ефективністю. Більше того, більшість робіт по очистці виконувалися не компанією Магік, а Лівобережним управлінням водних ресурсів – це два спеціалізованих екскаватори, що працювали на річці Кропивна та Золотоношка.

Від приватної фірми працював лише один екскаватор не спеціалізований до очистки русел річок.

Як розповіли у спілкуванні працівники Лівобережного управління водних ресурсів, причина забруднення річок Суха Згар, Кропивна, Золотоношка – це постійний скид неочищених стоків. Дана очистка дасть можливість в зимовий період зливати ці стоки у Дніпро вище села Чапаївка, в літній період коли рівень води в Дніпрі піднімається по іншому маршруту через Чапаївку і річку у Золотоношку також в Дніпро але нижче села.

Те що в Дніпро по притоках ідуть фактично неочищені стоки дає у своїх висновках і Державна екологічна інспекція Черкаської області за підсумками 2015 року.

Для того, щоб читачу були зрозумілі дві схеми зливання нечистот у Дніпро та наочно показати де і як проводилися роботи ми прив’язали їх до гугл карти.

Умовні позначення

оранжевий колір - це неочищені стоки які йдуть з Сухої Згарі ( в неї скидають неочищені стоки біля Золотоноші) впадає в Кропивну.

Червоними точками позначені шлюзи яким регулюється напрямок руху забрудненої води.

Синій колір - це направлення руху води взимку коли спадає рівень води в Дніпрі і коли по найкоротшому шляху стоки скидаються в Дніпро вище Чапаївки в Липківський орнітологічний заповідник.

Зеленим кольором позначений маршрут стоків у весняно-літній період по річці Золотоношка вже нижче Чапаївки по Дніпру.

Розовим кольором позначено місця де проведено очистку станом на 30 грудня 2015 року.

Примітним є те, якщо подивитися на розову криву, очищення відбувається саме в тих місцях де воно дасть можливість швидше нечистотам рухатися в Дніпро.

Щодо самої якості проведення робіт то тут теж багато запитань.

- Якість очистки важко оцінити високо, але це питання дискусійне оскільки потрібно дивитися проектну документацію. По факту ми бачимо часткову очистку від мулу та очерету, при цьому все складується безпосередньо на березі, весною більшість цієї грязі знову буде в річці. Щодо найбільш забруднених частин, то очевидно що цей мул мав би вивозитися на утилізацію. Два екскаватора водного управління призначені саме для цих робіт. Самохідний гідравлічний екскаватор не зовсім, я б назвав його роботу не очисткою, а полінням очерету, - розповідає регіональний представник Асоціації по контролю за якістю та законністю будівництва Вадим Комаров

Вже весною більша частина бруду знову буде у річці. 

На фото нижче роботи виконані державною структурою, виглядають куди краще за приватника. 

 

Фірма Рога і копита (компанія магік)

Перед тим як їхати на місце виконання робіт ми намагалися дізнатися хід виконання робіт і можливість їх вчасного виконання як органів влади, активістки яка піарила цей проект та власне самого переможця тендера без тендеру.

Від сільського голови с. Деньги ( до цієї сільради входить село Хвильово-Сорочин) та місцевих жителів вдалося дізнатися що роботи почалися лише в двадцятих числах грудня.

В Департаменті капітального будівництва Черкаської ОДА нас спрямували до Золотоніської РДА, мовляв вони замовники, в них і дізнавайтеся. Кілька днів ми намагалися зв’язатися з головою РДА через приймальню, однак в результаті отримали відмову через заступника прізвище якого навіть не назвали.

Телефон фірми-привида також не відповідав, не отримали ми відповіді і на електронний запить на адресу виконавця робіт.

Аналіз державного реєстру дає зрозуміти, що компанія Магік є звичайною фірмою-прокладкою яка була залучена для освоєння коштів.

Статутний фонд компанії складає 800 грн. зареєстрована в Києві. Основні засоби за звітний 2014 рік 4 тис. грн., середня кількість працюючих 3 особи (дані сайту Емітент).

Останні сумніви, якщо вони залишилися у читачів щодо наявності техніки у компанії Магік мають розвіяти наступні фото. На сайті компанії у розділі послуги на фото розміщена зовсім не техніка компанії.

Натомість техніку розміщену на сайті Компанії "Магік" ми знаходимо під час виконання робіт в Російській Федереції. Тобто наявність техніки у цієї компанії - це бутафорія, на сайті розміщені фото техніки з Російської Федерації. 

Перше фото екскаватора взято із  сайту російської фірми КМ-Сервіс яка проводить земляні роботи. 

Друге фото взято із сайту російської фірми СДС-Альянс

Третє фото взято із сайту Природа Сибіру

Ну і четверте фото з технікою взято з сайту міста Каменка Пензенской области

Висновки, або що маємо в результаті?

По-перше, незважачи на всі гучні заяви очільників обласної та місцевої влади, екологічна ситуація на Золотоношчинні жодним чином не покращиться, скоріше навпаки!
По-друге маючи можливість вибрати для виконання робіт когось з лідерів ринку чиновники Золотонівської РДА під тиском обласної влади віддали (за дуже сумнівною процедурою) перевагу фірмі-прокладці, яка не має навіть власної техніки!
По-третє вже освоєно кошти державного бюджету у розмірі 5 млн. грн. за незрозумілу та непотрібну роботу трьох екскаваторів ( два з яких орендовані у державної структури)
Редакція сподівається на оперативну реакцію правоохоронних органів які проведуть розслідування, покарають винних в «дерибані» і врятують від «освоєння» ті 8,5 млн гривень, які спритні ділки з фірми «Магік» ще не встигли отримати.

А обласна влада перестане займатись сумнівними схемами, а організує прозорий, якісний та швидкий ремонт очисних споруд м.Золотоноші. Гроші на це є.

Проплата за розробку проекта очистки
Авансовий платіж
Повна проплата
Закупівля за переговорною процедурою
Обгрунтування закупівлі
Результат закупівлі

Останні новини