На Черкащині намагалися "рейдернути" державний ВНЗ

На Черкащині розгорівся скандал навколо Черкаського інституту банківської справи в якому навчається понад 700 студентів. 

Обласна влада намагалася досягнути переведення навчального та майнового комплексу інституту в підпорядкування обласної комунальної власності з метою передачі матеріально-технічного науково-викладацького комплексу, а відтак і солідного бюджету закладу в склад одного з місцевих ВНЗ.

Ми проаналізували всю наявну в публічній площині інформацію, щодо даного конфлікту та пропонуємо читачам картину конфлікту, його причина та проміжні наслідки які вже можна підвести.

Організаційно-правове та юридичне підпорядкування.

Черкаський інститут банківської справи є одним і чотирьох інститутів Державного ВНЗ Університет банківської справи (всього є 4-и інституту, окрім Черкас – в Києві, Львові та Харкові – ред.). З 1 вересня 2015 року Університет і відповідно його структурні підрозділи в тому числі і Черкаський інститут перейшли зі сфери управління Національного банку України до Міністерства освіти і науки. Інститут й надалі продовжують функціонувати на правах філій без статусу юридичних осіб.

Ректором Університету банківської справи є Смовженко Тамара Степанівна.

Директором Черкаського інституту який підпорядковується УБС є Дмитренко Микола Гаврилович.

Бунт на кораблі.

Очевидно, що нездорова ситуація в середині Черкаського інституту назрівала певний час, а в публічну площину вийшла лише зараз і очевидно не без підтримки представників обласної влади. Причина загострення ситуації і в зміні підпорядкування всього Університету банківської справи (про що писали вище – ред.)

Вилилося це все у бажання трудового колективу Черкаського інституту набути фінансової та матеріально-технічної незалежності від Університету банківської справи. Так 16 лютого відбулися збори колективу на якому було прийнято рішення звернутися до Черкаської обласної ради з клопотанням щодо передачі Черкаського інституту банківської справи з державної власності до комунальної власності Черкаської обласної ради.

Серед озвучених причин такого рішення виходячи з протоколу засідання загальних зборів – це відсутність достатньої самостійності інституту як у сфері навчально-наукового процесу так і в сфері фінансово-господарської діяльності.

За даними протоколу загальних зборів трудового колективу Черкаський інститут зазнає проблеми з фінансуванням від УБС, реорганізуються окремі підрозділи інституту, а права колективу не є достатньо захищеними. 

Вже 19 лютого на сесії Черкаської обласної ради депутати приймають більшістю голосів проект звернення до Кабміну, міністерства освіти та Національного банку з проханням передати весь майновий комплекс до сфери управління Черкаської обласної ради.

Публічна підтримка тимчасової «самостійності»

Окрім підтримки проекту звернення на сесії Черкаської обласної ради, перші особи області і в публічній площині заявили про підтримку «самостійності» вищого навчального закладу. Хоча одразу ж і відкрили справжній намір такої «самостійності».

Свою підтримку заявили голова обласної ради Олександр Вельбівець, губернатор Юрій Ткаченко, перший заступник губернатор Віталій Коваль.

Так голова обласної ради Олександр Вельбівець на ефірі ТРК Рось пояснив, що відповідне звернення депутатів обласної ради спрямовано до КМУ, Міністерства освіти та НБУ, а перехід навчального закладу в комунальну власність не призведе до його подальшої приватизації, чого дехто побоюється.

«Насправді про це взагалі не йдеться, – запевнив він. – А надто про позбавлення ліцензії чи неможливість завершення випускниками навчання. Ті, хто розповсюджує такі чутки, не володіє повноцінно законодавчими аспектами в цьому напрямку. Обласна влада навпаки зацікавлена в тому, аби допомогти в цій ситуації викладачам та студентам».

– Інститут є самодостатнім закладом із досить потужним професорсько-викладацьким складом, достатнім для надання якісних освітніх послуг та матеріально-технічною базою, – зазначив перший заступник голови ОДА Віталій Коваль. – На це має зважати вище керівництво Університету. Неприємним є також той факт, що керівника Інституту Миколу Дмитренка позбавили будь-яких повноважень стосовно впливу на ситуацію. Але ж маємо враховувати, що нині в країні відбувається процес передачі повноважень на місця.

Віталій Володимирович звернувся до батьків, студентів та абітурієнтів зазначивши, що наразі спільно з обласною владою, профспілками відповідна позиція донесена до Міністра освіти. Також є звернення трудового колективу закладу, копія рішення обласної ради, лист, підписаний головою ОДА Юрієм Ткаченком. «У них ми пропонуємо декілька варіантів на розгляд Міністерства, але однозначно з метою збереження Інституту, як автономної одиниці в процесі вищих освітніх послуг», – наголосив Віталій Володимирович – повідомляє офіційний сайт Черкаської ОДА.

Всі карти обласних владців щодо подальшої «самостійності» Черкаського інституту банківської справи відкрив начальник управління освіти і науки Черкаської ОДА Василь Данилевський, який пояснив куди хочуть в перспективі приєднати Черкаський інститут УБС – це Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького.

- Навчальний заклад ЧІБС втратив свою автономію. На правах філії він не може виконати державне замовлення у магістратуру. Серед студентів та викладачів виникло нерозуміння того, що буде далі з ВНЗ. Це стало причиною звернення трудового колективу інституту до ОДА із проханням про перехід навчального закладу в комунальну власність обласного підпорядкування.

Втім, прийняли інше рішення. Голова обласної державної адміністрації звернувся з листом до Міністра освіти і науки з проханням, щоб вилучити Інститут банківської справи з-під порядкування Університету банківської справи і передати його Черкаському національному університету ім. Б. Хмельницького. Таким чином ВНЗ залишається у межах міста, підпорядкований черкаському навчальному закладу, зберігається повна автономія, знімається соціальна напруга і майно залишається державним під керівництвом іншого ректора, - заявив у коментарі Громадському ТВ Черкаси Валерій Данилевський

Відзначимо, що ректором Черкаського національного університету є колишній банкір, кум Президента Віктора Ющенка, давній соратник губернатора Юрія Ткаченка, «помаранчевий» екс-губернатор Черкащини Олександр Черевко. Як ми повідомляли раніше, Олександр Черевко без проблем виграв вибори ректора, оскільки міністерство освіти створило для нього тепличні умови відмовившись свого часу реєструвати кандидатом головного його конкурента.

Ціна питання 16 млн. бюджету в рік і гасіння пожежі

З вище написаного пересічному читачу може бути не все так очевидно і зрозуміло, але якщо щось не зрозуміло, то очевидно, що питання стоїть в коштах.

А ціна питання 16 млн. грн. в рік – саме такий загальний валовий бюджет функціонування Черкаського інституту УБС. При цьому функціонування навчального закладу є дефіцитним, тобто сам на себе навчальний заклад не заробляє в повному обсягу, а є дотаційним. Головне питання в тому хто буде керувати цими фінансовими потоками – УБС чи Черкаський національний університет.

Структуру видатків Черкаського інституту відобразила у своєму виступі-зверненні до депутатів обласної ради ректор УБС Тамара Смовженко.

Також після зустрічі в Кабміні з Арсенієм Яценюком та міністром освіти Сергієм Квітом вона повідомила, що передавати Черкаський інститут у комунальну власність не будуть.

Вже 24 лютого вона відвідала з візитом Черкаський інститут та заявила про повне порозуміння в колективі і про неможливість виходу місцевого інституту з підпорядкування УБС.

- Ми порозумілися з колективом. Питання про передачу інституту в комунальну власність повністю відхилено. Щодо питання оптимізації навчальних закладів в регіонах, то це ми будемо вирішувати спільно з Міністерством освіти і науки України та зацікавленими сторонами тоді, коли прийде час, - заявила Тамара Смовженко після зустрічі з колективом Громадському ТВ Черкаси.

Замість висновків

Таким чином наразі можна констатувати невдалу спробу перепідпорядкування Черкаського інституту УБС Черкаському національному університету ім. Б. Хмельницького.

Питання як постало так і вирішилося за рахунок особистих впливів та знайомств обох сторін учасників конфлікту. Та чи надовго, покаже час.

Після написаного

Очевидно повне порозуміння було знайдено, оскільки в ході підготовки матеріалу на сайті Черкаського інституту УБС з рубрики події зникла вся інформація стосовно рішень трудового колективу та лист звернення до обласної ради про зміну підпорядкування. Натомість зявилася інформація про повне порозуміння.

 

 

 

Останні новини