Людина нардепа збирає "вільні землі" на Черкащині

Вчора у Верховній Раді сталася бійка між двома депутатами Єгором Соболєвим (Самопоміч) та Вадимом Івченком (Батьківщина) – пристрасті до межі накалилися через законопроект, який пропонує віддати місцевим депутатам право змінювати цільове призначення та роздавати землі за межами населених пунктів. 

Єгор Соболєв виступає категорично проти такої ініціативи, його опонент Вадим Івченко прийшов на комітет по боротьбі з корупцією щоб переконати в необхідності прийняття цього законопроекту. Після цього Єгор Соболєв дав волю рукам як останньому аргументу, чаша терпіння Соболєва переповнилася після того як почалося його цькування у ЗМІ.


- Є законопроект N1159. Він пропонує віддати місцевим депутатам право змінювати призначення і роздавати землі за межами населених пунктів. Ми на нашому парламентському комітеті з протидії корупції визнали ініціативу корупціогенною. Ми за збільшення повноважень місцевих громад, але до створення земельного кадастру і до проведення нових місцевих виборів цей закон приймати не можна. Колишні риги, які сидять в більшості місцевих рад, із задоволенням роздерибанять державну землю.

Після рішення нашого комітету про корупціогенність цієї ідеї нас почали цькувати замовними матеріалами, що ми продалися Держкомзему. Штовхачем цієї кампанії є депутат від Батьківщини Вадим Івченко. Сьогодні він мав нахабство прийти переконувати голосувати за такий дерибан Самопоміч. Так і сталася бійка проти корупції в буквальному сенсі слова, - пояснив великий борець з корупцією Єгор Соболєв.

Що ж відбувається на місцях нині при існуючій системі коли землями фактично розпоряджається Держкомзем? Це ми побачимо на прикладі великого села Білозіря, Черкаського району, Черкаської області (входить до 198 виборчого округу з центром у м. Сміла де перемогу здобув народний депутат від ВО «Свобода» Сергій Рудик, – ред.)

А відбуваються тут прості і зрозумілі речі як для українських реалій, які явно носять корупційну складову. Справа в тому, що олігархічна система влади в країні практично повністю забрала в громадян країни доступ до прибутків від промислового потенціалу. Залишилося забрати останнє і найцінніше – це землю. Поки ще не сформовано ринок землі і ті землі які люди отримали як земельні паї ще не можна скупити по безціні, нині за допомогою структур Держкомзему йде чіткий аналіз та освоєння вільних земель, що залишилися. Очевидно, що це треба зробити до так званих реформ по децентралізації влади, коли місцеве самоврядування отримає більше прав, але ділити вже не буде чого.

Про існування яскравих тіньових схем розподілу землі на прикладі, ми переконалися відвідавши вчора сесію Білозірської сільської ради. На розгляд сесії виносилися 11 заяв від одного керівника фермерського господарства «Барта-Білозіря» Танцюри Петра Васильовича практично на всі «вільні» землі площею 243 га. Заяви були надіслані Держземагенством у Черкаській області на погодження.

На фото сільський голова Володимир Міцук (зліва) доповідає депутатам по стосу заяв які надійшли від однієї особи. 

Як розповів сільський голова Білозіря Володимир Міцук – ці землі – це умовно «вільні» землі, оскільки вони оброблялися, однак в силу різних причин не були оформлені договори оренди.

- Нам держкомзем направив 11 заяв на погодження щодо виділення в оренду землі фермерському господарству «Барта-Білозіря» на загальну площу 243 га – це фактично одна особа Танцюра Петро Васильович. Це землі ріллі які фактично обробляються за тимчасовими угодами які ми укладаємо щороку – орієнтовні надходження до бюджету від них це 250 тис. грн. Серед користувачів цієї землі є і фермери, але вони роками не можуть отримати від держземагенства права на оренду хоча подали документи. А тут виходить так, що людина подала заяви 31 січня і держземагенство дуже оперативно нам направляє їх на затвердження. Це при тому, що вичленені всі клаптики землі які ще не були оформлені в оренду. Тут як кажуть коли сам господар не знає де в нього в хаті, що лежить. А тут зявляється людина з вулиці і добре все знає, - доповідаючи депутатам відзначив Володимир Міцук.

Більше того, завник який ще не отримав землі вже розсилає фактичним її користувачам ось такі от листи, в яких стверджує, що земля вже його і вимагає сплати за неї за 2014 рік та погрожує перевірками прокуратури. Сільський голова продемонстрував один із таких листів. Загалом землями на які претендує заявник користувалися за тимчасовими угодами 15 субєктів господарювання.

На фото одна із заяв дата надходження 31 січня 2015 року. 

Депутати сільської ради виступаючи відзначили, що виступають проти надання права оренди саме одному підприємцю, запропонували ці залишки умовно «вільних» земель розподілити в соціальних цілях. Також депутати відверто говорили, що така оперативність по відношенню до одного фермера пов’язана з його роботою на виборах в штабі вже народного депутата і Сергія Рудика. За їх словами така ж ситуація характерна і для інших сіл 198 округу.

- Це звичайна схема передачі неоформлених у довгострокове користування земель на своїх підставних осіб. Це системна робота команди народного депутата Сергія Рудика, - розповідають наперебій депутати.

Під час обоговорення сільський голова відзначив, що сільська влада готова до підтримки фермерів, але реальних в тих в кого є техніка ті хто реально працюють, відверто корупційні схеми ж не буде ніхто прикривати. В результаті у наданні погодження на отримання права оренди землі депутати відмовили одноголосно та прийняли проект рішення в якому звертаються до Держземагенства виділити відповідні вільні землі на соціальну сферу села та частину зарезервувати для учасників АТО.

- В рішенні вважаємо за необхідність відмовити у наданні погодження на оренду цих 11 ділянок загальною площею у 243 га. Також звертаємося до Держземагенства з пропозицією розподілити ці вільні землі між працівниками соціальної сфери села та зарезервувати частину на отримання учасниками АТО. Коли наші працівники соціальної сфери звертаються то говорять, що немає землі, а виявляється що є, - відзначив Володимир Міцук, рішення було прийнято одноголосно.

Таким чином бачимо, що в даному конкретному випадку депутати місцевої ради принаймні спробували захистити інтереси громади, як буде далі покаже час. Оскільки Держземагенство може і не зважити на думку депутатів.

В той же час можна відзначити, що при існуючій системі, вже сформована чітка закрита корупційно-тіньова схема освоєння «вільних» земель Держаземагенством. Звичайно, що прийняття змін до законодавства і надання права розпоряджатися землями місцевим радам – це не панацея, але це принаймні зруйнує чітку вертикаль корупції. Ідеальним же варіантом було б накладення мораторію на освоєння ще вільних земель до проведення місцевих виборів.

Після написаного.

Разом з цим відзначимо, що в с. Білозіря наростає соціальне невдоволення, оскільки вищезгаданий підприємець Танцюра П.В. вже отримав в оренду на 10 років пасовища площею 400 га. Договір на ці землі запасу уклав голова РДА Костянтин Омаргілієв. Люди які займаються вирощуванням худоби втратили доступ до пасовищ. З цього приводу вже сьогодні відбудеться зустріч за участі сільського голови Володимира Міцука та голови РДА Костянтина Омаргілієва, але це окрема історія як вона завершиться ми повідомимо окремо.

Варто також і відзначити подвійні стандарти партії ВО «Свобода» які фактично допускають рівнішим серед рівних партійцям таким як Сергій Рудик контролювати тіньові схеми.
 

Останні новини