Громадська активність на Черкащині найнижча в Україні.

19 березня 2013 року о 15:00 у приміщенні Обласної юнацької бібліотеки імені Симоненка пройшов круглий стіл з обговорення результатів соціологічного дослідження «Оцінка громадянської участі та організацій громадянського суспільства в Україні», яке було проведене Українським Фондом Демократії «Спочатку Люди».

До участі запрошувалися всі бажаючі. На зустрічі побували громадські діячі, працівники соціальних служб міста і області, а також представники благодійних організацій.

Круглий стіл проводила Надія Миколаївна Комарова - Кандидат економічних наук, Президент Правління Благодійного фонду «СОС Дитяче Містечко» в Україні. Спеціаліст з проблем соціальної політики та соціальної роботи, визнаний в Україні і за кордоном.

Спеціалізується на проведенні соціологічних досліджень, забезпечення гендерної рівності, захист прав дітей, стимулювання активності місцевих громад.

Надія Миколаївна розповіла про результати дослідження «Оцінка громадської участі та інститутів громадянського суспільства в Україні» і виявилось, що є дуже багато цікавих моментів.

Наприклад, активність громадян, які беруть участь у суспільному житті на місцевому, регіональному і національному рівнях – 10%, з них 3% волонтери, 3% члени політичних партій, 2% члени дорадчих органів при органах державної політики, 2% члени громадських/благодійних організацій.

З проблем які найбільше заважають реалізації пріоритетних задач нашої громади, на першому місці стоїть корумпованість і хабарництво посадовця – 93% від загальної вибірки.

Перші слова, які мають увійти до національної ідеї України – єдність, згуртованість, консолідація.

33% населення України вважають, що однієї із їхніх життєвих цінностей є громадська діяльність, захист власних прав або членів родини.

Оцінку доцільності громадської активності 5,7 за 10-бальною шкалою отримав Центр України і це є найнижчим результатом. Найвищий результат у м.Київ – 7,4.
Основними проблемами, у вирішенні яких учасники фокус груп готові брати участь, являються: 43% - робота з дітьми, 32% - екологічні проблеми, 28% - просвітництво, 22% - благодійність, 22% - формування здорового способу життя, 20% - активізація участі населення, 16% - допомагати людям похилого віку, 16% - участь у реалізації соціальних проектів, 14% - допомога людям з особливими потребами, 14% - консультації, 12% - організація дозвілля, 12% - робота з кризовими сім’ями, 11% - робота з кризовими групами населення.

Рівень довіри інститутам громадянського суспільства є вищими за рівень довіри до Президента України, Уряду, Верховної Ради, місцевих органів влади, міліції, прокуратури, суддів та політичних партій.

На питання «Що ж стає на заваді активності громади?» учасники черкаського круглого столу відповідали по різному.

Анатолій Рекун вважає, що у людей нема бачення того, що життя змінюється на краще, до того ж порушуються базові права людини, знижується довіра людей та здатність до самоорганізації громадян.

Працівники соціальних служб виділяють – відсутність лідера, відсутність віри в себе, духовну виснаженість людей, боязнь переслідувань, народ не вірить, що можна щось змінити, не має громадської організації якій довіряють, майже відсутність соціальної інформації в ЗМІ, корупційність та відсутність механізмів впливу на владу.

Микола Макуха виділив український менталітет і критично малу кількість громадських інституцій:
– Більшість організацій вже створені під лідера і людині яка приходить ззовні дуже важко інтегруватися всередину, нормальних прозорих механізмів цьому фактично не існує і відповідно наповненість інститутів громадських організацій страждає. До того ж не та фінансова стабільність громадських організацій, бідність населення. Населення настільки бідне, що воно розуміє, що могли б щось робити і долучатись до чогось але нема коли бо нада виживать.

Дмитро Поляков – фахівець із соціальної роботи Черкаського міського центру для сім’ї, дітей та молоді:
– Для розвитку критичного мислення у громадян, щодо функціонування держави, потрібно введення реформ в середню освіту (доповнити навчальні програми предметами, які передбачали вивчення функціонування публічних та державних інституцій, моделей взаємодії між людьми) і здійснення просвітницької роботи серед громадян, щодо функціонування держави.

Нагадаємо, що Український Фонд Демократії «Спочатку Люди» - це українська громадська неприбуткова організація, яка фінансується тільки засновниками. Метою організації є розбудова демократії в Україні через діалог, активне спілкування та моніторинг процесів, спрямованих на розвиток демократії в інтересах народу.