Користувацький вхід

Гаврило Никогда - перший комендант морської піхоти України.

Свого часу мені довелося писати про роль черкащанина Михайла Білінського у створенні підрозділів морської піхоти не лише в Україні, а й формуванні нового роду військ для світової військової науки. Проте, виявилося, не лише засновником морської піхоти був виходець з Черкащини, а й першим її командиром був черкащанин - Гаврило Никогда.

Інформації про Гаврила Никогда обмаль. Відомо, що його рід походить із села Матусів Черкаської області. Його родич Павло Никогда (1914–1978), який з 1936 року служив у Червоній армії, про свого дядька нічого не чув.

Згідно з даними російського журналу «Іскри» за вересень 1915 року Гаврило Потапович Никогда був поручиком 316-го Хвалинського полку 79-ї піхотної дивізії.[1] Його полк разом з іншими 79-ї дивізії був сформований 1914 року з кадрів 44-ї дивізії 21-го армійського корпусу. До складу останньої входили «українські» полки, розквартировані у Глухові (Батуринський полк) і Чернігові (Переволочненський полк).

Під час Першої світової війни брав участь у Карпатській операції. За видатну хоробрість, виявлену у боях Гаврило Никогда 21 серпня 1915 року Найвищим наказом (рос. Высочайшим приказом) був нагороджений орденом святого Георгія IV ступеню. Вважався загиблим.

Однак поява Гаврила Никогда у 1919 році як командира морської піхоти, дає підстави вважати, що він потрапив у полон. Перебуваючи у Галичині, він захопився ідеями національно-визвольної боротьби. 1918 року вступив до лав Армії Української народної республіки.

23 травня 1918 року при гетьмані Павлу Скоропадському засновано бригаду морської піхоти у складі трьох полків. Керівництвом її справами займався відділ морської піхоти Головного Морського Штабу Морського міністерства, начальником якого згідно з наказом морського відомства № 5/5 від 1 січня 1919 року був призначений підполковник Гаврило Никогда.

3 лютого 1919 року Симон Петлюра видав наказ № 68/32 про заснування Морського полку, реорганізованого згодом у 1-й Гуцульський полк морської піхоти. Першим його комендантом став полковник  Никогда. Підрозділ комплектувався старшинами, підстаршинами і моряками, переважно вихідцями з Гуцульщини і Наддністрянщини, які служили в австро-угорському флоті на Адріатиці. Набір до його лав розпочався у Вінниці, а згодом у Коломиї. Особовий склад Морського полку брав участь у Першому Зимовому поході, під час якого основні бої проходили на території сучасної Черкаської області. Подальша доля Григорія Никогда не відома.

Проте враховуючи результат Зимового походу та втрати, які мали місце серед його учасників, можна говорити про те, що Гаврило Никогда загинув в одному з численних боїв  зими 1919 року.

Ярослав Нищик

Останні новини