Фірма родини головного "ЗЕ" області не повернула десятки мільйонів кредиту

Фірма родини головного представника команди Зеленського на Черкащині Володимира Сергійовича Зозулі не повернула десятки мільйонів банківсього кредиту.

ПП готельно-розважальний комплекс “Апельсин” в 2007 році уклав кредитну угоду на отримання кредиту загальною сумою 32 млн. грн. в Кредитпробмбанку. Кінцевим терміном повернення кредиту з відсотками було визначено серпень 2013 року. В 2009 році в цьому ж банку було отримано ще один кредит, на суму в 10,5 млн. грн. з кінцевим терміном погашення в лютому 2012 року. 

Позичальник не виконував зобов'язань як по тілу кредиту так і по відсотках. У якості заставного майна для гарантування кредитів було закладено готельний комплекс “Апельсин” по вул. Фрунзе 145 в Черкасах. Одним з поручителів, який в повній мірі згідно договору, ніс відповідальність за повернення кредитів був Сергій Зозуля (батько політика). В результаті майновий комплекс готелю формально-юридично перейшов у власність третьої особи, а кредитор декілька років безуспішно намагається домогтися погашення заборгованості у кілька десятків мільйонів гривень. 

Спроба стягнути борг за цивільним позовом.

У вересні 2013 року право вимоги боргу перейшло від Кредитпромбанку до Дельта-банку. Останній звернувся з цивільним позовом до ПП ГРК “Апельсин” та поручителів про стягнення заборгованості за кредитними договорами. Розмір заявлених вимог склав 70,67 млн. грн. за першим кредитом і 10,87 млн. грн. за другим. 

В січні 2015 року Придніпровський суд прийняв рішення яким задовольнив позов в частині кредитних вимог на суму 70,67 млн. грн. Про солідарне стягнення коштів з позичальника (ПП ГРК “Апельсин”) та поручителів. В частині кредитних вимог на суму 10,87 млн. грн. відмовив через прострочення шестимісячного строку заявлення вимоги. Це рішення було підтверджено в апеляції. 

В касаційній інстанції рішення Придніпровського та Апеляційного суду Черкаської області були скасовані, а справу було направлено на повторний апеляційний розгляд. 

В грудні 2015 року Апеляційний суд Черкаської області під час повторного розгляду, посилаючись, що право вимоги по даних кредитних боргах перейшло до Авант-банк після визнання неплатоспроможним Дельта-банк, а він в суд не звертався, постановив нове рішення яким відмовив у задоволенні позову ПАТ “Дельта-банк” до ГРК “Апельсин” та поручителів. Це рішення також було скасовано через касацію за скаргою Дельта-банку і справа відправлена на повторний розгляд в апеляції. 

В березні 2017 року апеляційний суд закрив провадження по вимозі до ГРК “Апельсин” як таке що не розглядається по цивільному судочинству. Та прийняв рішення стягнути кошти з поручителів. Поручителі наразі оскаржують таке рішення в касаційній інстанції, а виконання рішення зупинено

Рух кредитного боргу між банками і новий власник. 

В жовтні 2014 Дельта-банк був внесений НБУ до категорії проблемних та було призначено куратора банку. Це означало неможливість передачі активів банку без погодження з куратором. Однак без погодження з куратором адміністрація Дельта-банку в лютому 2015 року по договору застави майнових прав передала іпотеку по ПП ГРК “Апельсин” іншому банку — Авант-банк. Факт передачі активів було виявлено згодом, після запровадження на Дельта-банк тимчасової адміністрації через визнання банку неплатоспроможним в березні 2015 року. 

Тимчасова адміністрація Дельта-банку повідомила Авант-банк про нікчемність даного договору застави майнових прав. Попри це, Авант-банк нотаріально зареєстрував за собою право власності на готельний комплекс “Апельсин” по вул. Фрунзе 145 в Черкасах в листопаді 2015 року. А вже в грудні 2015 року передав його у власність фізичній особі на погашення його депозиту. 

За позовом Дельта-банку договір про передачу активів Аван-банку був визнаний недійсним відповідно до рішення Господарського суду м. Києва в червні 2016 року. Це рішення було підтверджено Київським апеляційним господарським судом та Вищим Господарським судом України в грудні 2016 року. 

В січні 2016 Авант-банк було внесено до категорії неплатоспроможних, введено тимчасову адміністрцію і на адресу нового власника готельного комплексу було надіслано повідомлення про нікчемність передачі йому у власність даного нерухомого майна. Після цього фізична особа-власник у лютому 2016 передав нерухомість в іпотеку іншій особі, що було засвідчено нотаріально. 

Адміністрація Авант-банку звернулася зі скаргою до Мінюсту на неправомірні реєстраційні дії, але скарга була відхилена. Рішенням Окружного адміністративного суду Києва в жовтні 2018 наказ мінюсту про відмову у задоволенні скарги Авант-банку на неправомірні реєстраційні дії було скасовано та зобов'язано розглянути скаргу повторно.

Разом з тим, Окружний адмінсуд Києва постановив ухвалу в якій закрив провадження у справі в частині вимог Авант-банку скасувати реєстраційні нотаріальні дії. Суд мотивував таку ухвалу тим, що наслідки правочину застосовуються лише стосовно сторін правочину, а на особу яка не брала участі в скасованому правочині не може бути покладено обов'язок повернення майна за цим правочином. Дана ухвала була підтверджена в апеляції, а зараз знаходиться на розгляді касації за скаргою позивача. 

Перебіг боротьби в господарських судах. 

Дельта-банк звернувся з позовом в Господарський суд Черкаської області до ПП ГРК “Апельсин” про поновлення за ним права власності на готельний комплекс та поновлення запису до державного реєстру про іпотеку на це майно за іпотекодержателем Дельта-банком.

Свою вимогу позивач обгрунтував тим, що договір застави майнових прав між Дельта-банком та Авант-банком був визнаний недійсним, а подальша передача майнового комплексу є похідними правочинами від визнаного недійсним договору. В грудні 2017 суд відмовив у задоволенні позовних вимог Дельта-банку повністю. Суд мотивував рішення тим, що на час розгляду майновий комплекс перебуває у власності третьої особи, а право на захист іпотеки є похідним від права власності на майно. Це майно не належить позивачу і відповідачу, тому у позивача відсутні правові підстави його захисту. Дане рішення було підтверджено судами апеляційної та касаційної інстанцій. 

Однак протягом 2017 року Дельта-банк домігся через суди визнання його кредитором ПП ГРК “Апельсин”. В лютому 2017 рішенням Господарського суду Черкаської області кредиторські вимоги розміром 76,5 млн. грн. включено в проміжний ліквідаційний баланс ПП ГРК “Апельсин”. Дане рішення було підтверджено в апеляційній та касаційній інстанціях. 

В липні 2018 року відкрито провадження про банкрутство ПП ГРК “Апельсин”, а вимоги Дельта-банку на суму в 76,5 млн. грн. включено до реєстру вимог кредиторів та підлягають погашенню в четверту чергу. 

Також зараз на розгляді Господарського суду м. Києва перебуває справа за позовом Дельта-банку до Авант-банку в якій позивач просить застосувати наслідки недійсності договору застави майнових прав між Дельта-банком та Авант-банком. Зокрема скасування реєстраційних дій щодо майнового комплексу готелю які здійснювалися після укладення скасованого в судовому порядку договору та внесення цих змін до державного реєстру. 

Скасування договорів поруки. 

Окрім вже вищеописаних судових розглядів які тривають, поручитель по кредитах Сергій Зозуля намагається скасувати через судові рішення договори поруки на взяті кредити. 

Так в січні 2017 Придніпровський суд відмовив у задоволенні позову про розірвання договору поруки на перший кредит розміром 32 млн. грн. Однак вже в апеляції позов було задоволено та договори поруки скасовано через сплив шестимісячного терміну звернення за стягненням боргів. Нині справа за скаргою Дельта-банку перебуває на розгляді в касаційній інстанції

Також в травні 2017 Придніпровський суд задоволив позов про розірвання договору поруки на кредит розміром 10,5 млн. грн. через порушення термінів звернення за стягненням боргу. Рішення було підтверджено в апеляції, а зараз перебуває на розгляді касаційної інстанції

Одним із засновників ПП ГРК “Апельсин” є Сергій Зозуля, який також виступав і поручителем по проблемних кредитах. Він є батьком лідера обласної команди “ЗЕ” Володимира Зозулі на якому зареєстровано низка фірм з адресою готельно-розважального комплексу. 

Останні новини