Депутати всліпу і без конкурсу на 30 років віддали полігон за символічну ренту

Депутати Черкаської міської ради всліпу і без проведення конкурсу на конкурентній основі, віддали в оренду на 30 років полігон ТПВ для добування біогазу приватній фірмі ТОВ «ЛНК».

З добутого біогазу шляхом спалення у камерах внутрішнього згорання буде вироблятися електроенергія, яку приватна структура буде реалізовувати на енергоринок по пільговому «зеленому тарифу». За такі послуги міський бюджет в особі КП «Черкаська служба чистоти» має отримувати лише 5% ренти від загальної вартості проданої енергії, в той час як на інших подібних проектах компанії рента визначена значно вища.

Що таке зелений «тариф»?

«Зелений тариф» в енергетиці – це економічний механізм спрямований на заохочення виробництва енергії з відновлювальних джерел. Відповідно держава на законодавчому рівні встановлює порівняно високу вартість закупівлі одного кіловата енергії у виробників які виробляють електроенергію з відновлювальних джерел. На сьогодні в Україні на законодавчому рівні закріплено гарантії «зеленого тарифу» до 1 січня 2030 року. Для розуміння, якщо з 1 березня тариф для населення складає 90 коп. за 1 кіловат. То виробник енергії з біогазу продає її державі на єдиний енергоринок за ціною у 3 грн. 41 копійку. Для порівняння беремо саме біогаз, оскільки надалі і піде про нього мова. Але для інших видів відновлювальної енергії тарифи ще вищі.

Гроші люблять тишу

ТОВ «ЛНК» яка отримала відвертий подарунок від депутатів та міської влади у вигляді полігону на 30 років, вже досвідчений гравець у сфері бізнесу на «зеленій енергетиці». І якщо під час реалізації проектів в інших містах – це була попередня інформаційна кампанія із залученням місцевого найвищого керівництва, яке просувало публічно інвестора та й самопіарилося. То в Черкасах згадали стару приказку – гроші люблять тишу і операцію по передачі полігону в користування приватної фірми провели без зайвого «шуму і пилу».

«Єдино правильне» рішення ухвалили депутати 26 травня 2016 року та підтримали проект рішення яким уповноважили директора КП «Черкаська служба чистоти» Олександра Савенка на підписання договору з ТОВ «ЛНК».

На фото Олександр Савенко, директор КП "Черкаська служба чистоти" та депутат міської ради від БПП. 

Як заявляв сам Савенко на сесійному засіданні, інвестор сам вийшов на нього з такою пропозицією. Депутати у тотальній більшості радо висловлювалися за проект який позбавить навколишнє середовище від значних викидів шкідливих газів. При цьому представник інвестора навіть не зявився перед депутатами щоб представляти проект. В результаті більшістю голосів дозвіл на підписання договору був наданий.

Разом з тим, профільна бюджетна депутатська комісія, ще до розгляду питання на сесії внесла цілком слушні пропозиції – проводити конкурс та встановити норму винагороди за користування полігону відрахуванням відсотків не з рахунків інвестора, а з реально проданого біогазу чи виробленої енергії.

Однак пропозиції комісії не були враховані, полігон віддали на без конкурсній основі. Відзначимо, що в низці інших міст проводилися конкурси.

5% багато це чи мало і що ще договір нам готує?

Серед головних аргументів "за" директора КП Савенка , якого десь виловив перспективний інвестор, було те, що за користування до цього нікому непотрібним полігоном місто окрім корисної дегазації буде отримувати ще й 5% винагороди від коштів які надходитимуть на рахунок інвестора від проданої на енергоринок електроенергії. За його словами ця сума може досягати і до 1,5 млн. грн. в рік. А ціна реалізації інвестпроекту 1,8 млн. євро. Така перспектива наповал звалила депутатський корпус і стала вагомим аргументом за.

Однак не все так просто виглядає, наприклад по реалізації такого ж проекту у м. Житомирі оголошена винагорода вже складала 10%, а на полігоні м. Бровари, що в межах Рожівської сільської ради 15%. Ми зробили запит до компанії ЛНК з проханням надати відповідь щодо норми винагороди по всіх об’єктах (а таких нині діючих 5 по Україні). Незважаючи на те, що мова йде про винагороду для публічних бюджетів, компанія прогнозовано відмовила нам у наданні такої інформації посилаючись на конфіденційність.

Дані оплати кіловату електроенергії по "зеленому тарифу" для ТОВ ЛНК з сайту НКРЕ

Є ще й інші сюрпризи добре вивченого та складеного (як заявляли на сесії юристи міської ради) договору. Так в разі одностороннього розірвання договору з боку міської ради – накладається штраф у розмірі 500 тис. доларів. Також полігон не може використовуватися іншими компаніями.

Хід реалізації проекту

Як повідомив директор КП «Черкаська служба чистоти» Олександр Савенко в коментарі нашому виданню, втілення інвестиційного проекту нині знаходиться на завершальній стадії і модульні блоки по видобутку сміттєвого газу та виробництву електроенергії запрацюють найближчим часом (чіткої чи наближеної дати не названо). В ТОВ ЛНК також відповіли, що реалізація проекту відбувається згідно графіку. Нам на полігон не вдалося втрапити, оскільки вїзд на нього відбувається через спеціальні пропуски через підїздну дорогу до навчального центру "Оршанець". 

Тобто з вище написаного слідує, що в Черкасах процес входження інвестора проводився не досить публічно, без інвестиційного конкурсу і умови договору в порівнянні з іншими містами мають нижчу норму прибутку.

Структура власності «заморського інвестора»

ТОВ «ЛНК» зареєстроване в м. Києві, серед засновників значаться фізичні особи Баннов Володимир та Вадим Плоткін, а також шість компаній які зареєстровані в кількох штатах США. Деяку інформацію про цілу солянку заокеанських інвесторів які тягнуться допомагати розбудовувати економіку України та посилювати її енергонезалежність вдалося зясувати. Хоча в українському реєстрі юридичних та фізичних осіб дані про кінцевого бенефеціара не вказуються.

Однак за допомогою реєстру штату Флоріда вдалося встановити, що засновником одного із засновників ТОВ ЛНК – фірми «Грін стар консалтінг» є Фелікс Бендерський, а правом підпису володіє такоє Євген Бендерський, цілком цікаві прізвища інвесторів характерні для вихідців з наших країв.

Окрім того в Україні зареєстровано ще й ТОВ «ЛНК Бориспіль» в ньому кінцевим бенефеціаром значиться саме Фелікс Бендерський, а серед засновників основне ТОВ ЛНК та низка фізичних осіб з пропискою США, серед них Владімір Сільський, Марк Рабіновіч, Урі Котлер та Станіслав Кругляков.

Екс-нардеп та помічник нардепа

Особливу увагу у структурі власності ТОВ «ЛНК» найбільше привертають два прізвища – це Плоткін Вадим Григорович та Станіслав Олександрович Кругляков.

Один з із засновників ТОВ ЛНК в Україні Плоткін Вадим Григорвич був народним депутатом України другого скликання, обирався по Морському мажоритарному округу № 307 Одеси. Згодом у був помічником народного депутата 5,6,7 скликання від партії регіонів Вечерко Володимира Миколайовича (зять Юхима Звягільського).

Ще більш цікавою у сучасному розрізі виглядає постать Станіслава Олександровича Круглякова. Людина з таким іменем значиться як помічник нині народного депутата від ВО Батьківщина Бриченка Ігора Віталійовича з Миколаївської області. У раді 7 скликання він був помічником нардепа Мерікова Вадима Івановича (від Батьківщини виходець з Народного Фронту). У 2014 році Меріков став губернатором Миколаївщини, саме за нього відповідний проект з побудови полігону ТОВ «ЛНК» був реалізований в Миколаєві.

З 2012 року Станіслав Кругляков брав активну участь у публічному просуванні «зеленої енергетики» на різного роду тематичних заходах. Іноді публічність проявлялася і в інших формах, та навіть доходило до конфузів.

Так у березні 2015 року Станіслав Кругляков представившись представником Американської торгової палати наробив гучних заяв. За його словами які щедро тиражували ЗМІ, міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин сказав йому, що альтернативна енергетика в Україні не має права на існування. Звичайно, що тоді Американська торгова палата офіційно спростувала будь-яку причетність Круглякова до організації, однак інформаційну хвилю було піднято.

Якщо ж дивитися реально, то була звичайна інформаційна атака зацікавленої сторони, оскільки Демчишин виступив за зниження ставок оплати енергії за «зеленим тарифом». 

Згодом вже в червні 2015 року були прийняті зміни до закону «Про електроенергетику» яким хоча і зменшувався тариф по майже всіх видах зеленої енергії, але встановлювалися гарантії існування пільгового тарифу до 1 січня 2030 року.

Відзначимо, що згідно даних реєстру нерухомого майна Станіслав Кругляков лише в 2016 році набув у власність низку елітної нерухомості в Одесі поблизу моря в престижному районі Фонтанської дороги. Чотири квартири площею близько від 140 до 300 кв.м. по вул. Фонтанська дорога 153/16, п’ять кварти площею близько 150 кв. м. по вул. Фонтанська дорога 153/13.

Інвестор з кредитом в «Ощадбанку»

Потужний іноземний інвестор ТОВ «ЛНК» не обійшовся без кредиту і у вересні 2013 року йому було відкрито кредитну лінію у 1 млн. 161 тис. євро в державному банку «Ощадбанк». Термін погашення – травень 2017 року. 

З 2011 року до цього часу введено в роботу п’ять об’єктів по добуванню біогазу та виробництво з нього енергії в Україні.

Кримінальна складова діяльності на вже реалізованому об’єкті

У липні 2016 року головне управління національної поліції в Миколаївській області відкрило кримінальне провадження за фактом зловживання посадовим становищем службових осіб ТОВ ЛНК. Так за версією слідства з жовтня 2015 по травень 2016 року на підставі завідомо підроблених документів ПАТ Миколаївобленерго товариство продало енергію дорожче на 7 млн. грн. Згодом дані кошти були переведені на суб’єкти господарювання з ознаками фіктивності.

В самій ТОВ ЛНК хід розслідування та причини кримінальної справи коментувати відмовилися.

Проблеми з виплатами

Хоча на наш запит компанія ТОВ «ЛНК» стверджує, що проблем з виконанням договірних умов на взятих об’єктах немає, однак конфліктні ситуації таки є.

Так, наприклад, компанія з Київської області ТОВ «Десна-2» яка уклала договір з ТОВ «ЛНК» на дегазацію полігону ТПВ м. Бровари , згідно з яким «ЛНК» отримує право на використання полігону, а за це обіцяє 15% від чистого прибутку, після покриття витрат на самоокупність проведених робіт та встановлення обладнання. Договір було укладено ще у 2012 році, з серпня 2014 року почалося виробництво електроенергії, на кінець 2016 року «Десна-2» все ще не отримала жодної копійки за використання полігону. (Листи ТОВ Десна-2 до ТОВ ЛНК є в розпорядженні видання – ред.)

ТОВ «ЛНК» невиплату коштів пояснює тим, що згідно договору має почати виплачувати гроші лише після того, як повністю поверне вкладені інвестиції.

Як голосували депутатські фракції за передачу полігону?

ПВД – 6 голосів, ВО Свобода – 5 голосів, Батьківщина – 6 (разом з міським головою), БПП – 5 голосів (разом з секретарем міської раи), ВО Черкащани – 4 голоси, Укроп – 2 голоси, Радикальна партія – 3 голоси, Самопоміч – 1 голос. 

Результати поіменного голосування за передачу полігону на 30 років ТОВ ЛНК
Витяг з реєстру штату Флорида

Останні новини