Депутатам облради пропонують визнати концесію недоцільною
Депутатам Черкаської обласної ради пропонують визнати концесійний інвестпроект для обласного онкодиспансеру недоцільним.
Про це йдеться в проекті рішення щодо недоцільності державно-приватного партнерства з ТОВ “Хелскер Солюшн”.
Проект рішення про відмову у концесії підготовлено виконавчим апаратом облради на основі аналізу техніко-економічного обгрунтування запропонованого концесіонером. Результати аналізу пропозиції були викладені у спеціальному висновку. (повний текст висновку можна прочитати за цим посиланням)
Нагадаємо, що сучасний лінійний прискорювач необхідний Черкаському обласному онкологічному диспансеру для ефективнішого здійснення радіотерапії хворих. Для закупівлі дороговартісного обладнання розглядається можливість лізингу (кредит) або ж концесії.
Згідно технічного обгрунтування концесіонер передбачає встановлення двох лінійних прискорювачів та іншого супутнього обладнання необхідного для здійснення променевої терапії, модифікацію бункерів, навчання медичного персоналу. Реалізація проекту розрахована на 15 років (2022-2036 роки). За час реалізації проекту заплановано отримати доходу 104,57 млн. євро, при цьому щорічно дохід зростає. Оплата наданих медичних послуг має здійснюватися НСЗУ. Заявлена вартість проекту складає 13,97 млн. євро. З них 7,8 млн. планується вкласти на початку роботи, ще 6,2 млн. буде реінвестовано з отриманих доходів від надання послуг радіологічного лікування. Докладна фінансова модель концесіонера.
Застереження на основі яких було надано висновок про відмову у державно-приватному партнерстві:
Власний істотний капітал ТОВ “Хелскер Солюшн” становить лише 167 тис. грн. Концесіонер декларує готовність вкласти на початковому етапі 2,33 млн. євро власних коштів та 5,45 млн. євро кредитних коштів з відсотковою ставкою 4,59% річних на десять років. При цьому концесіонер не надав підтвердження на можливість відкриття такої кредитної лінії.
Концесіонер припустив, що кошти отримані за послугу з радіологічного лікування за державною програмою медичних гарантій повністю покриють заплановану приватним партнером вартість лікування хворого. Такі висновки є абсолютно непідтвердженими. Стартова ціна за послугу заявлена у ТЕО концесіонера складає 82,5 тис. грн., тоді як ціна НСЗУ на такий вид послуги складає 54,7 тис. грн. Заявлений дохід у 2022 році запланований концесіонером у 4,29 млн. євро. - це 141,7 млн. грн. або 86% загального обсягу коштів які отримує диспансер від НСЗУ на всі пакети медпослуг у 2021 році.
При наявності ризиків, буде здійснюватися їх оцінка та розподіл між партнерами. Наприклад, одним з ризиків може бути зростання ставок по кредиту, концесіонер передбачає взяття державним партнером частини ризику на себе. Таким чином, передбачається залучення коштів державного партнера, тобто, коштів обласного бюджету, розмір яких взагалі не визначено та у фінансовій моделі не обраховано.
Визначення технічних характеристик медичного обладнання буде здійснюватися вже після укладення договору концесії. Після реалізації проекту залишення онкодиспансеру обладнання для самостійного використання не передбачається.
Фактично концесіонер планує виступити підрядником онкодиспансеру у наданні медичної послуги радіологічного лікування. А державним партнером з обласного бюджету має бути сплачено розмір коштів визначений концесіонером які недоотримані від НСЗУ за програмою медичних гарантій.
Відтак заявка концесіонера про зниження економічних витрат на надання послуги є необгрунтованою. Навпаки, вже зараз вартість послуги концесіонера є суттєво вищою, а довгостроковий аналіз дохідної частини наданого проекту свідчить про зростання валових витрат.
Відзначимо, фірма ТОВ “Хелскер Солюшн” зареєстрована в грудні минулого року громадянином Албанії, в арештованій квартирі яка належить ресторатору з Оболоні Віталію Саверченку. До середини лютого цього року директором фірми значився Олександр Квіташвілі (найімовірніше міністр охорони здоров'я України часів Президента Петра Порошенка).
Нагадаємо, народний депутат від “Слуги народу”, голова профільного “медичного” комітету Верховної Ради Михайло Радуцький свого часу пропонував знову призначити міністром охорони здоров'я Олександра Квіташвілі.
Як відомо, Михайло Радуцький лобіює масове поиширення концесії у сфері охорони здоров'я.