ДБР провела обшуки в Черкасах через знищення СПК

Державне Бюро Рослідувань провело низку обшуків, в посадовців з сфери охорони здоров'я регіону, через знищення повноцінного функціонування станції переливання крові. 

З грудня минулого року, ДБР розслідує провадження за фактом зловживання службовим становищем (ч. 2 ст. 364 ККУ) посадовцями Міністерства охорони здоров'я, органів державної влади та місцевого самоврядування.

Зокрема, слідчими досліджується питання діяльності СПК по кількох регіонах країни на предмет заготівлі препаратів з крові їх можлива реалізація за заниженими цінами приватним суб'єктам господарювання. В ході розслідування встановлено, що службові особи ряду СПК діють в інтересах третіх осіб, зокрема групи компаній Біофарма.

В Черкасах схему реалізували на базі місцевого СПК — Комунальне підприємство “Черкаська обласна станція переливання крові обласної ради”. Встановлено, що службові особи групи компаній “Біофарма” діючи спільно з посадовцями управління майном облради, членами комісії з охорони здоров'я облради, управлінь та відділів апарату Черкаської ОДА, з метою заволодіння бюджетними коштами у вигляді закупівлі донорської крові, компонентів крові за явно завищеними цінами, організували злочинну схему, направлену на фактичне припинення діяльності СПК.

Так в березні 2018 року головний лікар СПК Микола Клімов звернувся до обласної ради з проханням надати дозвіл на передачу в оренду ТОВ “Черкаси-Плазма” майнового комплексу СПК по вул. Гоголя 242, загальною площею 1800 кв. м. В квітні, трудовий колектив СПК звернувся до обласної ради з офіційним запереченням про передачу комплексу в оренду.

Натомість, Управління охорони здоров'я Черкаської ОДА повідомило про підтримання клопотання директора СПК щодо передачі комплексу в оренду. В обгрунтування наводилися аргументи щодо можливого отримання приватних інвестицій в розмірі 3 млн. дол. на модернізацію, а також гарантування інвестором забезпечення мешканців області якісними компонентами крові вчасно та в необхідній кількості.

20 квітня 2018 року на сесії Черкаської обласної ради тоді ще директор СПК Микола Клімов, разом з працівниками протестували проти передачі в оренду закладу. Однак депутати більшістю голосів (“за” проголосувало 46 депутатів) надали дозвіл на передачу в оренду майнового комплексу. Голоси за таке рішення дали фракції БПП, ВО Черкащани, ВО Батьківщина, Відродження, Уроп, Радикальна партія, партія Ветеранів Афганістану (поіменне голосування можна переглянути за посиланням).

На фото керівник управління охорони здоров'я Черкаської ОДА Михайло Лобас, на задньому фоні екс-губернатор Юрій Ткаченко та на той час голова облради Олександр Вельбівець. Саме Юрій Ткаченко активно просував передачу в оренду СПК.

У вересні 2018 року вже новий в.о. директора СПК уклав договір оренди майнового комплексу з ТОВ “Черкаси-Плазма” на 10 років. Орендна плата складає 131 тис. грн. на місяць за 1800 кв. м. площі в центрі обласного центру.

При цьому комунальне СПК є діючим, входить до структури управління охорони здоровя Черкаської ОДА. Однак фактично статутної діяльності не здійснює, що призвело до завищення видатків державного бюджету на закупівлю компонентів з крові. Зокрема, під час повноцінної роботи СПК, до передачі в оренду, в 2018 році середня вартість 1 літра компонентів з крові фактично складала 1979 грн., то в 2019 запланована середня вартість 1 літра компонентів для бюджетних витрат складе вже 4357 грн.

Після передачі СПК в оренду комунальні заклади області почали активно купувати компоненти з крові в компаній афілійованих до групи “Біофарма” - ТОВ “Черкаси-Плазма” та ТОВ “Сумський обласний центр крові”. Ми проаналізували закупівлі, інформація по яких наявна в системі “Прозоро” та визначили середню вартість компонентів з крові.

Дані по ТОВ “Сумський обласний центр крові” (угоди укладені в грудні 2018, крім одної укладеної в січні 2019)

Загальна вартість договорів 3,286 млн. грн.

Еритроцити, збіднені на лейкоцити у додатковому розчині всього в угодах передбачена закупівля 181 літри на загальну вартість 804070 грн. Середня вартість літра складає 4442 грн.

Тромбоцити, аферез 4*10 збіднені лейкоцитами, всього в угодах передбачена закупівля 244 доз на суму 577560 грн. Середня вартість однієї дози складає 2367 грн.

Тромбоцити, аферез 2*10 збіднені лейкоцитами, всього в угодах передбачена закупівля 355 доз на суму 1902600 грн. Середня вартість однієї дози складає 5359 грн.

До прикладу, Сумська обласна клінічна лікарня, в березні цього року, уклала договір на поставку компонентів з крові від КЗ "Харківський обласний центр крові" за значно нищими цінами. 

Дані по ТОВ “Черкаси-Плазма” (всі угоди укладені в 2019 році)

Загальна вартість договорів 6,514 млн. грн.

Еритроцити, збіднені на лейкоцити у додатковому розчині, всього в угодах передбачена закупівля 620,5 літрів на суму в 2710310 грн. Середня вартість літра складає 4368 грн.

Тромбоцити, аферез 4*10 збіднені лейкоцитами, всього в угодах передбачена закупівля 350 доз на суму 956750 грн. Середня вартість однієї дози складає 2734 грн.

Тромбоцити, аферез 2*10 збіднені лейкоцитами, всього в угодах передбачена зкупівля 570 доз на суму 1138520 грн. Середня вартість однієї дози складає 1997 грн.

Плазма лейкофільтрована, всього в угодах передбачена закупівля 382 літрів на суму 1637960 грн. Середня вартість літра складає 4288 грн.

Еритроцити відмиті, всього в угодах передбачена закупівлю 15 літрів на суму 70950 грн. Середня вартість літра складає 4730 грн.

На початку червня слідчі ДБР провели обшуки за місцем проживання посадовців та в комплексі орендованому ТОВ “Черкаси-Плазма” по вул. Гоголя 242.

Так, було проведено обшук за місцем проживання депутата облради, голови постійної депутатської комісії з питань охорони здоров'я Черкаської обласної ради, директора Черкаського обласного онкологічного диспансеру Віктора Парамонова.

Віктор Парамонов у березні цього року був перепризначений обласною радою на посаду директора Черкаського обласного онкологічного диспансеру. Саме цей медзаклад є одним з головних споживачів продукції з компонентів крові. 

Окрім документів, що стосуються діяльності ТОВ “Біофарма” в нього було вилучено значні готівкові кошти: 52790 фунтів стерлінгів, 27000 доларів США, 20600 євро, 1095500 грн. На кошти та вилучену документацію було накладено арешт. Зокрема накладення арешту на грошові кошти мотивувалося тим, що сума вилучених коштів значно перевищує офіційно задекларовані депутатом.

Також обшук було проведено за місцем проживання начальника департаменту охорони здоровя Черкаської ОДА Михайла Лобаса. Під час обшуку виявлено та вилучено рушницю марки Escort Magnum 430227, набої калібру 12 мм в кількості 40 штук, пістолет Enser-Sportwalter 04283 з 5 патронами.  

Відзначимо, що групу компаній "Біофарма" ЗМІ пов'язують бізнесменами Костянтином Єфименко та Василем Хмельницьким. 

Останні новини