Черкаська ТЕЦ гріла містян російським вугіллям

Черкаська ТЕЦ протягом 2017 року для власної господарської діяльності закупляла вугілля з Російської Федерації.

Закупівлі здійснювалися через українське ТОВ «Енерговуглеснаб» та Швейцарську ASSA Global TRADING AG. До того ж слідчі перевіряють реальне геологічне походження вугілля яке могло бути фактично видобуте на території непідконтрольних ЛНР-ДНР. 

Факти поставки, за офіційними даними, вугілля з Російської Федерації встановили слідчі Генеральної прокуратури України розслідуючи кримінальне провадження за ст. 364 ККУ (зловживання службовим становищем). Розслідування проводиться з березня 2017 року. Зокрема за фактом зловживання осіб міністерства енергетики та вугільної промисловості при формуванні тарифів з централізованого опалення та постачання гарячої води, в інтересах юридичних осіб приватного права. 

В ході розслідування за допомогою бази даних державної фіскальної служби встановлено, що протягом 2017 року з території РФ на адресу підприємств – ПАТ «Черкаське Хімволокно» (Черкаська ТЕЦ), ТОВ «Сумитеплоенерго» (Сумська ТЕЦ), ТОВ «Євро-Реконструкція» (Дарницька ТЕЦ), ТОВ Фірма «Технова» (Чернівгівська ТЕЦ) було поставлено вугілля на суму понад 3,2 млрд. грн. обємом 1,2 млн. тон. 

ТОВ «Енерговуглеснаб» виступало відповідальним за фінансове врегулювання при здійсненні імпорту вугілля для ТЕЦ, а розрахунок проводився через підприємство нерезидент ASSA Global TRADING AG.

В ході розслідування слідчі домоглися проведення геологічної експертизи зразків вугілля яке поставлялося, маючи підозру, що фактичним місцем видобування могли бути непідконтрольні території так званої ЛНР-ДНР. Експертизу було призначено у березні цього року, наразі її результати в ухвалах по справі не фігурують.
Разом з тим господарські відносини між ТОВ «Енерговуглеснаб» та ТЕЦ практично не відображені в системі закупівель «Прозоро», окрім одної закупівлі, яку здійснило ТОВ «Сумитеплоенерго» у березні 2017. Тоді сумські тепловики оприлюднили інформацію про закупівлю 80 тис. тон вугілля по 1730 грн. за тону. 

Якщо ж порахувати середню ціну вартості тони вугілля яка була поставлена на всі згадувані ТЕЦ протягом 2017 року, що фігурують в розслідуванні, то вона складе 2,666 грн. за тону (вже з доставкою на ТЕЦ). 

Також в ході розслідування встановлено, що ТОВ «Енерговуглеснаб» через різницю в транспортних послугах вивело щонайменше 50 млн. грн. В ході розслідування вже в 2018 році цей субєкт господарювання припинив фактичну фінансово господарську діяльність і в лютому 2018 року підприємство було перереєстроване на Дениса Петроченко. В ході його допиту він надав покази, що не має відношення до фінансово-господарської діяльності ТОВ «Енерговуглеснаб» та погодився на перереєстрацію підприємства за грошову винагороду в розмірі 1000 грн. На стадії активної господарської діяльності бенефеціаром ТОВ «Енерговуглеснаб» був Андрій Трубіцин.

Швейцарська компанія ASSA Global TRADING AG з якою розраховувався ТОВ «Енерговуглеснаб» за вугілля з РФ зареєстрована в містечку Баар (22 тис. населення), Кантона Цуг за адресою Цугерштрассе 32 на громадянина Швейцарії з пропискою в Базелі Christian Simon Frey та кіпріотку Natalia Antoniou з пропискою в Лімасолі. Вказана адреса реєстрації швейцарської компанії є місцем масової реєстрації різних компаній. 

Всі чотири ТЕЦ на які постачалося вугілля з РФ афілейовані з народним депутатом України 5-го скликання від блоку Наша Україна – Народна Самооборона Анатолієм Шкрібляком. Останній фігурував в липневому матеріалі програми «Схеми» як один з відвідувачів народного депутата від БПП Ігора Кононенка, якого називають куратором енергетичного сектору країни. До того ж Шкрібляк обирався за списком НУНС на парламентських виборах 2007 року, тоді політичний блок очолював нинішній Генеральний прокурор України Юрій Луценко. 

На фото Прочерку бізнесмен Анатолій Шкрібляк в квітні 2013 року на відкритті ТРЦ "Любава" в оточенні губернатора Сергія Тулуба та міського голови Сергія Одарича (Шкрібляк крайній зліва)

Довідково:

Черкаська ТЕЦ забезпечує централізоване опалення та водопостачання у 65% багатоквартирних будинків міста, працює як відокремлений підрозділ ПРАТ «Черкаське Хімволокно» (сам завод хімічного волокна не працює з 2008 року). У квітні 2001 року Фонд Держмайна передав в оренду майновий комплекс до 2050 року. 

Депутати міської ради різних скликань неодноразово піднімали питання більше в публічній площині про повернення Черкаської ТЕЦ в комунальну власність та обєднання з КП «Черкаситеплокомуненерго» відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Однак проекти звернень до вищого керівництва держави так і не були проголосовані. Останні спроби датуються 2015 роком та кінцем 2016 року. 

В свою чергу менеджмент ПРАТ «Черкаське хімволокно» публічно виступав проти передачі Черкаської ТЕЦ в комунальну власність. 

За даними господарської діяльності на кінець 2017 року – чистий збиток ПРАТ «Черкаське Хімволокно» склав майже 242 млн. грн. smida.gov.ua

 

Останні новини