Черкаси поглинули політичні інтриги

Верховна Рада на найближчому сесійному засіданні може прийняти законопроект, яким будуть призначені повторні вибори на всіх п’ятьох «проблемних» округах на 18 серпня. Голосуватимуть і в Канівському, і в Черкаському виборчих округах. Опозиція не в захваті — лідери скаржаться , що влада спеціально призначила вибори на період літніх відпусток, щоб зменшити явку виборців. Влада дивується: вимога про якнайскоріше призначення голосування лунає одночасно і від опозиції, і від ЄС. Зараз важко сказати, чи остаточне це визначення. Але є всі підстави вважати, що буде саме так.

 Напередодні виборів на черкаських округах доволі спокійно. У канівському 197-му стало зрозуміло, що Богдан Губський, скоріш за все, відмовиться від участі у виборах. Натомість опозиція обіцяє висунути, на їхню думку, переможця минулорічного голосування Леоніда Даценка. Однак з огляду на відсутність у нього коштів на передвиборну агітацію, цього разу його рейтинг може поступитися якомусь активному та небідному позапартійному бізнесмену. Хоча, за твердженням тієї ж опозиції, саме на цьому окрузі може бути висунутий голова Черкаської обласної адміністрації Сергій Тулуб. Для опозиції це означає серйозний конфлікт та боротьбу. Тулуб, що має і певний електоральний успіх, і ресурс (він раніше входив у топ найбагатших людей України), зможе скласти гідну конкуренцію опозиціонеру, минулорічна перемога якого, на думку аналітиків, була багато в чому обумовлена саме конфліктом між провладним кандидатом Віктором Коржем та Богданом Губським, що грали на одному провладному електоральному полі та розтягли поміж собою голоси. Нині ж усі добрі справи влади і всіх інших благодійників округу буде уособлювати Сергій Тулуб, що в цілому зможе перевісити настрої опозиційного електорату, та ще й на тлі явки, яка може виявитися рекордно низькою за всі роки.

 Ситуація в 194-му черкаському окрузі складніша. Фаворит минулорічних виборів Микола Булатецький за останні місяці, схоже, зміг посваритися з власною партійною організацією та зробити ряд кроків, що негативно вплинуть на його підтримку з боку виборців. Перш за все, це його несподіваний квітневий сюрприз із підтримкою звільненого колишнього Черкаського міського голови. Несподівана підтримка Одарича та відмова голосувати за його відставку, тоді як і центральне, й обласне керівництво «Батьківщини» прийняли однозначне рішення, могли поставити під сумнів подальше перебування Булатецького в лавах Об’єднаної опозиції. Однак, схоже, попри відкритий конфлікт партійне керівництво прийняло рішення не виключати палкого революціонера з лав партії. Принаймні, поки що відомо, що саме Булатецький буде висунутий на 194-му виборчому окрузі від Об’єднаної опозиції. «Незважаючи на окрему позицію Булатецького у питанні Одарича, — заявив днями голова обласної організації «Батьківщини» Анатолій Бондаренко, — Черкаська обласна організація партії «Батьківщина» не збиралася й не буде застосовувати до нього заходи партійного впливу». Бондаренко також підкреслив , що «Батьківщина» — демократична партія.

 Після звільнення Одарича з посади мера Черкас, яку навіть сам екс-голова вважав наслідком його конфлікту з олігархом та власником Черкаського «Азоту» Дмитром Фірташем та колишнім фаворитом влади на 194-му окрузі Валентиною Жуковською, вважалося, що Одарич стане балотуватися також по цьому округу на повторних виборах. Це могло серйозно вплинути на ситуацію: він, на думку соціологів, має доволі відчутну підтримку частини населення міста, що дало б йому істотні переваги над будь-яким кандидатом по округу, навіть опозиційним. А для тієї ж Жуковської означало програш виборів ще задовго до голосування. Аналітики припускали, що Одарич буде намагатися тиснути на Жуковську та Фірташа з допомогою опозиціонера Булатецького та погрожуючи висунутися по округу й остаточно зламати всі її сподівання.

Але тим часом у стінах Черкаської міської ради все частіше чути балачки про ймовірний конфлікт між Жуковською та міською владою, депутатським корпусом. Перш за все, не залишилися непоміченими чутки про те, що «Азот» намагається взяти під свій контроль владу у місті. За інформацією джерел, Жуковська, попри те, що наближені до неї люди вже отримали кілька «портфелів» у виконкомі — Валерій Герасименко, член виконкому та керуючий справами, і Борис Райков, член виконкому, — вимагає ще декілька ключових посад у виконкомі. А саме вона бажає бачити в департаменті ЖКГ, на керівних посадах у міських СУБах своїх людей. Це вихідці або з «Азоту», або з банку «Надра», тобто контрольовані нею люди. Крім того, за твердженням, вона вимагає також звільнення недавно поверненої в департамент фінансової політики Наталії Джуган з подальшим призначенням на її місце своєї людини. Причиною таких вимог дехто вважає те, що «Азот» та його власники образилися на нову міську владу за те, що та, на їхню думку, не виконала своїх обіцянок і не викупила у підприємства ті злощасні тролейбуси. Хоча важко знайти, крім виключно чуток, доказів причетності того самого Фірташа до останніх подій у місті. І тим більше — Жуковської. Інформацію про це поширював саме Одарич, намагаючись пояснити свою відставку саме конфліктом з «Азотом».

Але конфліктності ситуації додає ще цікавий випадок, що стався під час офіційного прийому в.о. міського голови Віктора Білоусова напередодні святкування Дня міста, що відбувся в ДК «Дружба народів», яке, як відомо, належить «Азоту». Валентина Жуковська попри заведену вже роками традицію взяла слово третьою, забравши мікрофона у голови обласної ради Валерія Черняка. Той, не дослухавши промови Жуковської, що, напевне, вважала себе за господарку свята, залишив зал. Цей факт не мав особливого розголосу — на той час сторони не бажали витягувати конфлікт назовні, але під час святкування Дня міста багато хто з черкащан помітив, що Валентини Жуковської було занадто багато, а інколи складалося враження, що всі святкові заходи проводить саме вона, і вона вже є першою особою Черкас. Цього тижня ситуацію вже почали обговорювати відкрито, і не виключено, що незабаром відносини між міською, обласною владами та «Азотом» з його власниками можуть серйозно зіпсуватися.

Одарич до 23 травня, дати, коли програв суд про законність свого звільнення, був налаштований на боротьбу по кількох напрямках відразу: і «заколотниками» в депутатському корпусі, Фірташем та підпорядкованими йому структурами, і Сергієм Тулубом. Через тиждень ситуація почала змінюватися. Метою Одарича була якщо не остаточна перемога та повернення власних позицій, то хоча б примушення Фірташа сісти за стіл переговорів. Що, напевне, і вдалося зробити. Без Михайла Бродського тут явно не обійшлося. Останній, після жвавих та доволі хамських дискусій, що вів в інтернеті з намірами захистити Сергія Одарича, на місяць зник і з віртуального світу, і з української політики. Подейкують навіть, що він поїхав перепочити на тривалий час до Ізраїлю. Але факт є фактом: градус протистояння між Одаричем та «Азотом» почав стрімко знижуватися. Інформаційна війна, що була розпочата Одаричем за допомогою газети «СпрАведливість» та телеканалу «Вікка», змінила пріоритети і відтепер зосереджена в основному на новій міській владі. Також зникла масова піар-продукція, спрямована проти колишнього міського голови. Відбулося ще декілька важливих та, на перший погляд, непомітних подій, серед яких слід виділити публічні заяви з боку Одарича про відмову від своєї участі у виборах на 194-му окрузі в Черкасах. Це може свідчити про якщо не остаточний, то встановлений паритет та домовленості між командою Фірташа та Одаричем: Одарич більше не буде заважати перемозі Жуковської на перевиборах.

Один із головних ініціаторів відсторонення Одарича від влади, депутат міської ради, редактор газети «Антена», що нині є радником Віктора Білоусова, минулого тижня висловив припущення про можливе досягнення домовленостей, мовляв, Одарич поступається своїми намірами стати нардепом, допомагає Жуковській у виборчій кампанії, а контрольований ним телеканал «Вікка» стає головним рупором агітації кандидатки. Натомість Фірташ якимось чином забезпечує повернення Одарича в крісло мера. Але станеться це вже після голосування. В.Воротнік сказав також, що ця ситуація не викликає захвату у депутатському корпусі. Зі слів радника міського голови можна зробити висновок про зростання невдоволення депутатів стосунками з «Азотом», який уже, напевне, вважає себе господарем Черкас. Хоча, на думку більшості депутатів, усе відбувається саме так.

Але які тоді перспективи Жуковської в разі залагодження конфлікту з Одаричем та виникнення протистояння між нею та владою в місті та області? Важко зробити однозначні висновки. Але, напевне, і виборців, і кандидатів можуть очікувати несподівані сюрпризи. Як із боку влади, так і опозиції. На проблемному окрузі можуть з’явитися зовсім інші кандидати, не обтяжені зайвим вантажем конфліктів та політичної заангажованості.

Проте на тлі розмов про досягнуті домовленості, з джерел, наближених до Жуковської та Одарича, стало відомо, що перша дала команду своєму штабу проробляти варіанти розпуску Черкаської міськради, другий — почав потихеньку формувати виборчий штаб. От яскрава ілюстрація їхньої взаємної довіри!

Підготував: Максим Продан

Останні новини