Андрій Бородай: "Я позиціоную Одарича-Бродського як ворогів народу, які штучно створюють дефіцит, вони не дозволяють інвестиціям зайти в місто"

Пропонуємо читачам другу частину ексклюзивного інтерв’ю з впливовим Черкаським бізнесменом Андрієм Бородаєм. Першу частину можна прочитати за цим посиланням.

І все ж повертаючися до мотивів, як так сталося що тоді Одарич був не проти віддати цю землю, а зараз вже інша позиція?

Насправді така ситуація не одна, - це не тільки зі мною. Ви ж знаєте ситуацію яка є з тролейбусами Азоту, коли по незрозумілих причинах купили тролейбуси для міста, Одарич пообіцяв викупити їх. Це було зроблено щоб обійти офіційний тендер, тому що в той момент він знаходився з компанією Порошенка в конфліктних відносинах і не хотів купляти українські тролейбуси. Він домовився що Азот проплатить тролейбуси, а він допоможе Валентні Жуковській пройти у депутати Верховної Ради. Після цього були куплені тролейбуси білоруського виробництва і по інформації яку ми не можемо підтвердити, але вона стовідсоткова – отримав визначений відкат коштів.

Ви не будете домовлятися з Одаричем-Бродським і будете відстоювати свою позицію в суді?

Так суд призначений на 19 грудня, але я маю намір звернутися до міської ради для підтвердження законності права власності на землю в суді. Тому що сьогодні немає ні одної підстави щоб піддавати сумніву право власності на цю землю.

На сьогодні всі кошти вимиваються з міста командою Одарича-Бродського. Мені прикро, що наприклад саму ідею викупу землі під Азотом – це запропонував я. Одарич вхопився за цю ідею, побіг десь знайшов Фірташа. Вони заплатили більше 100 млн. грн. Але неприємно те, що ці кошти рік провисіли на рахунках, Одарич зумисно не ремонтував дороги. Одаричу весь час говорили, давайте ж уже асфальтувати, а він говорив, - почекайте, давайте дочекаємося виборів. І перед самими виборами, за гроші міста він зробив собі піар акцію під вибори, за що ми всі за нього і благополучно проголосували, ну звичайно окрім мене.

Як починали будувати «Фонтан-сіті» громадські організації і екологічні виступали проти. Як зараз, ви не думаєте що знову у цій площині підніметься скандал і Одарич використає для маніпуляції громадською думкою невдоволення цих організацій?

Я не думаю, я впевнений в цьому що він буде намагатися це використати. Суть полягає в тому, що переважаюча більшість мешканців проти цього не виступали. Виступали деякі люди які реально займаються цим і на цьому пробують заробляти. От візьміть для прикладу прокурора Семенова, є питання до його компетенції. Він подає в суд на те, що вже було подано в суд і вже є рішення яке підтверджує законність наших прав на землю.

Яка позиція адміністрації та працівників Драматичного театру?

В нас немає ніяких протиріч, ми все обговорювали і це питання вже давно вирішено. Я з ними неодноразово зустрічався.

Якщо конфліктна ситуація буде загострюватися, не розглядаєте ви можливість продажу земельної ділянки структурам Одарича за реальну ціну?

Я сьогодні можу дати слово, що я докладу всіх сил, щоб Одарича в Черкасах не було. Я всі свої проекти доводив до кінця, ми однозначно доведемо його до логічного кінця, черкащани куплять там квартири і ми зробимо там найсучасніший супермаркет – це моя мрія і я її втілю в життя.

Ви багато на що впливаєте в місті, і більшість депутатів у міській раді налаштовані проти Одарича. Чи не дійде до імпічменту міському голові?

Мені важко прогнозувати, що буде, але скажу що не знайду з Одаричем спільної мови по одній причині – я не вірю цій людині, як і не вірю його хазяїну Михайлу Бродському. Якби цю людину цікавили дійсно якісь соціальні проекти, а не піар то він би це робив. Якби ця людина була доступна до суспільства – у нього б не було скільки ворогів. Те що сьогодні депутатський корпус не сприймає Одарича – це особиста заслуга Одарича. Ви ж подивіться – це ж люди які завжди з ним працювали і в рамках цієї роботи, всі ці люди були поетапно обмануті. І коли вже рівень його обману зашкалив за більшість, більшість почала його ігнорувати. Мене тішить, що люди обєдналися проти негідника, взяли владу і почали керувати містом. Не може управляти містом хазяїн міського голови, не може управляти кишеньковий прокурор.

Не повязуєте цю ситуацію з скандалом з виділенням землі під будівництво котеджів на колишньому військовому полігоні?

Та всім зрозуміло, що це замовлення і хто його робить. Моя основна позиція така, що не повинно бути дефіциту влади і не повинно бути дефіциту землі у черкащан в Черкасах. Всі землі які є мають експлуатуватися і приносити економічний ефект і якщо хтось може їх ефективно експлуатувати то треба лише допомогти – бо це робочі місця, соціальні проекти.

Я сьогодні позиціоную Одарича, Бродського, Семенова як ворогів народу, які штучно створюють дефіцит, вони не дозволяють інвестиціям зайти в місто. За словами Бродського, Семенов – це його кишеньковий прокурор.

Я ще раз хочу звернутися до прокурора області Юрія Шеремета, щоб він звернув увагу на тих хто його оточує, щоб дав правову оцінку їх діяльності зокрема і прокурору Семенову.

Повертаючись до питання ТЕЦ і відключення електроенергії.

Зараз іде відключення світла, є неофіційна інформація щодо всього цього і справжніх причин і мотивів. У зв’язку з тим, що уряд намагається отримати кредити від МВФ і країн Заходу, звичайно що вони виставляють вимоги по гарантіях. Тому уряд хоче злити фактично нашу енергосистему незалежно від форм власності західним кампаніям.

А наші олігархи погодяться віддати таку дійну корову?

Пояснюю чому, щоб відновити економіку країни, потрібні колосальні вливання коштів. Вони вимагають підняття тарифів, щоб підприємство було прибутковим, воно має працювати ефективно. Уряд не може проголосувати за такі речі як різке підняття тарифів, тому скоріше за все вони віддадуть систему компаніям яким жителі не зможуть нічого пред’явити. Вони просто піднімуть тарифи і все. Тому нинішні акціонери обленерго – фактично це клани і олігархи, що мають контрольні пакети, сьогодні по максимуму намагаються вимити із системи ресурси і гроші. Всі обленерго вимивають гроші по максимуму, щоб обнуленими продати, грубо кажучи.

Який спосіб вимивання?

Вони просто оплачують витрати по максимуму – це один крок, і другий крок – це перехід в інший бізнес. Сьогодні ми спостерігаємо картину, коли акціонери «Черкасиобленерго» намагаються захопити водоканали, - це відбувається в Умані, Смілі вже підходять до КП «Черкасиводоканала».

Поясніть будь-ласка суть захоплення?

Якщо буде продана енергосистема, їм потрібно десь і за щось існувати. Для цього вони захоплюють водоканали. Вони ставлять своїх начальників, заводять свою адміністрацію. Водоканали це підприємства яким Київ встановлює тарифи, коли піднімається ціна, водоканал подає заявку, що він не справляється – собівартість постачання води вища ніж надходження по тарифам. Поки уряд приймає рішення, в цей період ростуть борги водоканалів. От по прикладу Черкас, у водоканалу виросли борги перед обленерго і Азотом. Коли держава прийняла рішення підняти тарифи і дозволила водоканалу, виникла різниця в тарифах, держава дозволила списати ці борги через енергетичні підприємства. Тобто схема заліку виглядає так – водоканал має погодити з обленерго, а обленерго має ці гроші передати в енергоринок в рахунок своїх платежів.

Сьогодні розглядається залік водоканалу перед Азотом, Азот винен обленерго, а обленерго має розрахуватися з енергоринком, або з бюджетом. Звичайно що обленерго не хоче приймати залік через Азот. Азот це комерційна структура при заліку якого можна отримати бонус, тому представники обленерго упираються.

Чому вони не хочуть це робити? Якщо вони заберуть у Азота борг перед водоканалом і не зроблять залік з державою, вони зможуть спробувати встановити свого керівника і взяти в концесію водоканал і фактично оперувати коштами водоканалу.

Є бажання взяти в концесію водоканал і в Одарича з Бродським і в цілого ряду акціонерів обленерго. Мені цікава позиція губернатора, в якому напрямку він буде діяти. Його завдання врятувати комунальне підприємство, але якщо проігнорує і стане на бік наших корумпованих друзів типу Одарича-Бродського чи ще когось то це буде прикро.

Бажання Одарича забрати в концесію водоканал – очевидне. Мене насторожує оця цепочка відносин Одарич-Бродський-Казарян-Ткаченко.

Якщо Ви вже знаєте ситуація яка зараз складається, поясніть що сталося з керівництвом водоканалу у Смілі?

По Смілі вийшла наступна ситуація – вони (обленерго) зробили вигляд, що можуть провести залік, але для цього поставили свого управляючого. А коли поставили – припинили проводити заліки і почали платити живі гроші в обленерго. В нас же, топ-менеджери намагаються перекупити борг водоканалу перед Азотом і тримати ситуацію на контролі і не провести залік з державою щоб поставити адміністрацію свою у водоканал.

Скандальною і дискусійною залишається тема по азотівських тролейбусах, в чому тут інтерес міського голови?

Сьогодні коли почали налагоджуватися відносини з Азотом і представники серед депутатів є, ведуться постійні переговори. Азот просить купити ці тролейбуси, але по нашій інформації Одарич отримав відкат, виходить так, що місто має заплатити за ці тролейбуси з врахуванням цього відкату. Тому вимога така – суму відкату як мінімум 3 млн. грн. ми прибираємо.

Закон же говорить про відкриття і проведення прозорого тендеру. От ходять плітки, що тендер хочуть зробити під азотівські тролейбуси – це не правда. Прописуються умови відкритого тендеру, для всіх учасників ринку. Азот ніхто не може викреслити з тендеру. Я мав розмову із Віталієм Скляровим (гендиректор Азоту ред. ) і губернатором і секретарем міської ради, керівниками фракцій на цю тему – якщо нам вийде вирішити це питання добре, але все має бути в рамках закону, над цим працюють спеціалісти.

Окреме питання це співпраця комунальних підприємств і Азоту. На підприємстві щорічно проводяться роботи по будівництву, реконструкціях і таке подібне на суму до 200 млн. грн. щорічно. Ми просимо запустити туди наші комунальні підприємства з ціллю заробити гроші і за ці гроші купили б тролейбуси. Але вирішення конфлікту не потрібне Одаричу бо він не має свого особистого інтересу і звичайно він буде противитися.

Щодо ваших політичних перспектив і вашої участі у публічній політиці, не плануєте переходити в політичну площину?

Ні не планую. Я ніколи до цього не прагнув. Я завжди говорив, що зараз я спілкуюся з 60 депутатами, а так буду з 59-ма. Я не бачу сенсу. І якщо вже сказати прямо то не можна говорити, що я так вже впливаю, я просто висловлюю свою думку, - а прийняти її до уваги чи відкинути, в будь-якому випадку вирішують депутати, посадовці, тощо. Нажаль в Сергія Одарича такого немає, в нього є його думка і Бродського і вона не підлягає сумніву.

Стосовно ТЕЦ і питання передання її в комунальну власність, яка зараз ситуація?

Що стосується ТЕЦ і Шкрібляка – на сьогодні ситуація така, все покрито мраком.

В чому інтерес Одарича?

Ситуація дуже схожа як і у нас по «Фонтан-сіті», насправді Одарич не хотів ТЕЦ переводити в комунальну власність. Він створив проблему, щоб вивести на переговори Шкрібляка. Після вдалих для себе переговорів Одарич вже виступив з ініціативою КП «Черкаситеплокомуненерго» передати також в оренду.

Я не хочу робити особливих закидів в бік Шкрібляка, але ту формулу яку вони намалювали – це Одарич-Бродський та власник ТЕЦ – мені вона неприємна і думаю мало кому вона буде приємна з простих містян якщо вони про неї дізнаються.

Поясню, до останнього моменту вугілля яке йде на ТЕЦ закуплялося через англійську офшорну компанію, сертифікати цього вугілля російські. Ціна в Росії на це вугілля – 69 доларів за тону, ТЕЦ платила 79 доларів через офшорну компанію. По факту - це російське вугілля, платежі йшли на англійський офшор. Якщо подивитися на об’єми вугілля яке купувалося – це як мінімум 27 тис. тон вугілля. Різниця в ціні близько 300 тис. доларів. Тобто вартість виробленого тепла ТЕЦ збільшується за рахунок відмивання коштів і це лише один приклад.

Вони виробляють тепло і електроенергію. При цьому ТЕЦ періодично робить платежі на Черкаські Мавпи. У випадку якихось скандалів, вирішення питань закінчується платежем на Черкаські мавпи і так було не лише з ТЕЦ.

А як вони проводять ці платежі?

Ну це подається як благодійна допомога. От мені Бродський розповідав, що він дуже любить дітей. Я розумію що ти любиш дітей, ти на 2 тис. доларів купив футбольних та баскетбольних м’ячів, організував секцію і туди надходять мільйони доларів, я не помиляюся в цифрах. Фактично під егідою благодійності йде відмивання грошей. Це я не просто так говорю, це завдання товаришу Семенову чим насправді має займатися прокурор і ті відповіді які він має дати нашим черкащанам та громадськості.

Якби ТЕЦ була в комунальній власності нам би легше було достукатися не в якісь там компанії. Хотілося б підняти питання чим мав би займатися мер. ТЕЦ окрім тепла виробляє електроенергію, вона йде в енергоринок, потім надається обленерго який вже нам її продає і у нас водоканал має величезний борг перед обленерго.

Зараз актуальним є питання повернення до адресних поставок, тобто якщо ми в Черкасах платимо за виробництво електроенергії, то чому ми її маємо викупати через транзити дорожче?

Мер не повинен на цьому заробляти, він повинен з цим боротися. А виходить так, що навпаки з міста все витягує, вимиває оборотні ресурси.

У нас так прийнято, що не допомогти вирішити те чи інше питання, а створити проблему і потім її вирішувати. Саме це ми зараз спостерігаємо з боку Одарича.

Чи пропонували вже вам «рішить» проблему?

З боку прокуратури такого не було. Бродський і Одарич говорили прямим текстом. Але вони не говорять про реальну компенсацію, їм треба так викупить щоб потім самим з гарною маржою передати чи продати. Мене це звичайно що не влаштовує. Тому роботи незаслужені подарунки тим хто заважає не будемо. 

Ви ж знаєте як Бродський завжди добивався своїх посад? Йому просто щось давали, щоб він не гавкав і не гадив такий підхід і в мера.