Андрій Бородай шефу Одарича: "Михайло, ти про мене не будеш брехати, а я про тебе не говоритиму правди" (Ексклюзивне інтерв'ю, частина 1)

Пропонуємо читачам інтерв’ю з досить відомою в бізнесових та політичних колах Черкас та Черкащини людиною, бізнесменом, який не веде активної публічної діяльності однак є досить впливовим гравцем та впливає на вирішення багатьох питань в обласному центрі. Це Андрій Дмитрович Бородай, власник кількох підприємств. Хоча сам герой нашого сьогоднішнього інтерв’ю і спростовує свій особливий вплив, говорячи що він лише висловлює свої думки та пропозиції на користь ефективного розвитку міста, все ж по факту залишається одним із ключових гравців у прийняття ключових рішень.

Зазвичай не особливо публічний бізнесмен, який спілкується з бізнесовою та політичною елітою Черкащини і не тільки, погодився дати інтерв’ю нашому виданню у зв’язку з питанням майбутнього будівництва на місці котловану ТРЦ «Фонтан-сіті» за Драмтеатром.

Нагадаємо, що нещодавно Черкаська обласна прокуратура предметно зацікавилася незавершеним будівництвом та заявила про прагнення повернути земельну ділянку у міську власність.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ПРОКУРАТУРА ВТРУТИЛАСЯ У "ХЛІБНУ" СПРАВУ

Андрій Дмитрович розповів про реальні прагнення таких дій прокуратури та хто за ними стоїть. Разом з тим повідомив і багато цікавої інформації з інших сфер життя міста.

Днями знову постало питання майбутнього незавершеного будівництва за будівлею Драматичного театру яке належить Вашим бізнес-структурам, прокуратура має намір повернути земельну ділянку у власність міської ради. Як Ви гадаєте, з чим пов’язане таке зацікавлення після стількох років від початку будівництва?

Хочу розпочати з того, що я сам не люблю кляузників, бо кляузники, як правило, атакують таких як я. Не дуже приємно відчувати себе у ситуації, де треба за щось виправдовуватися, коли ти ні в чому не винен. І тут в цій ситуації, що склалася далеко не остання роль міського голови.

У нас життєві відносини з Сергієм Одаричем склалися давно, ще до того моменту коли він збирався стати мером. Мене з ним познайомили, одразу почали виставляти умови і ми не знайшли спільної мови. Тому відносини і були, якісь моменти ми проходили, вирішували питання, я приймав активну участь завжди і в роботі міської ради і виконкому.

Які у вас були відносини з Одаричем, господарські, він же був прихильником будівництва ТРЦ «Фонтан-сіті». Зараз яка ситуація, Ви вважаєте це його ініціатива підняти це питання знову?

Справа в тому, що Одаричу передусім треба дати характеристику – людина в якої немає друзів, він постійно щоб не робив, всеодно перекручує на свій лад, створює проблеми, а потім підсилає своїх агентів щоб ці проблеми вирішувати. І починається виставляння різних умов – так постійно було і по скверу.

Коли я вже зрозумів цю технологію Бродського і Одарича, ми домовилися зразу з Бродським.

На фото Михайло Бродський, соратник мера Черкас Сергія Одарича. 

Я зробив йому таку пропозицію – «ти про мене не будеш брехати, а я про тебе не буду говорити правду». З цими товаришами – це саме в десятку як кажуть. Тому що завжди щоб не проходило, найменший фінансовий поток вони вже там, вони хочуть очолити процес.

Повертаючись до предмету розмови, в якому зараз статусі ділянка, кому вона належить і які у вас були плани по її подальшій долі, продажу чи будівництву?

Спочатку підприємство «Бізнес-гранд» яке займається роздрібною торгівлею і дистрибуцією подало заяву відвести земельну ділянку для того щоб побудувати ТРЦ, загальною площею 21 тис. кв. метрів, вартістю 20 млн. долл. Погодили з мерією, з міською радою, подали заявку, пройшли сесію.

Рекомендація Одарича була зробити по аналогу «Мандарин-плаза» в Києві, двохповерховий паркінг. Ми дослухалися і включили це в проект. Був створений проект ціною 400 тис. долл. на той час і почали будівництво. Я і зараз впевнений, що підземний паркінг це дуже правильно і він потрібний. Але у зв’язку з тим, що Одарич ніби дав добро, а з іншого боку піджимав і намагався зробити так щоб я їм продав цей проект. Одарич говорив, що давай викупимо в тебе, і Бродський приїжав по цьому питанню. Але що таке повернути місту? Це я передаю, а Одарич з Бродським вже іншому підприємству передадуть це робити. Тобто це однозначно був віджим на взятки, тому я не погодився.

На зорі свого мерства, якщо Ви пам’ятаєте, Одарич кричав що треба повернути у власність міста Черкаську ТЕЦ. Як виглядає робота ТЕЦ – вона закамуфльована під ряд юридичних кампаній, по простому якщо сказати і як є насправді то ТЕЦ була передана в оренду товаришу Шкрібляку, він виробляє тепло і електроенергію. Тепло продає місту, електроенергію продає на енергоринок. У власності Шкрібляка знаходилося підприємство Черкаська трикотажна фабрика, яка була реконструйована проектом в ТРЦ Любава. І це було все паралельно – з одного боку мені заважали реалізовувати проект, з іншої – лобіювався проект ТРЦ Любава.

Виходить з самого початку Одарич гальмував реальне будівництво «Фонтан-сіті»?

Фактично так і є. Одарич бігав до губернатора тоді ще Сергія Тулуба. Щоб скомпрометувати мене. Скажу, що Тулуб віднісся до цього дуже прохолодно. І оскільки все що було пов’язано з проектом на «Фонтан-сіті» було фактично втілено в Любаві, то не було сенсу будувати такий же торговий центр поруч.

То виходить основна проблема не в кризі 2008 року?

Ну не можна так сказати, звичайно що була проблема і в кризі, але якби не заважали, то будівництво було б уже завершено, незважаючи на кризу. Коли вже була побудована Любава, довелося змінювати концепцію. Зараз прийнято рішення про будівництво сучасного житлового комплексу з комерційними офісними приміщеннями.

Які відносини у Вас з фірмою «Набережний квартал», як ви передаєте землю, чи продаєте?

Коли почалася криза, «Бізнес-гранд» як структура яка працює з кредитами потрапила у складну ситуацію. Щоб не ламати ці проекти, було прийнято рішення створити нове підприємство, ми переоформили землю на підприємство «Фонтан-сіті» і постало питання отримання права власності на землю, ми фактично викупили цю землю. На сьогоднішній день «Фонтан-сіті» не веде ніякої господарської діяльності і створене виключно для інвестиційного проекту. Земля викуплена в повному об’ємі, власник землі «Фонтан-сіті», уставний фонд підприємства більше 20 млн. грн., в котловані проведено ряд робіт.

Сьогодні «Фонтан-Сіті» залучає інвестора в обличчі «Набережного кварталу». Планується так – «Фонтан-сіті» замовник – «Набережний квартал» генеральний підрядник. І там також буде створений кооператив співвласників. Спочатку «Набережний квартал» фінансує початкове будівництво – це мінус 1 і 2 поверхи, після цього люди які бажають придбати квартири також інвестують.

Ми фактично дозволяємо будувати на нашій землі, вони будують 12-поверховий, 4-секційний будинок з двома підземними паркінгами. Нам у власність буде передана визначена кількість квадратних метрів для розміщення продуктового супермаркету і комерційної діяльності.

Проект унікальний і можу сказати, що в Черкасах до цього такого проекту не було. Унікальність в тому, що розміщення двору буде на другому поверсі, на даху магазину, пропускна система, лавочки дитячі площадки. Проект ексклюзивний. 

Ви вважаєте, що ці перешкоди і зацікавленість з боку прокуратури організувала команда Одарича?

З Одаричем нема сенсу говорити, оскільки він є менеджером Бродського він не приймає самостійних рішень ні в розвитку нашого міста ні в чому без погодження з Бродським. Тому ми дуже тісно на цьому зав’язані. Всі питання які мають право на життя, в будь-якому випадку обговорюються саме з товаришем Михайлом. Тому ми неодноразово з ним зустрічалися і в рамках розвитку міста і формування виконкому, обговорювали з Бродським в тому числі. Взаєморозуміння фактично ніколи не знаходили, - бо нас не влаштовує позиція тих людей які системно вимивають кошти і ресурси з нашого міста.

Вони мають вплив на прокуратуру?

Насправді прокуратура вже займалася цим питанням, ми пройшли цілий ряд перевірок на протязі місяців. Мало того, перевірки були проведені в проектній організації – «Черкасицивільпроект», була піднята вся документація, була перевірка по оцінщикам землі, по рішенням виконкому. Ці постійні перевірки були реалізовані з одною ціллю – ціллю шантажа. Я принципово ігнорував ці речі і зайняв принципову позицію.

Зараз ситуація знову повторюється?

Оскільки Одарич і прокуратура заявляють що земля коштує 1млн. 200 тис. грн. то хочу відзначити, що земля коштує не цю суму, а ту – скільки за неї заплатили, за скільки вона обійшлася власнику. Ціна формувалася так – крім землі існує ще цілий ряд проведених робіт, це кошти на проектну документацію, отримані дозволи, експертизи.

Яка ціна на сьогодні цього об’єкта?

Я можу сказати, в цей об’єкт було вкладено більше 3 млн. доларів. Неодноразово і Одарич і Бродський зверталися до мене по викупу цього об’єкту. Я їм сказав, офіційно уставний фонд підприємства – 20 млн. грн., тому якщо Ви хочете, можете корпоративні права викупити.

Коли вони з мене намагалися вибити гроші, я сказав, що взяток не дам. Але я пішов на зустріч і для міста зробив внесок – зокрема було встановлено фонтан за обласною адміністрацією, ми витратили 120 тис. доларів. І зробили ще скульптуру русалки у парку 50-ччя.

Мене Бродський ще попереджав, що будуть якісь моменти. Зараз зявилися їх кишенькові прокурори, заступник обласного прокурора Семенов Вадим Вячеславович. Він недавно на Черкащині, працював в Севастополі, зараз перебрався сюди.

На фото заступник обласного прокурора Вадим Семенов. 

Він зявився ще до призначення Шеремета Юрія Віталійовича. Але в мене особливе прохання до Юрія Віталійовича, звернути увагу на компетенцію своїх співробітників. Сьогодні громадянин Семенов намагається перетягнути на себе повноваження міської ради і виконкому. 

Я хочу розповісти про Одарича, щоб виборці які за нього голосували зрозуміли за що він реально живе, і будемо намагатися обрубати оці його щупальці. 

Яка ситуація є зараз з «Набережним кварталом» чи не злякає його така невизначена ситуація?

Вони ж на це і розраховують. Семенов з Одаричем хочуть змусити цих людей вирішувати з ними питання. Поки ще вони не зайшли, вони почали атакувати мене, тільки розпочне роботи «Набережний квартал» вони почнуть і їх давити. Зараз на даний час є усна домовленість про реалізацію проекту між мною як власником «Фонтан-сіті» та представниками «Набережного кварталу». Ми зараз розробляємо юридичні документи, але ми і не приховуємо нашу співпрацю, бо проект має стати родзинкою міста.

Як тільки вони дізналися, почали атакувати.

Останній приклад з тим же «Набережним кварталом», на Митниці вони будують будинок, у зв’язку з зростанням попиту на житло внесли зміни в проект, щоб добудувати два поверхи, виконком прийняв рішення, Одарич не підписує. Вже до мене підходили люди від заступника Одарича, Олександра Ільченка, які сказали що ми будемо піднімати це питання і заплатите штраф мільйон, дайте частину суми від мільйона щоб ми не піднімали це питання. Я сказав допобачення, я в такі ігри не граюся. Я людям обіцяв що буду допомагати, а не збивати гроші. В даному випадку ситуація залишається у підвішеному стані. Фактично, Одарич наказує не лише забудовника, а простих черкащан які інвестували у будівництво для отримання омріяного житла і сьогодні не можуть приступити ні до ремонтів, ні до заселення.

Якщо ситуація швидко вирішиться і «Набережний квартал» зайде сюди, за який термін буде завершено будівництво?

Швидкість здачі об’єкту в експлуатацію – 2 роки. Підземний паркінг і перший поверх будуються зразу і їх можна вже експлуатувати, а 4 секції житлового будинку будуть йти по черзі із залученням інвесторів до кооперативу.

Прокуратура підняла питання стосовно обладнання фонтану який демонтували в колишньому сквері, ціна 500 тис. грн. де він насправді подівся?

Фонтан був призначений для охолодження ЕВМ і статуправління, після того як зявилися сучасні комп’ютери, відпала необхідність і цей фонтан став нікому непотрібний і не стояв на балансі у жодному з підприємств.

Чаша фонтану генпідрядникому була розібрана, в зв’язку з тим що вона ні в кого не була на балансі, субпідрядник «Черкасиміськбуд» фактично взяв його на зберігання, бо ніхто цього не хотів робити. Прокуратура вже перевіряла це і вони оглянули де знаходиться розібраний фонтан, там є ціла переписка і з прокуратурою, так що нікуди він не подівся.

Більше того, коли надається ділянка в оренду міська влада сама мала б її очистити. Натомість ми пішли на зустріч і підрядник за свої кошти демонтував обладнання фонтану і воно знаходиться до цього часу на безкоштовному зберіганні.

Другу частину інтервю читайте за цим посиланням

 

Останні новини