Користувацький вхід

Влада легалізує працю черкащан не ділом, а словом. (дані за 2012 рік)

Стаття 43 Конституції України гарантує кожному громадянину право заробляти собі на життя працею та отримувати за це винагороду у вигляді заробітної плати, не нижчої від визначеної законом. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання. 

Проте тіньові процеси у сфері виплати заробітної плати набули загрозливого поширення, а проблема боргів із виплати заробітної плати існує не один рік.

Деякі підприємства затримують виплату заробітної плати, нараховують та виплачують її менше законодавчо встановленого рівня. Їх керівники ігнорують вимоги законодавства про працю. Працівники цих підприємств змушені займати мовчазну погоджувальну позицію, боячись втратити місце роботи і зарплату в роботодавця.

Сьогодні в області 4,9 тис. підприємств та організацій (31%) виплачують заробітну плату на рівні чи нижче мінімальної майже 40 тисячам застрахованих осіб. Таким чином 14% працюючого населення регіону отримують доходи нижчі чи на рівні межі бідності.

Найбільше працівників з низькою заробітною платою – в Монастирищенському, Звенигородському, Лисянському Кам’янському та Маньківському районах, де частка застрахованих осіб, які отримують заробітну плату на рівні чи нижче мінімальної, становить 17-21% загальної чисельності.

Керівники окремих підприємств «економлять» не тільки на найманих працівниках, а й на «самих собі». Так, в області 1280 керівників підприємств (8% від усіх зареєстрованих страхувальників) офіційно виплачують собі заробітну плату на рівні чи нижче мінімальної. Зрозуміло, що у більшості випадків це не відповідає дійсності, а свідчить про наявність «тіньової» зарплати.

Разом з тим, є керівники, які проявів соціальної несправедливості на своєму підприємстві (розриву в доходах керівництва підприємства та рядових працівників) зовсім не приховують. Так, 101 керівник в області отримує заробітну плату понад 19 006 грн. На їхніх підприємствах працює майже 34 тисячі найманих працівників.

Сьогодні легалізація виплати заробітної плати, цивілізоване оформлення трудових відносин між працедавцями та найманими працівниками – це завдання загальнонаціонального масштабу. Однак на це завдання керівництво області дивиться як на формальність і не веде активної боротьби з «новітнім рабством». Правильним буде навіть сказати що така боротьба імітується.

Від рівня заробітної плати найманих працівників прямо пропорційно залежить надходження податку з доходів фізичних осіб – основного джерела наповнення місцевого бюджету, відповідно до величини грошових потоків якого залежить утримання місцевої інфраструктури, а саме: фінансування медичних установ, закладів освіти та культури, виплати заробітної плати, стипендій та забезпечення благоустрою населених пунктів тощо.

Виплата заробітної плати нижче встановленого державою мінімального рівня та «у конвертах» без сплати єдиного внеску позбавляє їх права на забезпечену старість, є грубим порушенням конституційних норм, гальмуванням соціального розвитку суспільства.
 

Loading...