Користувацький вхід

Р'n Б для "прозорості"

Вчора в Черкасах відбулося знакове та показове засідання сесії Черкаської міської ради, розпочалося воно «за здравіє, а закінчилося за упокой». 

Так спочатку мер Анатолій Бондаренко отримав відзнаку Центру політичних студій аналітики яка засвідчила, що Черкаська міська рада найбільш прогресивна у прозорості. А вже за кілька годин депутати на чолі з соратником мера секретарем міської ради Олександром Радуцьким успішно провалили запровадження системи проведення електронних торгів із закупівель товарів та послуг «Прозоро».

«Брудну роботу» по відтермнінуванню запровадження системи електронних торгів у стінах Черкаської міської ради мер не став виконувати, це довелося робити секретарю Олександру Радуцькому він і вів засідання в час провального голосування. Розгляд відбувався в обідню пору, тож мер щоб зберегти авторитет і не падати лицем в грязь поїхав швидше за все обідати.

Суть проекту «Про здійснення електроних закупівель» під номером 108-8, який вніс представник фракції «Самопоміч» Олексій Романов полягала у запровадженні електронних торгів щодо закупівлі товарів до 200 тис. грн. та робіт і послуг до 1,5 млн. грн. вже зараз з часу прийняття рішення депутатами та його публікації на офіційному сайті Черкаської міської ради. В положенні до даного проекту рішення також встановлювалася гранична сума з якої необхідно проводити електронні торги – це 10 тис. грн. Також задля уникнення можливого зговору учасників торгів розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону - мінімальна сума у грошових одиницях, на яку може бути понижено суму пропозиції встановлювався на рівні 0,5 - 3 % очікуваної вартості товару.

В той же час міський голова вніс проект «Про затвердження положення про використання «Системи електронних закупівель» під номером 111-8. В проекті рішення не вказувався час з якого має вступити в дію рішення в разі його прийняття, а постійна депутатська комісія пропонували зняти його та доопрацювати.

Відзначимо, що згідно Закону України «Про здійснення державних закупівель» з 1 квітня 2016 року вступає в дію Закон України «Про публічні закупівлі» для центральних органів виконавчої влади, а вже з 1 серпня 2016 року для всіх замовників тобто для всіх місцевих рад в тому числі і Черкаської міської ради. Усі закупівлі товарів від 200 тис. грн. та робіт від 1,5 млн. грн. мають здійснюватися через систему електронних закупівель «Прозоро» обовязково.

Примітним є і те, що закупівлі до 200 тис. грн.. та до 1,5 млн. грн. окремо не регулюються на законодавчому рівні і саме до них пропонувалося застосувати систему «Прозоро» (як в одному так і другому проекті) вже зараз, що вже впроваджується в інших регіонах країни.

Саме розгляд проекту рішення депутата Олексія Романова і викликав бурхливі дискусії та відвертий публічний спротив секретаря міської ради Олександра Радуцького. З вимогою ухвалити даний проект рішення на сесію прийшли зо три десятки громадських активістів. 

- Я передбачав що буде такий спротив переходу на систему електронних торгів. Звичайно, що імовірно певні маніпуляції можуть бути і з цією системою. Але в будь-якому випадку ми хоча б можемо поставити очікувану ціну яку ми готові заплатити, зараз цього взагалі нема і чиновник визначає на свій розсуд з ким і як заключати договори. Ми в проекті рішення пропонуємо встановити граничну ціну закупівель з яких проводити торги 10 тис. грн. як для товарів так і послуг і робіт, - заявив виступаючи перед депутатами Олексій Романов.

Олександр Радуцький назвав поспішним розгляд даного питання саме зараз, оскільки воно потребує доопрацювання та надав слово керівнику департаменту економіки Ірині Удод.

- На сьогодні ми не можемо сказати, що ми готові до запровадження цієї системи одразу. Навіть якщо буде ухвалено – це рішення то потрібно навчити персонал хто ці торги буде проводити. Мова йде про електронні майданчики які треба запровадити. Висновок департаменту такий, що потрібно це питання доопрацювати, оскільки законодавчо час на це ще є, - повідомила виступаючи Ірина Удод.

На підтримку позитивного рішення щодо ухвалення якнайскорішого ведення електронних закупівель висловилися і представники громадськості та підприємці.

- Я впевнений, що 30 липня міська рада знову буде неготова до запровадження цієї системи. Бо не хочуть чиновники цього впроваджувати. Що ми будемо чекати? Ми вимагаємо щоб нас почули депутати і ухвалили вольове рішення, це дасть можливість викорінити корупцію із стін міської ради, - заяви представник автомайдану, член виконкому Роман Ганзевич.

Однак депутати не почули цілком адекватні заклики громадськості і завалили ухвалення проекту за проголосували лише 14 осіб (фракція Свободи, Самопомочі, та горстка депутатів з ПВД і один укропівець), інші утрималися. Рішення депутатів викликало невдоволення присутніх представників громадськості які скандували секретарю міської ради та депутатам «Ганьба».

Олександр Радуцький заспокоюючи присутніх просив почекати і орієнтовно за три тижні доопрацьований проект буде винесено на розгляд сесії.

Що маємо? 

В результаті неухвалення проекту про запровадження електронних торгів чиновники міської ради зберегли право на укладення договорів на власний розсуд на суми до 200 тис. грн. та 1,5 млн. грн. відповідно на невизначений термін. На обєми коштів вище вказаних сум будуть проводитися тендерні закупівлі. Хоча у міській раді вже тривалий час існувала практика розбиття коштів так, щоб уникнути тендерних процедур.

В разі ухвалення позитивного рішення очевидно, що чиновники змушені були б заворушитися і так чи інакше його впроваджувати, що звичайно мало б позитивний вплив на подолання корупційних схем. В будь якому випадку система електронних торгів це краще ніж бюджетні кошти в ручному режимі будуть розподіляти секретар міської ради Олександр Радуцький та міський голова Анатолій Бондаренко «по-братськи».

Про політичну відповідальність

Незапровадження системи електронних закупівель – це в першу чергу політична відповідальність мера Анатолія Бондаренка та секретаря Олександра Радуцького та свідчення їх толерантності до корупційних схем у Черкаській міській раді. Виграний час дасть можливість освоїти значну частину коштів бюджету розвитку «по старому», а в наступному році будемо діяти по обставинах, як то кажуть «буде день – буде харч».

Також публікуємо результати поіменного голосування. Відверто завалили прогресивне рішення представники фракцій Блоку Петра Порошенка, Батьківщини, Радикальної партії, ВО «Черкащани» які утрималися. Не прийшли на сесію представники «Укропу» (окрім Руслана Зорі), частина Партії вільних демократів.

І анекдот на завершення.

Дочка запитує у мера , тату «Прозоро» це добре чи погано? Мер відповідає, - для міста добре, для кишені погано.

 

 

 

 

Останні новини

Loading...